İslamiyetten Önce Türk Devletlerinde Yönetim

T

TİTAN

Forum Okuru
İslamiyetten Önce Türk Devletlerinde Yönetim
İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli hakkında bilgi
İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Nedir

Bir misafirimizin sorusu üzerine açtığımız bu konuda İslamiyet gelmeden önce Türk Devletlerinde nasıl bir yönetim şekli olduğu konusunda bilgiler veriyoruz melekler :)

turk_devletleri-57.jpg

DEVLET YÖNETİMİ

A) DEVLET: İslamiyetten önce Türkler devlete İL veya EL demişlerdirİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Hükümdarların Ünvanları: Türkler Hükümdarlarına Şanyü,Tanhu, Hakan, Han, Yabgu, İlteber, İdi-kut,
Erkin gibi ünvanlar vermişledirİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Türk Hükümdarlarının Tahta Çıkışı Tarih Boyunca Kaç Değişik Şekilde Meydana Gelmiştir?

1- Hanedan üyeleri arasında siyasi ve askeri mücadeleyi kazanan hükümdar olarak tahta
çıkıyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler (En sık rastlanan durum)
2- Hükümdarın rakipsiz aday olması(Bu durumda taht kavgası olmadan başa geçiyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler)
3- Seçim Usulü (Kengeş, toy veya kurultay denilen devletin ileri gelenlerinden oluşan meclisin
toplanarak hanedan üyelerinden birini tahta geçirmesiİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler
4)-Ekber ve Erşed(En yaşlı ve Olgun) olanın başa geçmesiİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler (Bu yöntem IIIİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Ahmet zamanından
itibaren sadece Osmanlı Devletinde uygulanmıştırİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Kimler Türk Devletlerinde Hükümdar Olabilirdi?
Hanedandan olan bütün erkeklerin hükümdar olma hakları vardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler (Kardeşler, kardeş çocukları, amca,
amca çocukları ve diğer hanedan üyeleriİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler)

Kut Anlayışı Nedir?
Türkler devleti yönetme yetkisinin TANRI tarafından verildiğine inanıyorlardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Tanrı tarafından
verilen bu yönetme hakkına KUT diyorlardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında BilgilerKUT'un kan yoluyla hükümdarın tüm erkek çocuklarına
geçtiğine inanıyorlardıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Kut Anlayışı Türk Devletlerini Nasıl Etkilemiştir?
Bütün hanedan üyelerinde KUT olduğundan kendine siyasi ve askeri bakımdan güvenen kişi TAHT
KAVGASINA girebiliyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Bu durum Türk devletlerini ya iç savaş sonucu istkrarsızlığa, yada
bölünmeye ***ürüyorduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

NOT: Türk töresinde ana-babaya itaat esas olmasına rağmen, hükümdar bunun dışında tutulmuşturİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler
Devletin devamı için baba-oğul veya kardeşlerin birbirleriyle mücadelesi normal karşılanmıştırİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler
Çünkü bu sayede en güçlü ve en yetenekli kişi devletin başına geçecektirİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

İkili Yönetim(Çifte Krallık) Nedir?

Türk Devletlerinde hükümdar yönetimi kolaylaştırmak için ülkeyi SOL(Doğu) ve SAĞ(Batı) olmak
üzere ikiye ayırırdıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Ortada (Merkezde) ise asıl hükümdar bulunurduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler Sağ ve Solda ise Hanedan
üyelerinden YABGU'lar bulunurduİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

B) MECLİS VE HÜKÜMET:

Türk Meclislerine TOY, KURULTAY veya KENGEŞ denilirdiİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

Kurultay'da devletin ana meseleleri görüşülür, hükümdarın ölümü, savaş veya milli felaketlerde
kurultay toplanırdıİslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler

AYGUCI : Hükümet başkanı(başbakan)
BUYRUK : Bakan
TAMGACI: Dış siyaset işlerini yürüten görevliler

Eski Türk Devletlerinde diğer devlet görevlileri şunlardı:

TİGİN: Hükümdar çocukları (Tekin)
ŞAD : Diğer Hanedan mensupları

Geri