Kadının En Faziletli Namazı Evde Kıldığı Namazdır

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kadının En Faziletli Namazı Evde Kıldığı Namazdır
kadınların namaz kılma şekli video yatak odasında namaz bayanların kılma şekli bayanların video
Kadınlar şartlar müsaitse vakit namazlarında, camiye gidip cemaate katılabilirler. Ancak bunda giyim kuşam ve gidiş geliş edeplerine dikkat etmeleri gereklidir. Kadınların camiye gitmeleri, erkeklere oldugu gibi emredilmeyip sadece müsaade edilmistir. Harama sebebiyet vereceği durumlarda yasaklanmıştır. Günümüz şartlarında harama sebebiyet verme ihtimali çok yüksek olduğundan tavsiye edilmemektedir.

Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz, kadınlar için en hayırlı namaz yerini ve şeklini şöyle tarif buyurur:

"Kadının Rabb'ine en yakın olduğu yer, evinin iç kısmıdır. Kadının, evinin avlusunda kıldığı namaz mescitte kıldığı namazdan daha faziletlidir. Evinde kıldığı namaz avluda kıldığı namazdan; evin iç kısmında kıldığı namaz evinin açık yerinde kıldığı namazdan daha faziletlidir."

(Ebu Davud, Salat, 53; Zebidi, Ithaf, 6/230)

Hadisi şeriften de anlaşılacağı üzere bir kadının camide, evinin antresinde, salonunda, odasında namaz kılmaktansa; yatak odasının en ücra köşesinde namaz kılması kendisine daha çok sevap kazandırır.

alıntı

Cevap: Kadının En Faziletli Namazı Evde Kıldığı Namazdır

emeğine sağlık

Yukarıda yazan, yanlış bir alıntı herhalde. Konu ile ilgili doğru hadisler şunlar:
İbnu Ömer radıyallahu anhüma, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın: "Birinizin hanımı mescide gitmek için izin talep ederse ona mani olmasın (izin versin)" dediğini haber vermişti. Bilâl İbnu Abdillah:
"Allah'a yemin olsun, biz onlara mani olacağız!" dedi. Bunun üzerine Abdullah radıyallahu anh, ona yaklaşıp öyle hakâretâmiz söz sarfetti ki, böylesini hiç işitmedim. Sonra şunu ekledi:
"Ben sana Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'dan haber veriyorum; sen ise durmuş, "Vallahi mani olacağız" diyorsun!"
Buhari, Cum'a 12, Ezân 162, 166, Nikâh 116; Müslim, Salât 134, (442); Muvatta, Kıble 12, (1, 197); Ebu Dâvud, Salat 53, (566, 567, 568); Tirmizi, Salât 400, (570).
[Hadis.5478]

78 - Resulullah (sav) buyurdular ki: "kadının odasındaki namazı holündeki namazından üstündür. Mahda'ındaki namaz ise odasındaki namazından üstündür."
Ravi: İbnu Mes'ud
Kaynak: Ebu Davud, Salat 54, (570)
Konu: MESCİDLER BÖLÜMÜ / Mescidlerin İnşa Edilmesi

Geri