İşten isteğimle ayrıldım ihbar tazminatı alabilir miyim?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
İşten isteğimle ayrıldım ihbar tazminatı alabilir miyim?
işten ayrıldım ihbar tazminatı alabilirmiyim,işten kendi isteğiyle ayrılan işçi ihbar tazminatı alabilir mi,işten kendim ayrıldım ihbar tazminatım yanmış mıdır,ihbar tazminatı alabilmek için hangi koşullar gerekir,

işçi111.jpg

İş sözleşmelerinin feshinden önce bildirim süresine bağlı kalınarak diğer tarafa yazılı bildirimde bulunulması esastır. İşten ayrılmak (istifa) isteyen işçi, sağlık nedenleri, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işin durması benzeri nedenler dışındaki işten ayrılmalarda işverenine bildirim süresini dikkate alarak yazılı bildirimde bulunmakla yükümlüdür. İşçinin kendi isteğiyle işten (istifa) ayrılması durumunda, ayrılmanın nedeni önem taşımaksızın herhangi bir ihbar tazminatı hakkı oluşmamakta, böylesi bir talepte bulunamamaktadır. İşten ayrılmanın yukarıda sayılan nedenler dışında bir gerekçeye dayanması ve işçinin bildirim süresine uymaksızın işi bırakması halinde, işverenin talep etmesine bağlı olarak işi bildirim süresine uymadan bırakan işçi ihbar tazminatı ödemek durumunda kalacaktır.

Geri