Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Hamile kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlama gününüzü bilmeniz gerekiyor Yumurtlamayı saptamak için herşeyden önce menstural döngünüzü bilmeniz lazım. Yani kaç günde bir adet olduğunu bilmeniz yumurtlama günlerinizi belirlemede size yardımcı olucaktır.


Bunu tanımladıktan sonra, ilişkiye girerseniz bu hamileliğe dönüşebilir. Unutmayın ki yumurtlama gerçekleştiğinde , yumurta ölmeden önce düşünmek için yalnızca kısa bir zamanınız olur. Dolayısıyla, düşünme şansınızı optimize etmek için döngününüzü anlamak önemlidir.


kadınlarda yumurtlama.jpg

Adet döngüsünü anlamak, ovülasyon günlerinizi belirlemek için uzman olmak zorunda değilsiniz! Yumurtlamayı yalnızca bir döngüden sonra algılayabilecek kadar bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kadar basit, ancak harika bir bilgi ile, hamile kalma yolculuğunuzu kısaltabilirsiniz.


Vücudunuzda Yumurtlama Nedenleri Nedir?

Yumurtalıklarınız badem biçiminde organlardır. Yumurtlama için hazırlanan yumurta içeren folliküller geliştirirler. Her döngü, Follikül Uyarıcı Hormonu (FSH) yaklaşık 5-12 follikül gelişimini teşvik eder. En baskın follikül yumurtlamada ortaya çıkar. Büyüyen folliküller östrojen üretir. Kanınızdaki yüksek östrojen düzeyleri sonucunda, Luteinizan Hormon (LH) vücudunuzdaki yumurtlamayı tetikler. Yumurtlama, olgun folikül yumurtalık duvar boyunca çatladığında, LH dalgalanmasından yaklaşık 12-24 saat sonra gerçekleşir. Eğer sperm yumurtayı bekliyorsa veya bu noktada cinsel ilişkiniz varsa hamile kalabilirsiniz. Kadınların% 90'ı için, döngü uzunluğu 23-35 gün arasında değişebilir, yumurtlama döneminin ortasında gerçekleşir. Diğer faktörler (örneğin stres), üçüncü veya dördüncü haftaya kadar ovülasyonun ertelenmesine neden olabilir.Kadınlar Her Ay Yumurtlarmı ?


Her kadın her ay yumurtlamıyor . Bir yumurtalık olgun bir follikül üretmezse, yumurtlama meydana gelmez. Buna anovulatorik adet döngüsü denir . Endometriyum (rahiminizin astarlanması hamileliğe hazırlanır) her zamanki gibi gelişir ancak yumurta bırakmaz. Kadınların küçük bir yüzdesi 24 saatlik bir süre içinde iki veya daha fazla yumurta salabilir. Vücudundaki hormonal değişiklikler nedeniyle bu saatten sonra daha fazla yumurta salınması mümkün değildir. Bir yumurta döllendiğinde, hormonlar gebeliği korumak ve beslemek için gelecekteki yumurtaların serbest kalmasını önleyecektir.Servikal mukusunuzu günde birkaç kez gözlemlemek de önemlidir çünkü bu daha güvenilir ovülasyon semptomlarından biridir. Mukusunuz, döngününüzün verimli veya infertil aşamalarına yanıt olarak değişir.


Servikal mukus hormonlarda dalgalanmalarla değişir (örn. Östrojen). Bir dönemin ardından mukus, yapışkan hale gelmeden önce kuru, daha sonra kremsi, daha sonra sulu, en verimli hale gelmeden önce açık, kaygan olabilir ve esneyebilir. Oldukça verimli mukus çiğ yumurta akına benzemektedir. Bu, akıntı yumurta geçişinde spermlere en iyi şekilde yardımcı olur ve vajinanın asidik ortamından alkalin bir koruma sağlar.


Menstrüel Döngünüzün Uzunluğunu Not AlınAdet döngüsünü izleyerek, luteal ve folliküler fazların normalde ne kadar uzun olduğunu belirleyebilirsiniz.Döngünüzün düzenli olduğu sürece, aynı zamanda yumurtlamayı ne zaman belirlemenize yardımcı olacaktır. Bir e-tablo veya takvim alın ve menstrüel döngünüzdeki ilk gününü bir gün olarak işaretleyin ve menstruasyonun bittiği günü not edin. Sonraki döneminiz başladıktan sonra, bir gün tekrar başlayın. Daha fazla bilgi, verimli günlerinizin daha doğru bir şekilde tahmin edilmesine yol açacağından, bu işleme üç dört ay devam edin


