İlişkiden Sonra Adet Oldum Hamile miyim Nasıl Anlarım

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
İlişkiden Sonra Adet Oldum Hamile miyim Nasıl Anlarım
İlişkiden Sonra Adet Oldum Hamile miyim- Gebelik denilen bu mucizevi olayın gerçekleşmesi yumurtlama yani ovulasyon denilen duruma bağlıdır. Bebek isteyen her çift bu yumurtlama gününü sıkı bir şekilde gözetlemesi gerekmektedir. Yumurtlama kadının adet başlangıcını sayarsak ortalarına gelen bir olaydır. Yani 30 günde adet gören bir kadının 14-15-16. günler yumurtlama günüdür denilebilir. Yumurtlama günleri dışında kalan günlerde kadının hamile kalma olasılığını yok denecek kadar azdır.

iliskiden sonra adet gormek.jpg

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bir yumurta olgunlaşır fallop tüpleri (döl yatağından) serbest bırakılması ile döllenmeye müsait hale gelir. Çatlayan yumurta yaklaşık 24 saat canlı kalabilmektedir. 28 günde bir adet gören bir kadın 14. gün yumurtlama gerçekleşeceğinden adetinizin ilk gününden sayarak 14. gün, o günün 3 gün öncesi 3 gün sonrası da ilişkiye dahil edilmelidir ki yumurtladığınız günü kaçırmayın. Özellikle şunu da belirtmeliyim ki bir sperm hücresi rahme düştüğünde 72 saat 3 gün canlı kalabilmekte. Siz tahminlerinize göre yumurtlama gününün öncesinde de ilişki yaşarsanız döllenme olayını tutturabilirsiniz. Sperm hücresi 3 gün canlı kalabildiğine göre örneğin siz de adetinizin başlangıcından sayarak 11. gün ilişkiye girdiyseniz ve aynı zamanda 14. gün gerçekten yumurtlama gerçekleşirse bu hücre çatlayan yumurtayı kolayca dölleyebilecektir. Jinekologlar genelde bu günler gün aşırı ilişkiyi ön görürler. Bunun nedeni de sperm hücrelerinin bir gün beklediğinde daha kaliteli daha canlı olmasından kaynaklanıyor. Zaten eğer hiç bebek için tedavi gördüyseniz eşinizin spermini daha iyi incelemek için ya da transfer için gerekli görüldüğü zaman 3 gün perhiz verilir.

Adet döngünüzün ortalarında cesaretli bir sperm hücresi bu çatlayan yumurtayı döllerse bu döllenen yumurta 6-8 gün içinde rahme yerleşir. Bu güne kadar sizin hamile olup olmadığınız asla bilinemez. Eğer döllenme oluşup rahme yerleşirse kanda beta hcg hormonuna bakılarak hamilelik anlaşılabilir. İlişkiden hemen sonra adet görmek bu tabii ki hamile olmadığınız anlamına gelir. Ama bir de az önce dediğim gibi döllenen yumurtanın rahme yerleşim süresi vardır. Bu rahme yerleşmek için döllenen yumurta yola çıkar bu yolunu ortalama 6-10 günde tamamlar. Bu yolculuk sırasında yerleşme çabası sonucu ufak kanamalar oluşabilir. Adet kanamasının ne demek olduğunu bildiğinizi farzederek bunun adet kanaması olmadığını rahatlıkla bilebilirsiniz. İlişkiden kaç gün sonra gebelik testi yapılabilir konumuzu da buradan inceleyebilirsiniz.

iliskiden kac gün sonra gebe olunur.jpg

Bu implantasyon olayı yani halk diliyle yerleşme kanaması, üstüne görme de diyebiliriz. Bu her kadında olabilen bir kanama değildir. Bu tür adetten önceki kanamalar dikkate alınmalıdır. Henüz adet tarihinize varsa doktora mutlaka görünmelisiniz. Eğer bu bir yerleşme kanaması ise zaten gerekli tetkikleri doktorunuz size yaptıracaktır. Eğer hamileyseniz bu zaten döllenmiş bir yumurtanın rahme yerleştiğini düşünürsek beta hcg de bunu doğrulayacaktır. 0-10 mlU/ml değerler arası gebelik yok demektir. Beta hcg değerlerini daha ayrıntılı incelemek için bu yazımıza göz atın meleklerim. Bunun tabii ki kesinleşmesi için 4-5. haftalarda kesenin görülmesi gerekir. Aslında sizin gebeliğinizin oluştuğu hafta 3. haftadır. 3. haftada döllenme oluşur ve bu döllenen yumurta rahme yerleşir. Bunu adet tarihinin ilk gününe göre hesap edersek siz 4. hafta adet olmanız gerekirken olmuyorsunuz çünkü hamilesiniz. Yani gebeliğinizi öğrendiğiniz gün hamileliğinizin ilk günü olmuyor. Son gördüğünüz adet tarihi sizin gebeliğinizin ilk haftası kabul ediliyor.

Düzensiz adet gören kadınlarda yumurta günü tayini zor olmaktadır. Hatta her ay düzenli adet görmediği için sürekli kafasında soru işaretleri acaba hamile miyim? gibi sorularla kendini yer bitirir. Bunun için bebek isteseniz de istemeseniz de bunun tedavisi önemlidir. Düzensiz adet görmek hormonlarla mı ilgili yoksa altında başka bir neden mi var araştırılmalıdır.

Bu sorunun yanıtı ancak gebelik testi yapılarak anlaşılır. Kadınlar normalde iki adetin ortasında yumurtluyor. Ama bazen adete yakın dönemde de yumurtlama gerçekleşebiliyor. Şayet adete yakın dönemde yumurtlama olmuşsa , kadın ilişkiye girmişse ve kadın hemen akabinde adet olmuşsa , herhangi bir üreme problemi yoksa kesin hamile kalıcaktır. Adet oldum oh hamile değilim diye düşünülmemesi lazım ;)

Merhaba arkadaşlar ben bu ayın 8 de eşimle korunmasız ilişkiye girdim adetim 20 ve 24nun arasında olması gerikirken 14 de oldum acaba ustune gorme olabilir mi hamile kalma ihtimalim var mi

Merhaba arkadaşlar ben bu ayın 8 de eşimle korunmasız ilişkiye girdim adetim 20 ve 24nun arasında olması gerikirken 14 de oldum acaba ustune gorme olabilir mi hamile kalma ihtimalim var mi

Merhaba,

Ayın 14 de adet olduğunuzu belirtmişsiniz. Kanamanın miktarı burada önemli. Şayet normal adet dönemlerinde ki gibi kanamanız gerçekleşti ise bu yerleşme kanaması değildir. Yerleşme kanaması bir kaç damladan ibaret lekelenme dir. Adete bir kaç gün kala yada adet gecikmesin de gerçekleşebilir. İstediğiniz zaman gebelik testi yapabilirsiniz..

ben ilişkiye girdikten 15 gün sonra adet oldum sizce hamile olma ihtimalim varmı

İyi günler eşimle ilişki sırasında adet oldum fakat 1 kaç damla sonra kesildi.. Ara ara karnım ağrıyor hamile olabilir miyim?

Selamlar. Ben adetimden 6 gün önce korunmasız ilişki yaşadım sonra tam döngünün 27.gününde regl oldum zaten hep 27 28 günde bir olurum. Neyse adetimin yoğunluğu azdi ve 3 gün sürdü kahverengi kırmızı karisikti. yerleşme kanamasindan şüphe edip kan verdim ilişki üzerinden 11 12 gün geçmiş oluyor negatif sonuç hamile olabilir miyim

Geri