Ispanağın faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Ispanağın faydaları nelerdir ?
Ispanak ucuz ve herkes için uygun olan yeşil, yapraklı bir sebzedir . Mineral , vitamin , , protein, lif, vitamin A, C, E ve K, tiamin, vitamin B6, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengin bir kaynaktır . Ispanak çok geniş bir dağılıma sahip yeşil bir sebzedir. Arka bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir veya piyasadan uygun fiyatlarla satın alınabilir.

ıspanak faydaları.jpg

Ispanağın faydaları

Ispanak gibi koyu, yapraklı yeşillikler cilt, saç ve kemik sağlığı için önemlidir.Ayrıca protein, demir, vitaminler ve mineraller sağlar. Ispanağın olası sağlığa olan faydaları, diyabetlilerde kan şekeri kontrolünün iyileştirilmesi , kanser riskinin azaltılması, kan basıncının düşürülmesi, kemik sağlığının iyileştirilmesi, astım gelişme riskinin azaltılması ve daha fazlasıdır . Ayrıca araştırmalar ıspanağın, güçlü beyin fonksiyonunu, hafızayı ve zihinsel berraklığı korumaya yardım ettiğini göstermiştir.

Kalorisi düşük, ancak besin maddeleri ile doludur, ıspanak birçok yapraklı sebzeden biridir . Çok yönlü olarak tüketilebilir. Çorbası, kavurması , böreği, hatta ve hatta ıspanaklı kek bile yapabilirsiniz. Ispanak sevmeyen çocuklarınıza bu keklerden yedirerek sağlıklı beslenmelerinde katkıda bulunabilirsiniz. Bu yeşil süper sebze çok sağlıklı özelliklerle doludur, hepsini listelemek zor ! Kısacası Ispanak, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için önemli birçok role sahiptir.

Ispanak, görme için faydalı bir besin kaynağıdır. Sürekli gözleri kaşınanlar,göz kuruluğu olanlar ıspanak tüketebilir. anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı göz sağlığınızı korumada üstündür.Ispanak ayrıca bir antioksidandır. Bu özelliği kalp kaslarını korumaktadır. Kalp sağlığını düşünenler bol miktarda ıspanak tüketmelidir. Ispanak çok iyi bir K vitamini kaynağıdır. Manganez, bakır , magnezyum, çinko ve fosfor barındıran ıspanak kemik sağlığınızıda koruyacaktır.

Kabızlık problemi olanlar mutlaka ıspanağı diyelerine eklemelidir. Bunların yanısıra ıspanak tansiyonu da düzenlemektedir. Ispanakta yüksek miktarda folat vardır. Bu gebeler ve bebekleri için önemli bir ihtiyaçtır. Gebelerin diyetlerine ıspanak eklemesi olası gelişimsel riskleri engelliyecektir. Ispanak, sebum üretimi saç nemliliğini korumak için gerekli olan A vitamini bakımından yüksektir. Vitamin A ayrıca cilt ve saç dahil olmak üzere tüm vücut dokularının gelişmesi için gereklidir. Ispanak tüketerek hem vücy sağlığınızı ehmde cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz..

Demir eksikliği saç dökülmesinin ortak bir nedenidir ve bu, ıspanak gibi demir açısından zengin gıdaların yeterli miktarda alınmasıyla engellenebilir. Diyette demir eksikliği, vücudun enerjiyi ne kadar verimli kullandığını etkileyebilir. Ispanak, mercimek, orkinos ve yumurta ile birlikte mükemmel bir demir kaynağıdır. Emilimini artırmak için C vitamini bakımından zengin gıdaları mutlaka tüketin..Dengeli bir diyet yemenin sağlığınızı optimize etmenin en iyi yol olduğuna inanıyoruz. Sağlıklı organik gıdaların beslenme becerisini geliştirerek, refah seviyenizi arttırabilirsiniz.

Ispanak aynı zamanda enerji metabolizması, kas ve sinir fonksiyonu, kalp ritmi, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve kan basıncının korunması için gerekli beslenme magnezyumunun en iyi kaynaklarından biridir. Magnezyum ayrıca vücutta yüzlerce biyokimyasal reaksiyonda rol oynar.Ispanak çok yönlü bir sebzedir ve çiğ veya pişmiş yenilebilir. Taze, dondurulmuş veya konserve olarak kullanılabilir. Sağlıklı yaşamın anahtarı sağlıklı beslenmektir. Sadece ıspanak değil her türlü sebze ve meyveyi tüketmeye bakın..

