İmam nikahı ile birliktelik zinamıdır?

handanca

Daimi Üye
Yönetici
İmam nikahı ile birliktelik zinamıdır?
rüyada imam nikahı kıymak imam nikahında sorulan sorular kadın nikahını bozabilir mi nikahinda sorulan sorular dini nikahta
İmam nikahı ile yaşayanlar Allahın karşısında belki evliler diyeceksiniz ama,
Erkeklerin kadınları bu şekilde sömürdüğünü düşünüyorum.

Sizin düşüncelerinizi ve dinimizin bu konudaki bakış açısını çok merak ediyorum.

handanca ablacım..

evet şu devirde bazı kendini bilmez ALLAH korkusu olmayan erkekler bunu çıkar bilip dinimizle alay edercesine kadınları sömürüyorlar.ama kesinlikle evlenmekte imam nikahı şarttır...buna asla zina diyemeyiz.hatta bu sömürmeye karşılık artık imamlar resmi nikah belgesini görmeden imam nikahı kıymıyorlar..kıyan imam gördüğünüzde diyanete şikayet edip cezalandırabilirsiniz..

Hocalrında resmmi evliliği görmeden imam nikahı yapmaması çok güzel bir uygulama olmuş.

Doğuda yinede bunun önüne geçeilmez

Arapça yada Kuran bilen kişiler kendi aralarında imam nikahını kolayca halldiyorlardır eminim.

imam nikahı kıymak için arapçayı yada kuranı kerimi çok iyi bilmeye gerek yok...
2 sahih şahit ve bir fatihayla nikah kıyılabilir :)

zina degildir allah huzurunda ki bir evlilik daha önemlidir ahirtmiz icin ve dünya hayatimiz icinse resmi nikah. ikiside sarttir.. ama resmi yoksa imam nikhi varsa bu zinaya gecmez normalinde imam nikahindada tazmina nafaka vs.. gibi husular vardir ama bu zamanimizda bunu uygulayan yok herkes pacasini kurtarma pesinde kimse esini alesini düsünmez oldu

imam nikahı

selamun aleyküm, önceden insanlarda ALLAH korkusu vardı ve ALLAH için söz söylediklerinde bu bir tür senetti,iman eden ve islamiyeti yaşayan kardeşlerimiz eğer imam nikahı ile nikahlandılarsa şuan ki resmi nikahtanda kat kat mühim görürlerdi. art niyet katiyen mümkün değildi. gelelim günümüze; bırakın imam nikahını resmi nikah yapanların halinide görüyoruz içinde ALLAH korkusu olmayan ve insanlara saygı göstermeyen kişi resmi nikah kıysa ne değişir. en fazla maddi açıdan bişiler değişir madur olan kişi hakkında.. ama böyle mühim bir konuda eğer madur olunmuşsa manevi duyguları yıpranmış ise namusu hiçe sayılmış ise maddiyatın ne kadar önemi olabilir. bu devirde şu ahir zamanda her iki nikahta şart ama en önemlisi insanlarda ALLAH korkusu şart. ALLAH herkese insan evladı deriz işte öyle, içinde ALLAH korkusu olan ve insanlara saygı duyan ve namus kavramını yitirmemmiş kimseleri hayırlı kimseleri eş olarak nasip etsin.....

Bana göre dini nikah da resmi nikah da şart ve kesinlikle ikisininde olması gerektiğine inanıyorum. Günümüzü ele alırsak ne yazık ki açık söylemek istiyorum ki birçok birlikteliğin adını koymak için araların da dini nikah kıyılıyor. Bir nevi zinanın olmuş adı aşk diyebiliriz. Sırf cinsel birliktelikten dolayı doğacak günahların önüne geçmek bir nevi suçluluk duygularını bastırmak adına daha doğrusu zina suçunu bastırmak için yasak birliktelikler aralarında dini nikah kıyıyorlar.

Bu ne kadar doğru bilemiyorum ama bana göre çok yanlış... Sonuçta nikah bir aile olmak ve çevrendeki kişilerin de haberi olması doğrultusunda aynı çatı altın da sevgi ve saygıya dayanan temel kavramı aile olan bir olaydır. Eğer kıyılan nikahı evli bir erkek eşinin ve ailesinin haberi olmadan birlikte olduğu kadına kıyıyorsa bu bana göre yukarıda da dediğim gibi sırf zina suçunu bastırmak ve cinsel egolarını göya suç unsurundan çıkarmak adına yapılan bir olaydır. Resmi ve dini nikah hangi kadınsa ise erkeğin eşi hanımı odur.... Diğer olay sırf egoları bastırmak ve göya günahın önüne geçmek için yapılan yanlış bir olaydır ve Allah adildir, adaletlidir elbette ki nikahın hangi duygularla ve ne amaçla yapıldığını en iyi bildiği için hüküm onundur....

Evet dini nikah şarttır ve geçerlidir. Ancak; kişilerin yaşadığı zaman da hesaba katılarak, taraflardan hiçbirinin zulüm altında olmaması, hakların eşit bir şekilde korunması gözönüne alındığında ve de dinen içinde yaşanılan toplumun kurallarına da riayet etmek gerektiğinden, resmi nikah da dini nikahı tamamlamaktadır ve ancak ikisi birlikte olduğunda nikah tamam demektir.
Eğer iki nikah bir arada kıyılmazsa ne yazıkki her zaman bir taraf sömürülen, haklarına sahip çıkamayan, ezilen ve üzülen taraf olmaya mahkumdur.

Tabi bir de olayın, dini nikaha perde vazifesi verip kapalı kapılar ardında işler karıştıranlar kısmı var ki, bu rezalet konuyu hiç açmıyorum bile!.

Akıl sahibi, kendini ve haklarını bilen müslüman bir kadının ve müslüman bir adamın evli olabilmesi, resmi ve dini nikahını birlikte kıydırmasıyla mümkündür.

Vallahi ben onu beşi bilmem de Mawim adminin belirttiği üzere kişiler artık kılıf olarak bunu kullanıyorlar. İnsanın bir tane eşi olur kardeşim kimse kusura bakmasın. Diğerleri ancak bu kılıfın altında kendi adiliklerini gizlemeye çalışanlardır. Resmi nikahım kiminle ise eşin odur bana göre. Gerisine ben sadece teferruattır diye bakıyorum. Ha zinamıdır noktasındada bana göre zinadır. Eşinin haberi olmayacak gideceksin 5 kişi ile nikah kıyacaksın ee noluyo hepsi karın mı oluyor ? İslam dini aynı zamanda mantık dinidir arkadaşlarım. Ben şahsım olarak buna zina diyorum.

Geri