İlişki sonrası kanama neden olur ?

İlişki sonrası kanama neden olur ?
Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında vajinadan kan gelmesi nin pek çok muhtemel nedeni vardır . Kanamanın nedenleri inflamasyon, enfeksiyon veya rahimde veya serviksteki kanserli olmayan büyümeler gibi durumları içermesidir. Ara sıra hafif kanama genellikle endişe kaynağı değildir.Periyodlar arasında ortaya çıkan vajinal kanamalar çoğunlukla belirli bir patolojiye dair kanıt taşır. Cinsel ilişkiden sonra vajinal kanama belki de en olumsuz belirtidir. Vajinal mukoza astarının travmatik etkisine, servikal poliplerin varlığına, erozyona, servikal veya endometrium kanserine, gebe kadınlarda düşük tehdidine işaret edebilir. Onkoloji ile ilgili koşullar, bir jinekolog tarafından yıllık koruyucu önlemlerle izlenebilir.

ilişki sonrası kanama.jpg

İlişki sonrası kanama her yaştaki kadınlarda görülebilir.Tamamen sağlıklı bir servikste bile, cinsel ilişki sırasında yeterli sürtünme veya hafif travma kanamaya neden olabilir. Menopoz öncesi ya da menopoz sonrası kadınlarda östrojen düzeylerinin düşmesi, vajinanın astarlannın inceltilmesi ve kolayca iltihaplanması veya enfekte olmasına neden olabilir ve bu değişiklikler cinsel ilişkiden sonra vajinal kanama ile ilişkilendirilebilir.Serviks veya vajinal duvar üzerindeki tümörler veya polipler gibi anatomik lezyonlar, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında vajinal kanamaya neden olabilir.

Yaşlandıkça, özellikle menstrualleriniz durduğunda vücudunuz daha az östrojen üretir. Östrojen üreme sisteminizi düzenleyen kadın hormonudur.Östrojen düzeyleriniz düştüğünde, vajinanıza birkaç şey olur. Vücudunuz daha az vajinal yağlama üretir, bu nedenle vajinanız kuru ve iltihaplanabilir. Daha düşük östrojen seviyeleri vajinanızın esnekliğini de azaltır. Vajinal dokular daha incedir ve büzülür. Bu rahatsızlık, ağrı ve cinsel ilişki sırasında kanama neden olabilir.

Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk kanamalara neden olabilir.Emzirme, Kemoterapi ve radyasyon terapisi,bazı antidepresanlar ,tam uyarılmadan önce cinsel ilişkiye girmek vajinal kuruluğun nedenleridir. Vajinal kuruluk cinsel ilişki sırasında zorlanmaya ve kanamaya neden olabilir.

Kanser

Düzensiz vajinal kanama, ilişki sonrası kanama da dahil olmak üzere, servikal veya vajinal kanserin ortak bir semptomudur

Polipler

Polipler kanserli olmayan büyümelerdir.Polipler cinsel ilişki esnasında kanamaya neden olabilir.

Enfeksiyon

Vajinal kuruluk varsa, üriner sistem enfeksiyonu alma riski daha yüksektir.Buda ilişki sonrası kanamaya nedne olabilir.

Pek çok kadında dönemler arasında kanama ya da lekelenme yaşanabilirken, bu cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında kanamanın aynısı değildir. Herhangi bir vajinal kanama tipi anormal kabul edilir. Ağrı veya hatta vajinal akıntı eşlik eden ilişki sırasında veya sonrasında aşırı sabit kanamalar bir doktor tarafından giderilmelidir.Anormal vajinal kanamayı değerlendirmek için hangi tanı testleri kullanılır?

Adet düzensizliği olan bir kadının tam teşekküllü bir muayene olması gerekir. Pelvik muayene sırasında, doktor rahim veya yumurtalıklarda servikal polip veya olağandışı kitleleri bulmaya çalışır.Servikal kanseri ekarte etmek için bir Pap smear da yapılır . Pap smear elde edilirken, örnekler serviksten alınarak klamidya veya gonore gibi enfeksiyonların varlığı test edilebilir.

Aşırı kan kaybından kaynaklanan düşük kan sayımını ( anemi ) ekarte etmek için kan sayımı yapılabilir.Kadının yumurtladığını doğrulamak için progesteron seviyeleri veya günlük vücut ısısı grafikleri için bir kan testi önerilebilir.Doktor, menopoz gibi yumurtalıkların başarısız olduğundan şüphelenirse, follikül uyarıcı hormonun (FSH) kan seviyeleri test edilebilir.Bir kadın, 40 yaşın üzerindeyse tıbbi tedaviye yeterli tepki vermezse veya dönemleri arasında kalıcı vajinal kanama varsa, rahim astarının bir örneği (endometriyal örnekleme veya endometrial biyopsi olarak adlandırılır ) sıklıkla analiz edilir.Vajinal kanamanızın nedeni tedavinizi belirleyecektir.

