IMF ile 3 yıllık yeni anlaşma geliyor

PaSikA

Yeni Üye
Üye
IMF ile 3 yıllık yeni anlaşma geliyor
Bakan Şimşek, çapraz denetim sisteminin geleceğini ancak servetin kaynağının sorulmayacağını söyledi

Uzlaşma sağlandı, IMF ile 3 yıllık yeni anlaşma geliyor
Devlet Bakanı Menhmet Şimşek, IMF ile aradaki en önemli engellerden biri olan çapraz denetim konusunda uzlaşma sağlandığını açıkladı. Bakan, çapraz denetimde servetin kaynağını sorgulanmayacak bir uygulama olmayacağını söyledi.
PİYASALARA MESAJ VERİLECEK
Piyasalara orta vadeli güçlü sinyal verilmesi için IMF ile yapılacak anlaşmanın 36 aylık olması gerektiğini belirten Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, en kısa zamanda anlaşmayı hedeflediklerini söyledi. IMF ile en az 7.7 milyarlık ek tedbir gündeme gelirken, Bakan, "Çapraz denetim konusu ne servet incelemesini ne de nereden buldunu içeriyor. Geriye yönelik denetim söz konusu değil. Cari yılın giderleri ile gelirleri arasında uyum aranacak" dedi.
BAZI TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR
Bakan şöyle konuştu: "Bütçenin arka planındaki mali çerçeve küresel gelişmeler karşısında gerçeklikten uzaklaştı. Bugün "baz tedbir" ihtiyacı var. Ancak kaşıkla verdiğimizi kepçe ile alamayız. Alternatifleri hazırlarız. Son kararı Başbakan verir. Piyasaların ikna edilmesi ve kredibilitemiz için ekonomiyi bozmayacak bazı tedbirlerin alınması gündemde."
Bu arada, Bakan Şimşek, Gelir İdaresi'nin güçlendirilmesi için de bazı tedbirlerin alınacağın belirterek, bunların başında personele teşvik ve çalışan sayısının artırılmasının geleceğini vurguladı.

Geri