Hamile kalmak için en verimli verimli günlerinizi nasıl hesaplayacağınızı bilmek, ne zaman ovülasyon yaptığınızı belirlemenize yardımcı olur, böylece hamilelikten kaçınmak veya gebelik şansınızı artıracak zaman ilişkiye girmenize izin verir.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
yumurtlama dönemi için idrardan yapılan ovülasyon testlerinden aldım. çünkü diğer yöntemlerle bu günleri belirlemekte zorlanıyorum. idarardan ovülasyon testini kullanmak çok pratik . Aynı zamanda çok kolay yoldan ovülasyon gününün belirleyebiliyorsunuz. tükürükten yapılan ovülasyon testleri uzun ömürlüymüş biraz pahallı ama onuda almayı düşünüyorum. ovülasyon testlerinden almadan önce yumurtlayıp yumurtlamadığımı bilmiyordum .herkese bu testlerden kullanmasını tavsiye ederim.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Yumurtlama ovülasyon olmadığı halde mensin gerçekleşmesi mümkündür.Bu tür yumurtlama olmadan kanama olmasına anovulatuar kanama veya östrojen kırılma kanaması denir.Yumurtlama olmadan kanama olması genellikle adet kanaması başlayan ilk yıllarda, menopozun yaklaştığı yıllarda, polikistik over hastalarında görülür.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , doğum kontrol hapını düzenli kullanıyorsanız gebelik söz konusu olmaz. Doğum kontrol hapı doğru kullanıldığında en iyi korunma yöntemlerinden biridir..
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Herkes, hamile kalabilmek için bir sperm ve bir yumurta nın olması gerektiğini biliyor. Araştırmacılar, bir kadının ovulasyondan iki gün önce gebe kalma şansının, muhtemelen daha fazla olmasa da, yumurtlamadan önceki güne kadar muhtemel olduğunu keşfetti. Bir erkeğin spermi kadının üreme yerinde beş gün kadar yaşayabilir.Bir erkeğin sperminin kapasitasyon sürecini tamamlaması ve bir kadının yumurtasını döllemesi 10 saate kadar sürebilir. Bu yüzden ovulasyon öncesi gün çok önemlidir. Yumurtlama gerçekleştiğinde, sperm yumurtayı döllemek için çok kısa bir zaman penceresine sahiptir. Bunun anlamı, gebe kalmaya çalışan çiftler için, birlikteliğin zamanlaması, yumurtlamadan iki gün önce gerçekleşmesi ve yumurtlamadan önceki gün gebe kalma şansını yükseltiyor.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
ben her ay düzenli yumurtladığımı sanıyordum. takvim yöntemiyle bu günleri belirliyorum .Bazen yumurtlama belirtileri oluyor bazen olmuyor .Bende tükürükten ovülasyon testi aldım durumu test etmek istedim. normalde 14. günü yumurtlamam gerekirken 18-19. gün bazen yumurtluyorum. Demekki her zaman beklenen tarihte yumurtlama olmayabiliyormuş.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yumurtlama, bir yumurtanın yumurtalıktan salınmasıdır. Aylık döngü sırasında yumurtalık folikülü, genellikle en büyük yumurta olan bir yumurta bırakır. Nadiren, aynı anda iki veya daha fazla yumurta bırakılabilir. Yumurta fallop tüplerinde bırakılır ve rahim yoluna girer. Bu süre zarfında, yumurta döllenebilir ve hamileliğe neden olabilir. Eğer yumurta döllenmezse, parçalanır ve kadının menstrüel akışı sırasında vücuttan salınır.

Kadın döngüleri değişebilir ve her zaman saat gibi düzenli değildir.Bazı kadınlar için yumurtlama her zaman gerçekleşmez veya düzensiz olabilir. Genel olarak, hamiliyseniz, menopoz girdiyseniz veya doğum kontrol haplarınızı tutarlı ve zamanında alırsanız yumurtlama gerçekleşmez. Düzensiz döngü ile gerçek ovulasyonu izleme daha zor olabilir
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, doğum kontrol hapı kullandığınız için yumurtlamanız gerçekleşmez.İlaç yumurtlamayı baskılıyor ve gebelikten koruyor. İlaç kullanımını bıraktıktan sonra yumurtlamanız gerçekleşir.
 
0

000000

Forum Okuru
benim yumurtlama bozukluğum var tedavi oluyorum adetime 14 gün var sabah tuvalete gittim kanlı akıntım vardı sizce yumurtlamam olmuşmu?
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, yumurtlamaya bağlı olarak lekelenme olabilir. Yumurtlama kanaması bir iki defa olur yoğun olmaz . Genelde şeffaf akıntıyla birlikte gelir. Bu gerçekleşirken kasıklarınız da dolgunluk ağrı batma hissedebilirsiniz. Bunların hepsi yumurtlamaya bağlıdır normaldir.
 
A

aişe yldm

Forum Okuru
iyi günler bende yeniyim yumurtlama döneminde ilişkiye girdim aşırı akıntım var birde bel ağrım bacağıma kadar vuruyor salı günü adet olmam gerekiyor şimdi test yapsam çıkarmı
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, geç döllenme gibi durumlarda gebelik testte çıkmayabilir. Bu nedenle adetiniz de gecikme olursa test yapın. Erken yapılan test sonuçları yanıltabilir. Ayrıca belirtileriniz gebelik belirtisi olduğu gibi adet öncesi sendromla da benzemektedir. Bu nedenle belirtilere dayanarak gebelik teşhisi nin yapılmasını doğru bulmuyoruz.
 
H

halis_e

Forum Okuru
bugün adetimin 12. günü kasıklarımda ağrı ve şefaf akıntım var bir damlada peçeteye silinirken kan geldi yumurtlamam olmuş olabilirmi bebek çok istiyorum
 

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba, septomlarınız ovulasyo nun gerçekleştiğini gösteriyor. Emin olmak için ovulasyon kitlerin den kullanabilirsiniz. Ovulasyon günleri doğurganlık açısın dan en verimli günleriniz dir. Bu günlerde ve bu günden bir kaç gün öncesi birlikte olmak gebe kalma şansınızı artıracaktır.
 

Benzer Konular


Üst