Transvajinal ultrason
idrar tahlili
Kan testleri
Vajinal akıntı testi

İlişki sonrası kanama genellikle başka bir rahatsızlığın bir belirtisidir. Enfeksiyonlar ve polipler gibi bunların çoğu tedavi edilebilir. İlişki sonrası ara sıra görülen lekeler genelde tıbbi bakım gerektirmeden kendi kendine ortadan kalkabiliyor.

Düzensiz kanamanın tedavisi

Düzensiz vajinal kanama tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.Düzensiz vajinal kanamanın tedavisinde kullanılan ilaçlar nedene bağlıdır. Kanamanın nedeni ovulasyon eksikliğiyse (anovulasyon) doktorlar düzenli aralıklarla alınması gereken progesteronu veya uygun bir hormonal denge elde etmek için progesteron içeren oral kontraseptifleri reçete edebilir. Bu tür bir tedavi, yumurtlamayan kadınlarda Rahim kanseri riskini önemli ölçüde azaltır.Bir kadının düzensiz kanaması varsa, menopoza yaklaşıyor olabilir. Bu geçiş sırasında, kadınlara (12 ay olarak menstrüel bir dönem tanımlanana kadar) kontrasepsiyon sağlamak için daha düzenli bir kanama kalıbı oluşturmak için bazen oral kontraseptif verilir ve sıcak basmaları hafifletir . Düzensiz vajinal kanamanın nedeni polip veya diğer iyi huylu büyümeler ise, bazen ilaçla tedavi edilemeyecekleri için kanamayı kontrol altına almak için cerrahi olarak çıkarılırlar.Kanamanın nedeni enfeksiyon ise, antibiyotikler gereklidir.Kanama aşırı ise ve ilaçla kontrol edilemiyorsa, kürtaj gibi cerrahi bir prosedür gerekli olabilir.
 
E

Esin çağatayoğlu

Forum Okuru
Benim her ilişkide bu son 25 gündür kanamam oluyor günlük olarakta lekelenme doktor smear testi yaptı birde hormonlarıma bakı sonucum henüz çıkmadı .ciddi bir şey çıkmaz değilmi beyza hanım ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, birliktelik sonrası lekelenme ve kanama ile ilgili bilgileri makalemizde değindik. (Nedenleri,belirtileri ve tedavisi ) Muhtemelen ya miyom,yara,kistten dolayı lekelenme ve kanamanız oluyor yada hormonal problemden. Ayrıca rahim kanserin den ötürü de kanama -lekelenme gerçekleşebilir. Test sonuçlarınız nedeni net olarak belirleyecektir. Sağlıklı günler diliyoruz..
 
M

MustafaM

Forum Okuru
Slm dün eşımle ılışkıye gırdım.spermler geri aktı baktım spermde kan var. gidip vajinamı yıkadım .kan eşimden geldi sandım.odaya gelip uzandım . 10 dk sonra kalktım birde baktım çamur gibi akıntım var. akıntı siyaha döndü. adetime daha 16 gün var acaba neden böyle oldu korkuyorum yardımcı olumusunuz hocam simdiden tesekkur ederım
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, Ara kanamaların bir kaç nedeni var. Ve bu nedenleri detayları ile konumuz da belirttik. Rahimde yara, kist,miyom, hormonal problemler,polipler, rahim kanseri vs ara kanamaya neden olabilir. Hekime görünmenizde fayda var. Jinekolojik muayene ve hormonal tetkitler gerekecektir. Detaylı bilgi için konumuzu dikkatlice incelemenizi öneriyorum.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Çoğu kadın cinsi münasebet sonrası kanama yaşar. Bu kanamanın endnei genelde gebeliğe ilgili kişiler tarafından bağlanır.Oysa ara kanamaların bir çok nedeni vardır.İlişki sonrası kanama her yaştaki kadınlar da görülebilir.Menopoza girmemiş genç kadınlarda kanamanın kaynağı genellikle serviksdir. Menopoza giren kadınlarda, kanama kaynağı daha çeşitlidir. Sebepler açısından serviks kanseri en büyük endişe kaynağıdır. Bu özellikle postmenopozal kadınlar için geçerlidir. Bununla birlikte, postcoital kanamanın yaygın bir durumdan kaynaklanması daha olasıdır.Bazı enfeksiyonlar vajinadaki dokuların iltihaplanmasına ve kanamaya neden olabilir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İlişki sonrası hafif lekelenme servikal polipten kaynaklanabilir. Servikal polip, servikal kanalın yüzeyinde sık görülen iyi bir polip veya tümördür. Düzensiz menstrüel kanamalara neden olabilirler, ancak genellikle herhangi bir belirti göstermezler .Rahimde polip olması ilişki esnasında lekelenmeyi tetikleyebilir ( Endometriyal polipler (uterus polipleri) kanamayı durdurmak için ameliyatla çıkarılabilir) İlişki sonrası kanamanın olması rahimde yırtık olması, yara olması ile alakalı da olabilir.ilişki sonrası ağır kanamalar görüyorsanız, sebep farklı olabilir.Maya enfeksiyonları her yaştan kadınlarda çok yaygındır. Kronik vajinal mantar enfeksiyonları cinsel ilişkiden sonra kanamaya neden olabilir. Mantar enfeksiyonları mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilir. ( Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hastalıklar da ilişkiden sonra lekelenmeye neden olabilir.Anormal kanamalr görülebilir)Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar postcoital kanamayı içerebilecek çok sayıda yan etki gösterebilir. Düzensiz kanama ve menstrüel dönemler gibi.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Aktif bir cinsel yaşamı olan kadınlarda cinsel ilişkiden sonra kanama oldukça normaldir ve çoğunlukla zararsız olan çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleşebilir. Bir kadın, cinsel ilişki sırasında vajina duvarında yaralanma yaşayabilir.Kanama bundan dolayı gerçekleşebilir.Bazen oral kontraseptifler veya hormon replasman tedavisi ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Perimenopozal veya menopoz sonrası kadında östrojen düzeylerinin düşmeside kanamaya sebeptir.Cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya gonore ve klamidya gibi enfeksiyonlar cinsel ilişkiden sonra vajinal kanamaya neden olabilir.Birliktelik sonrası kanama endometrial veya servikal kanserin başlangıç endikasyonudur. Bu yüzden ilişki sonrası kanmalar dikkate alınmalı en kısa zaman da hekime gidilmelidir.
 
