İmansız ölen biri için ne yapılabilir ?

Melis ank

Aktif Üye
Üye
İmansız ölen biri için ne yapılabilir ?
Merhabalar , yakın tarihte dayımı kaybettim. Allah rahmet eylesin iyi amele sahip biri değildi. Defalarca hırsızlık yapmış, adam dövmüş ve aldığı borçları ödememiş. Ayrıca sürekli alkol alan biriydi. Ayık gezdiği olmazdı. Bunların yanı sıra Haşa Allah nerede , Allah yok derdi ve Allaha kitaba küfreder di. Sorum şu biz imansız gittiğin den şüpheleniyoruz acaba onun için yapabileceğimiz bir şey varmı ? Ona hatimler indirdik halada hatim indirmeye devam ediyoruz . Acaba onun için ettiğimiz dualar kabul olurmu ?

Dünya Ahiret Tarlasıdır. Dolayısı ile bu tarladan kendine ürün devşirmeyen ve diğer tarafa yani Ahirete göndermeyen kişi için bence yapılacak şey belirlidir. Yani belki hayırlı evlat ya da akrabalardan birilerinin duası, eşin duası, yaptığı bir hayır varsa var onun haricinde yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum. Laf var ya ne verin elin ilen o gider senin ilen diye aynen öyle.

Bu vesile ile Ölen Kişiye'de Rahmeti Bol Olan Rabbim Bu azim Mübarek gün hörmetine Rahmet eylesin. Cümle Geçmişlerimize ve ecdatlarımıza, isimleri tükenmiş fatiha bekleyen herkese Şimdi bi Fatiha Okuyalım okuyorum.

Merhabalar. Adminin de belirttiği gibi bu dünya ahiretin tarlası ve mahsülün ekildiği yerdir. Dünya aleminde kişi ne amel işledi ise zerresi zerresine diğer tarafta karşısında çıkacaktır. Bir kimsenin kesin olarak cennete veya cehenneme gideceğini biz kullar bilemeyiz. Önemli olan bu dünyadan imanla göçmek. İmanla göçmek içinde son nefese kadar Allah’ın emrettiği istikamette gidip , nehyettiği ve haram kıldığı fiilleri işlememekten geçer. Yinede Bu gibi kimseler için Rabbim belki affeder ümidiyle geride kalanların hayır hasenatını yapması gerekir. Affetmese bile göreceği azabı hafifler. Rabbim rızasına muvafık amellerde bulunmayı hepimize nasibi müyesser eylesin.

Amin, yine de bir umut güzel düşünelim ki güzel olsun. Belki de son nefesinde Rabbim onu İmanlı olarak aldı bunu bilemeyiz. Umudu hiç bir zaman kesmemek lazım gelir. Fakat şu da unutulmamalıdır ki ; " Kişinin Kaderi Çabasına Bağlıdır " çaba sarfetmeden bu işler biraz zor. Umuyor ve diliyourm ki bizler de İmanlı şekilde göçeriz bu dünyadan ebediyete...

Amin Allah razı olsun verdiğiniz bilgiler için. Rabbim cümle ölmüşlerimize rahmet eylesin ve bizlere de imanlı ölmeyi nasip etsin.. Bunlar biz insanlar için birer ibrettir. Ananem 35 yaşında dul kaldı ve 9 yetimi kendi çabasıyla büyüttü. Bir tek bu dayım böyle bir karektere sahipti. Hani derler ya Aliden veli doğar veliden deli doğar. Ne kadar iyi terbiye ederseniz edin demekki olmuyor. Hz nuhun evladı da bir asiydi her şey kader nasip sınav.. Cümle ölmüşlerimiz için bende bir fatiha okuyorum ve birazdan yasini şerif bağışlayacağım. Allahın rahmeti ve bereketi üzerimize olsun hayırlı sahurlar.

Sizler de çok güzel açıkladınız. Bir kimseye İmanlı veya imansız göçtü diyemeyiz. Belki de Allah’ın hoşuna gidecek ve rızasını kazanacak küçük bir ameli bütün işlediği günahlara keffaret olurda imanla göçer. Yine bütün sevabını silecek bir günah işlerde İmansız gider. Son nefeste iman ile, ağzında kuran ile göç eden kullarından olabilmek duasıyla. İçinde bulunduğumuz biz ümmetin ayı olan Ramazan’ı Şerif yüzü suyu hürmetine rabbim günahlarımızı affı mağfiret eyleye.

Valla arkadaşım herkes ektiğini biçecek ama Allahın rahmetinden de umut kesmemek gerekir. İnşallah imanlı ölmüştür. Sizde bol bol dua edin adına hayırlar yapın . Elbetteki edilen dualar ve yapılan hayırlar boşa gitmez. Allah cümle ölmüşlerimize rahmet etsin ve bizlerde imanlı ölmeyi nasip etsin. Kim bilir bizler nasıl öleceğiz :(

Aynen öyle ecem herkes ektiğini biçecek. Elbetteki rahmetli yaptıklarının cezasını ödeyecek . Bizler yinede işte üzülüyoruz böyle vefat eden biri için elimizden ne gelir merak ediyoruz. İnşallah dualarımız kabul olur . Bu arada herkese verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Geri