İntihar düşüncesi ile başa çıkma

Uzman SühaN

Administrator
İntihar düşüncesi ile başa çıkma
intihar,intihar etmek,intihar düşüncesi,intihar etmek istiyorum,intihar nedenleri,intihar düşüncesi

Düşünceleriniz, sizden ölmenizi dileyebilir ya da hayatınızı nasıl sona erdireceğinizi belirtebilir . Ailenizin ve arkadaşlarınızın siz olma dan daha iyi olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Hayatınızdaki koşullardan dolayı kendinizi güçsüz hissediyor olabilirsiniz. Yalnız değilsiniz; Çoğumuzun hayatımızın bir noktasında intihar düşünceleri olmuştur. İntihar etmek bir karakter kusuru değildir ve bu deli olduğunuzu veya kusurlu olduğunuz anlamına gelmez.Bu şu an başa çıkabildiğinizden daha fazla acınız olduğu anlamına geliyor. Şu anda bu ağrı ezici ve kalıcı gibi görünüyor. Ama zamanla ve destekle sorunlarınızı atlatabilir bu kötü düşünceden arınabilirsiniz..

intihar düşüncesi.jpg

İntihar bir vasıta olarak görülür, böylece üstesinden gelen dayanılmaz acıyla başa çıkmanız gerekmez. Bu durum genellikle keder, stres, suçluluk ya da utançtan kaynaklanır. İntihar düşünceleri düşüncenizi ele geçirmeye başladığında düşünmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunları madde madde makalemizde anlattık. Lütfen okumaya devam ediniz..

Depresyonunuz sizi tüketiyor ve durumunuz hakkında akılcı düşünemiyorsunuz.

Unutmayın ki depresyon tedavi edilebilir

Sizi kaybederek harap olacak arkadaşlarınıza ve ailenize bir acı yaşatacağınızı unutmayın

İntihar hissi uyandıran insanların çoğunun tamamen iyileştiğini bilin ki, iyileşme ihtimaliniz sizin elinizdedir.

Bir insana, kendinizi nasıl hissettiğiniz konusunda konuşmaktan başka, depresyonunuz ya da duygusal çalkantılarınız için profesyonel tıbbi yardım aramalısınız. Unutmayın ki duygular gelir ve gider ve depresyon doğru tedaviyle iyileştirilebilir, bu nedenle yardım almaktan çekinmeyin.

Duygudurum bozukluklarının en büyük trajedi intihardır. İntihar iki felakettir. Bir hayatı erkenden sona erdirmekle kalmaz, geride kalanların hayatına hasar kazandırır. Harap olan kurbanlar üzüntü, suçluluk, öfke, kızgınlık ve karışıklık duyguları ile travma yaşıyor olabilir. İntihar motivasyonunu açıklamaya çalışan birçok teori var. Freud ölüm içgüdüsünü varsaydı. Diğerleri, insanlara yıkıma giden bir yol göstericisi olduğunu öne sürdü. Ancak intihara karşı depresyon yaşayan herkese açıklama öyle basittir ki, o kadar açıktır ki, ne psikiyatrik ne de psikolojik bir jargon gerektirmez. Ölüm seçilir, çünkü acı çok acıdır..

İntihar, geçici bir sorunun kalıcı bir çözümü gibi görünsede değildir.Zihin bu umutsuzluğun seviyesine çarptığı zaman intihar, tek çıkış yolu gibi hissediliyor . Kişinin intihar etme riski, bir takım demografik ve sosyal risk faktörleri ile artabilir. İntihar için demografik risk faktörleri erkek olmak; Nispeten genç; Ve bekar, dul veya boşanmış olmaktır. İntihar için sosyal risk faktörleri arasında işsiz, güvencesiz istihdam veya emekli olmak; Mahkumlar, göçmenler, mülteciler ve yaslılar için sıklıkla olduğu gibi zayıf bir sosyal desteğe sahip olanlardır.Yakın bir arkadaşınızın ya da akrabasının kaybedilmesi ya da fiziksel ya da cinsel istismarın mağduru olmakta intihara yönelten sebeplerdir.Demografik ve sosyal risk faktörlerinin yanı sıra bir kişinin intihar etme riski de bir takım klinik risk faktörleri ile artabilir.

Birçok duygusal acılar, intihar düşüncelerine neden olabilir.Şimdiye kadar yaşadığınız yoğun duygusal acılar, düşüncenizi çarpıtabilir. Terapistler, danışmanlar, arkadaşlar ya da sevdikleriniz sizin için bir şeyler yapabilir. Onlara yardım etme şansı verin.Acınız ve mutsuzluğunuz hiç bitmeyecek gibi görünse de, krizler genellikle geçicidir ve bunu anlamak önemlidir. Çözümler sıklıkla bulunur, duygular değişir, beklenmedik olumlu olaylar ortaya çıkar. Kendinize, bir şeylerin değişmesi için gereken süreyi ve acının ortadan kalkması için gerekli zamanı verin. Depresyon , şizofreni ve bipolar bozukluk gibi zihinsel sağlık koşullarının hepsi yaşam tarzı, terapi ve ilaç değişiklikleriyle tedavi edilebilir.Hemen hemen tüm sorunlar tedavi edilebilir veya çözülebilir.

Uyuşturucu veya alkol kullandıysanız, intihar düşünceleri daha da güçlenebilir. Umutsuz hissettiğinizde veya intiharı düşünürken reçetesiz ilaçlar veya alkol kullanmaktan kaçının.Hap, bıçak, traş makinesi veya ateşli silah gibi kendinize zarar vermek için kullanabileceğiniz şeyleri kaldırın. Bunu yapamıyorsanız, kendinizi güvende hissedeceğiniz bir yere gidin. Intihara teşebbüs eden bir kişiye, ahlak dersi vermeye kalkmayın .Umutsuzluk halindeki bir kişinin argümana değil desteğe ihtiyacı vardır.

Bir dönem manevi sıkıntılar yüzün den ilaç içip intihara teşebbüs etmiştim. Ölüme ramak kalmış . Son anda beni kurtarmışlar. Şimdki aklım olsa asla böyle bir şey yapmazdım . Zira korkularla sorunlarla yüzleşmek lazım . Ayrıca ölseydim şayet arkam da büyük bir acı bırakıcaktım. Sevenlerim Ailem perişan olucaktı. Hiç kimse böyle bir şeye girişmesin. Ölüm kurtuluş değil. Her derdin dermanı var arkadaşlar..

Hepimiz zor zamanlar geçirmişizdir . Zaman zaman kötü düşüncelere dalabiliriz fakat durumu kontrol altına da alabiliriz. İntihar etmeyi düşünen bir kişi mutlaka bir uzman dan yardım almalı. Hiç bir şey çözümsüz değildir. İntihar etme ile ilgili kötü düşünceleri bertaraf etmek için korkularınızla yüzleşin, çabalayın pes etmeyin. Hayata gelmiş olmanızın amacını kavrarsanız bu tür olumsuz düşüncelere maruz kalmazsınız..

Geri