M

monore

Forum Okuru
kızlar banada yardımcı olun son 2 haftadır ilişkiden sonra kanamam oluyor pıhtılı 1 gün sürüyo ama ilşkiden hemen sonra oluyor rahmimde aşırı yanma oluyor böyle bir şey yaşayan varmı
 

HemşireniZ

Aktif Üye
Üye
Merhaba, rahim kaynaklı bir sorundan ötürü (kist,miyom ,yara, va)lekelenme kanama ilişki esnasında yada sonrasında olabilir.Durumunuz hakkın da sağlıklı bilgi edinmek için bir kadın doğum uzmanına görünün..
 
M

Melek##

Forum Okuru
Merhaba dün akşam ilk defa bi cinsel ilişki yaşadım kanama oldu açık kırmızı renkli durur sandım ama hâlâ devam ediyor ve hafif ağrım var lütfen yardımcı olun geçer mi normal mi bu yaşadığım
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
İlk cinsel deneyim sonrası kanama olması normaldir. Fakat kanama uzun süreli ve yoğun olursa bir probleme işaret edebilir. Bu durum da Hekime görünmenizde fayda var.
 
R

Rjkml

Forum Okuru
Merhaba ben eşimle bir haftadır ilişkiye girmiyorduk ben korunmuyorum eşim korunuyor. İlişkidrn sonra eşim kanamış galiba dedi peçeteyle silince bende gördüm çok hafif ufacık pıhtılar daha adet günüme çok var neden olmuş olabilir
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, lekelenmelerin bir kaç nedeni var. Rahimde yara, kist , miyom vs lekelenmeye neden olabilir. Lekelenmenin nedeni ancak hekim muayenesi ile anlaşılır. Tekrar bir lekelenme yaşarsanız en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görünün..
 
E

EdaSss

Forum Okuru
Hocam benim iki ilişkim sonrası çok fazla kanamam oldu iki ay geçti ilişkim üstünden ve 25 gündür adet gecikmesi yaşıyorum bi alakası olabilir mi?
 
B

Buse durmaz

Forum Okuru
Merhabalar 2 gün önce cinsel ilişki yaşadım ertesi gün duş aldıktan uzun bir müddet sonrasında koyu renkte kanamam oldu polikistik over sendromum var kanamanın nedeni nedir acaba ??
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, polikistik over hastalarında ara kanamalar olabiliyor. Ancak durumunuzun nedeni hormon tetkitleri ve muayene ile anlaşılabilir.Bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var.
 
U

Utke

Forum Okuru
Selam eşim izine geldiğimden dolayı adet geciktirici ilaç kullandım 10 gün boyunca hergün 3 defa ilişkiye girdik eşim gittikten sonra 2 gün çok aşırı kanamam geldi 2 gün kesildi az kanamam oldu 3 gün az oldu ondan sonra bitti kasiklarimda ağrılarım var vücudumda sivilce akintilarim oluyor neden olabilir
 
X

Xxymen

Forum Okuru
Merhaba hocam. Bir hafta İlişki sırasında çok az bir zorlama sırasında kanama oldu. Eşim de herhangi bir sekilde boşalma olmadı. Şu an beyaz kokusuz akıntım geliyor. Sebebi sizce nedir.
 
Üst