Kabız olan bebeğin makatına sabun konurmu?

Kabız olan bebeğin makatına sabun konurmu?
bebeklerde kabızlık,kabız olan bebeğe ne yapmalı,bebeğim kabız ne yapmalıyım,kabız olan bebeğin makatına sabun konurmu,kabız olan bebeğin makatına sabun koymak zararlımıdır,bebeklerde kabızlığa iyi gelen yöntemler hakkında bilgiler

kbı.jpg


Kabızlık ishal kadar sık gözlenmese de birçok bebek için olsukça ciddi bir sorundur ve anneleri oldukça yıpratır. Hele hele gün saymak, bebeğinin şişkin karnı ve gaz sancıları anneleri oldukça üzen bir durumdur. Bu nedenle de bu başlıkta bu konuyu biraz açmak istedik.
Öncelikle halk arasında tartışmalara yol açan bu kabızlık teriminin bir tanımlamasını yapmak gerek. Bizim tıp dilinde konstipasyon olarak kullandığımız kabızlık terimi ' haftada 3 kezden az ve/veya sert ve kuru bir dışkılama söz konusu ise ve bebeğin çok ıkınması gerekiyorsa kabızlık söz konusudur' diyebiliriz. Elbette ki bir bebeğin dışkılama sırasın ıkınması nedeniyle kızarması oldukça normaldir. Bu nedenle dışkılama sırasında her kızaran bebeği kabız olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Konuyu derinlemesine incelemek açısından bebekleri yenidoğan sınıfı ve süt çocukluğu olarak iki ana başlıkta inceleyelim:

1) Yenidoğan Döneminde Kabızlık:

Normal sağlıklı doğmuş bir yenidoğanın 48 saat içerisinde mekonyum diye adlandırdığımız yeşil kıvamlı ilk dışkılamasını yapmasını bekleriz. Bu dışkılamanın ardından bebeğin kendi dışkılama düzeni yerleşmeye başlar. Sadece anne sütü alan bebeklerde kabızlık oldukça nadir görülen bir durumdur ve bu durumda bebeği mutlaka bir hekimin muayene etmesi şarttır , altından doğumsal bazı hastalıklar çıkabilir , bu hastalıkların ekarte edilmesi gereklidir. Günümüz formül biberon mamaları da eskilerine kıyas daha nadir kabızlık yapmalarına karşın yine de bu etkileri göz önünde bulundurulmalıdır.
Bir bebek kabızsa , ve altta yatan bir neden olmadığından eimn olunduğunda ( yani bebek bir hekim tarafından muayene edildikten sonra) bebeğe dışkılaması için yardımcı olabilecek birkaç eylem mevcuttur. Birincisi bebeğinizin gazı olsun olmasın düz ve sert bir zemine bebeğinizi uzatın . Kıyafeletini çıkarın ve vazelin , bebek yağı ya da hiçbiri mevcut değilse zeytin yağı ile saat yönünde bebeğinizin karnını ovun. Bu bebeğinizin barsak hareketlerini hızlandırır ve bebeğinizin barsaklarını dışkılamaya hazır hale getirin.
İnatçı kabızlıklarda hekiminiz önermediği müddetçe kabızlık ilaçlarından kullanmayın. Çünkü bu ilaçların bağımlılık potansiyeli yüksektir ve barsaktların daha da tembelleşmesine neden olabilir. Ayrıca da bebeğin makatına sabun koymak da geleneksel olduğu kadar zararlı bir davranıştır. Bunun yerine Eczanelerde satılan Kansuk olarak bilinen gliserinli fitiller kullanılabilir. Fakat yine bu fitiller de devamlı kullanmaya uygun yaklaşımlar değildir. Tüm bunları denemenize rağmen geçmeyen kabızlıklarda veya dışkılama sırasında makattan kan gelmesi gibi durumlarda lütfen doktorunuza danışınız.


2)Süt Çocukluğu Döneminde Kabızlık:

Süt çocukluğu dönemindeki kabızlıklar bizi yenidoğan dönemi kadar endişelendirmese de yine de tıbbi açıdan önemli bir konudur ve çocuklarda hayat boyu sorun çıkarabilecek komplikasyonlara (makatta yırtık ve çatlaklar, kalıcı barsak tembelliği gibi) yol açabilir ve bu nedenle de dikkat edilmesi gereken bir konudur.
Süt çocukluğu dönemindeki kabızlıkların en sık nedeni genellikle beslenme biçimlerindeki hatalardan kaynaklanır. Ek gıdalara geçilen bebeklerde, bebeklere yeterince su verilmemesi , lifli, tahıllı gıdaların bebeğe az verilmesi , muzlu besinlerin haddinden fazla tüketilmesi gibi nedenler altta yatıyor olabilir. Bu nedenle bebeğiniz kabızsa endişelenmeden önce bebeğinizin beslenmesini gözden geçirmeniz daha yararlı olacaktır. Bebeğinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz durumunda kabızlık devam ediyorsa mutlaka hekiminize danışınız.
 
