Kadınlar neden evlenir?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kadınlar neden evlenir?
Evlilik kadının geninde var

Önceki kitabında erkeklerin evlilik sorunlarını irdeleyen İlkim Öz, bu kez kadınların neden aile kurdukları konusuna el attı.

Evlilik hakkında psikolojik yardım alan biri bekar, altısı evli yedi kadının hikayesi bir kitapta toplandı. Psikolog İlkim Öz, bu yedi kadının aktardığı gerçek yaşam öykülerinden hareketle yazdığı kitabında, sorunlu evliliklere ışık tutuyor.

Önceki kitabı "Erkekler Neden Evlenir?"in gördüğü yoğun ilgi üzerine bu kez "Kadınlar Neden Evlenir?" i kaleme alan Öz, aşık olmanın yanı sıra genlerinin de kadınları evliliğe yönlendirdiği görüşünde:
"Aşk önemli bir faktör tabii. Ama işin bilinçaltı boyutuna bakarsak, orada da annelik içgüdüsünün olduğunu görüyoruz. Bu içgüdüden dolayı kadın bir aile kurmaya programlanmış genetik olarak. Bu yüzden de kadın beynindeki ve yüreğindeki haritaya uygun erkeği arıyor. Bulduğuna inandığı zaman da evleniyor ve ailesini kuruyor."

KIZLARIN OYUNU EVCİLİK

Kadınların yuva kurma özleminin daha çocuk yaşlarda başladığını belirten İlkim Öz, "Çocuk yuvalarındaki serbest oyun saatlerinde 3-5 yaş grubundaki kız çocukları mutlaka bir bebekle oynar. Onu ayağında sallar, mama verir ve hepsinin de bir kocaları vardır. Kocalarına yemek pişirirler. Ama erkek çocukları ya kamyon şöförü olur ya elinde silah savaşır" diye örnek veriyor.

İyi eğitim görmüş, kariyer sahibi kadınların eş seçerken daha dikkatli olduğunu söyleyen Öz, bu tür bilinçli evliliklerin daha uzun sürdüğünü kaydediyor. Ancak hangi statüde olursa olsun evlilikte ve ilişkilerde zarar gören, daha çok acı çeken, hayal kırıklığına uğrayan tarafın kadın olduğunu ekliyor:

"Kadınlar genelde eşlerinin kendisine yeterince ilgi göstermediğinden yakınıyor. Eşlerinin kendini tamamen işine vermesi nedeniyle kendisini yalnız hisseden kadınlar var. Bir kadın ´´Kocam yüzüğü taktı aşkı attı´´ demişti mesela. Bunlar toplumumuzda çok sık rastlanan şeyler. Erkekler evliliğin duygusal boyutuna pek bakmıyorlar. Eşinin kendisini aldatması nedeniyle panik atak geçiren bir kadın var kitapta. Bir başkası yine toplumda sık rastlanan vajinusmus vakası. Kitaptaki bekar kahramanımızın ise evlilik fobisi var. Bu benim de ilk kez karşılaştığım bir vakaydı. Bir evlilik teklifi aldığında kusma, bayılma gibi belirtiler ortaya çıkıyordu. Sonradan altında çok farklı sebepler olduğu ortaya çıktı."

Kadınların evlilikteki en büyük hatalarının eşlerinin kişiliğini değiştirmek istemeleri olduğunu belirten İlkim Öz, şunları tavsiye ediyor: "Karşınızdaki insanı olduğu gibi kabul edin, sorunlarını dinleyin, beklentilerini karşılıklı konuşarak anlayın. Çözüm yolu aramalısınız ve halledemiyorsanız profesyonel yardım almalısınız

Cevap: Kadınlar neden evlenir?

. Ancak hangi statüde olursa olsun evlilikte ve ilişkilerde zarar gören, daha çok acı çeken, hayal kırıklığına uğrayan tarafın kadın olduğunu ekliyor:

dogru gercektende.

Geri