Kış mevsinin en çok tüketilen besinidir ıspanak. Ispanak, protein, lif, vitamin A, C, E ve K, tiamin, vitamin B6, folat, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez bakımın dan zengindir..Ispanağın yapraklarındaki koyu yeşil renk, yüksek düzeyde klorofil ve sağlığı teşvik eden karotenoidler (beta karoten, lutein ve zeaksantin) içerdiğini gösterir . Bu fito kimyasalları, anti-inflamatuar ve anti-kanser özelliklere sahiptir . Ispanak yüksek miktarda okzalat içerir. Bu nedenle böbrek taşı olanlar dikkatli tüketmelidir. Araştırmalar ıspanağın, güçlü beyin fonksiyonunu, hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan ıspanak kanser türlerinide önlüyor .Kalorisi düşük, ancak besin maddeleri ile doludur, ıspanak. Genel sağlığınızı korumak için diyetinizde mutlaka ıspanağa yer verin

Ispanağı fazla tüketmiyordum. Şimdi sıklıkla tüketmeye başladım. Genelde çorbasını ve böreğini seviyorum. Birde yoğurtlu sarımsaklı olanı mükemmel. Geçen bir arkadaştan pide tarifini alıp denedim. Tadı muhteşem oldu . Harç fazla geldiği için pidede çok fazla oldu. Yarısını buzluğa attım. Misafirim gelincede ikram ettim. . Makale sayesinde faydalarını öğrenmiş oldum. Bundan sonra ıspanağı daha fazla tüketmeye özen göstereceğim.

Sadece bir fincan pişmiş ıspanak 6 miligramdan fazla demir içerir.Sağlıklı saçlar elde etmek için ürünlere para ödemenize gerek yok. Ispanak, yüksek miktarda A ve C vitaminine sahiptir. A vitamini, cildimizi ve saçımızı yağlayan sebum adı verilen bir maddeyi üretmeye yardımcı olur. 100 gram ıspanağı 100 gram muzla karşılaştırırsanız, ıspanak daha fazla potasyum içerir. Potasyumun kemik sağlığını iyileştirdiği ve normal sindirim ve kas fonksiyonlarını koruduğu bilinmektedir.Ispanakların en büyük faydalarından biri de göz sağlığını korumasıdır.Hatta meme kanseri, akciğer kanseri, mide kanseri ve cilt kanserinin yayılmasını yavaşlatabilir

Lahana, marul ve pazı gibi yapraklı sebzelerle birlikte, ıspanak, potansiyel olarak tehlikeli serbest radikalleri yok etmek için antioksidanlar olarak faaliyet gösteren bitkilerde bulunan karotenoidler, pigmentler içerir. Kışın bol tükettiğimiz ıspanak Ispanak sayısız faydalara sahiptir. Mineraller , vitaminler , pigmentler ve bitki besinleri açısından zengin bir kaynaktır . Ispanağın çeşitli sağlık yararları, potasyum , manganez , çinko , magnezyum , demir ve kalsiyum dahil olmak üzere minerallerin, vitaminlerin, pigmentlerin ve filokütinlerin varlığından kaynaklanmaktadır . Ispanak çok geniş bir dağılıma sahip yeşil bir sebzedir. . Ispanaktaki folat sağlıklı kardiyovasküler sisteminiz için iyidir ve magnezyum yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Çalışmalar ayrıca ıspanakların güçlü beyin fonksiyonunuzu, hafızanızı ve zihinsel berraklığınızı korumaya yardımcı olduğunu göstermiştir.Ispanak çok yüksek bir potasyum içeriğine ve düşük bir sodyum içeriğine sahiptir . Minerallerin bu bileşimi yüksek tansiyon hastaları için çok yararlıdır. iyi bir K vitamini kaynağıdır . Bunun dışında manganez, bakır , magnezyum, çinko ve fosfor gibi diğer mineraller de güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olurlar. Bu da, bir bireyin osteoporoz geliştirmesini önleyebilir . Bu mineraller ayrıca sağlıklı dişlerin ve tırnakların korunması için gereklidir. Ateroskleroz, arterlerin sertleşmesinden kaynaklanır. Ispanakta bulunan lutein adlı bir pigmentin ateroskleroz , kalp krizi ve felç oluşumunu azalttığı görülmüştür. Ispanak tüketerek genel sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Geri