Son düzenleme:

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Sabun mu, düşünemiyorum :S
Ama annemin uyguladığı ve bana öğrettiği, benim de oğlanlarda uyguladığım zeytinyağı sürme işlemi var. Pamuğa zeytinyağı damlatıp makatı ovarsınız, ya da çok dikkatli olmak ve abartmamak kaydıyla pamuklu çubukla hafifçe içeri yağı emdirirsiniz. Bebek rahatça kakasını yapar :)
 

cananyakut

Üye
Üye
Sabun mu, düşünemiyorum :S
Ama annemin uyguladığı ve bana öğrettiği, benim de oğlanlarda uyguladığım zeytinyağı sürme işlemi var. Pamuğa zeytinyağı damlatıp makatı ovarsınız, ya da çok dikkatli olmak ve abartmamak kaydıyla pamuklu çubukla hafifçe içeri yağı emdirirsiniz. Bebek rahatça kakasını yapar :)
Sana katılıyorum arkadaşım ben de zeytinyağı kullanıyordum işe yarıyor :)
 

MCasksin

Hamiş Melek
Üye
Yok artik daha nelerr! Sabun konurmu kendin olsan yanarsin...
Yapicagin sey zeytinyagi koycan bi kaba, parmagini batircan makatin kenarlarina bastircan..acitmadan icine sokma felan asla
 
M

Melisoo

Forum Okuru
Slm arkadaslar basligi gördüm kendim icin yazmak isdedim bende kac zamandir kanizlik cekiorum acaba makattan sabun koysam bisi olurmu gurlama var icimde ama yapamiorum
 
E

Es es

Forum Okuru
Bende annem den aldığım tavsiye üzerine minik bi parca sabun koydum.10 aylık kizima. Valla saatini doldurmadan bezini bayaaa bi doldurdu.cok sükür.kullanilan sabunun dozunu kaçırmayın.minik bi ay çekirdeği gramında olmalı. Enli olmamalı ki çocuğun cani yanmasin..tabiki ise yarıyor.ama bunu alışkanlık haline getirmeyin sakin.sonuçta kimyasal.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba ,

Yukarıda yazımız da anlattığımız gibi bebeğin makatına sabun koymak sakıncalıdır.Bebeğinizin karnına masaj yapın iyi gelicektir.Bir daha böyle sakıncalı bir durumu tekrarlamayın.
 
B

Bebeksur

Forum Okuru
Ne denirse densin bebeğim 5 gündür tuvalete çıkamadı doktordan rica ettim yalvardım hatta 7 güne kadar normal diye bişey vermedi en son dayanamadım ağlama krizlerine ve sabunu denedim üstünden 5 dakika geçmedi bezini doldurdu sonraki 5 saat içinde 3 bez daha doldu şimdi mışıl mışıl uyuyor bazen eski yöntemleri dinlemek gerek büyüklerimizin bi bildiği vardır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, bu yöntemden fayda görmüşsünüz lakin kesinlikle zararlı bir uygulama.Makalemizde de anlattığımız gibi bebeğin makatına sabun koymayı tasvip etmiyoruz..
 
P

prensin anesi

Forum Okuru
merhaba iyi günler oğlum 7 aylık son 1 haftadır kabızlık sorunu var makatına sabun koysam işe yararmı gerçekten ?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba ,

Sanırım yazıyı okumadınız lütfen dikkatlice okuyun. Kabız olan bebeğin makatına sabun konmaz .. Bebeğinizin karnına zytinyağıyla masaj yapın , karnına sıcak havlu koyun .Bu işe yarayacaktır..
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Kesinlikle bebeğin makatına sabun koymayın.. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde çok yaygın olmamakla beraber, kabızlık bebek ve çocuklarda son derece sık görülür, Örneğin, yeterince beslememek ve yeterince sıvı vermemek bebek ve çocuklarda kabızlığa neden olabilir.Bebiğinize bol miktarda su verin .Aynı zaman da ,elma kayısı,şeftali,üzüm,armut gibi meyvelerin püresini yedirin. Karnına zeytinyağıyla masaj yapın. Tabi herşeyden önce mutlaka bebeğinizin kabızlık sorunu için hekime görünün.
 
Üst