Insulin enjeksiyon yerlerine dikkat...

  • Konbuyu başlatan kördügüm
K

kördügüm

Tatlı ve Çalışkan Melek
Üye
enjeksiyon bölgeleri insülin uygulama bölgeleri insülin yapılan bölgeler enjeksiyon
İnsülin enjeksiyonunu veya enjeksiyonlarını günlere göre ‘ücudunuzun hangi bölgesine /apacağınızın tam olarak kararlaştırılması, son derece önemlidir. Gördüğünüz çizimlerde enjeksiyon bölgeleri beyazla gösterilmiştir (Şekil 10). Bunlardan bazılarına enjeksiyon yapılabilmesi için ailenizden birinin ardımı gerekebilir. Bazı bölgelere uygulanan insülin. diğer bölgelerdekine kıyasla kana daha çabuk karışır. İnsülinin kana en çabuk karıştığı yer karın bölgesidir. Kollara enjekte edilen insülin biraz daha yavaş, bacaklara enjekte edilen insülin ise çok daha yavaş olarak kana karışır, insülinin kana en yavaş karıştığı enjeksiyon yeri, kalçalardır. Bölgeler arasındaki söz konusu farklar nedeniyle kan şekeri düzeyleriniz, değişik alanlar kullanıldığında farklı değerlerde olabilir.
Cildinizin, yağ ve kas dokularınızın sağlıklı durumda kalması açısından her defasında başka bir enjeksiyon yeri kullanmanız önemlidir. Bütün bölgeleri ve herbirindeki bütün enjeksiyon yerlerini kullandıktan sonra çok zaman tekrar 1 numaralı yerden tekrar kullanıma başlayabilirsiniz.
Enjeksiyon yerlerinin her defasında değiştirilmesi rotasyon olarak adlandırılır. Enjeksiyon yerlerine rotasyon yaptırmanız, düzenli bir uygulamaya olanak verir.Bu bakımdan farklı insanlar farklı enjeksiyon sıraları kullanır. Rotasyon biçiminizin kaydedilmesi, bir sonraki enjeksiyonu nereye yapacağınızı hatırlamanıza yardım eder.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0
K Diyabet Köşesi 0

Benzer Konular


Üst