Kadınlarda Kahverengi Akıntı Oruç Bozar mı?

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kadınlarda Kahverengi Akıntı Oruç Bozar mı?
kahverengi akıntı
orucu bozan şeyler
orucu bozmayan şeyler

Oruç tutan müslüman bayanların kafasını karıştıran sorulardan biride adet sonraki gelen ve rengi kahverengi olan akıntılardır. Bu kahverengi akıntıların orucu bozup bozmayacağı konusun da sizlere dini bilgileri sunuyoruz.

oruc2-2f6.jpg

Akıntı her ne kadar adet kanaması gibi görülmese de kadınlar bu hallerinde hayızlı sayılırlar ve oruç tutmaları caiz değildir.

Adet halindeki kadınlarda görülen kanların renkleri altıdır : kırmızı, sarı, toprak rengi, siyah, yeşil, kirlimsi. Bu akıntıların hepsi hayız kanıdır. Oruç için herhangi bir kanama ve akıntının olmaması şarttır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ya aslında atlanılan birşey var yani hani regl gibi değil de kahverengi ama ne bilim idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlarımız var yani benim bir arkadaşım öyle sürekli akıntısı var kahverengi ve sümüksü gibi ee şimdi bu bi ay boyunca devam ediyorsa bunun oruç tutmaması mı gerekiyor bana saçma gibi geldi. Yani regl öncesinde gelen kahverengi akıntı adet kanı olarak biliniyor bunda kanamam geldi deyip oruç tutmaz ama ya hasta olan ve sürekli kahve tonlarda akıntısı olanlar ne yapacak islami yazarınız var lütfen cevaplayabilir mi

Muhtemelen bozmaz diye düşünüyorum ama istediğiniz üzerine İslami Yazar konudan haberdar edildi, sürekli olarak regl harici sıkıntısı olan kadınların oruçları ile ilgili bilgiyi size verecektir konuyu okuduğunda.

Sevgiler, Hayırlı Ramazanlar dilerim.

Adet dışı kanamaların özür olduğunu biliyorum.Kanama çok yoğun değilse adet dışı bir lekelenme ise oruç bozulmaz. Sizin bahsettiğiniz lekelenme özre giriyor. Arkadaşınızın oruuç tutmasında sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Benim arkadaşımda kist vardı ara lekelenmesi çok oluyordu. Ramazan da sık sık lekelenme yaşamış. Bir bayan hocaya sormuş.Hocada bazı kanama çeşitlerinin özre girdiğini söylemiş. Bu yüzden tedirgin olmayın.Gelen kan adet kanı olmadıkça oruç bozulmaz arkadaşlar. Birde kanın miktarıda önemli. Yoğun olursa oruç olmaz leke şeklindeyse oruç olur. Allah herkesin ibadetini kabul etsin.

Merhaba. Adet sonrası bitime yakın gelen renkli akıntılar adetin bitmediğine işaret olarak bilindiği için oruç tutulması caiz değildir. Ancak bahsettiğiniz gibi devamlı olan Ve özre dayanan akıntılar ise adetle alakası olmadığı İçin bu kişiye adetli diyemeyiz. Bu gibi kimseler sahibi özürdür. Normal adet olduktan sonra adeti bittiğine kanaat getirdikten sonra özür olarak devam eden akıntıya bakılmaksınız oruç tutar. Ancak bu kimse adet gününü iyi hesaplaması gerekir ki özür olan akıntıyla adet akıntısı hali birbirine karışmasın. Bu kimse adet bittikten sonra Gusül abdestini alır. Orucuna niyetlenir ve tutar. Lakin gelen akıntı yoğun şekilde ise bunun adet kanı olduğu bellidir ki bu halde oruç tutmak yine caiz değildir.

Merhaba benim sürekli kahverengi akıntım var arada düzeliyor ve düzensiz adet oluyorum bu konuda çok zorlanıyorum oruç tutmakta bile kararsız kalıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

Merhaba benim sürekli kahverengi akıntım var arada düzeliyor ve düzensiz adet oluyorum bu konuda çok zorlanıyorum oruç tutmakta bile kararsız kalıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

10 günden fazla süren lekelenmeler özre giriyor oruç tutulabilir. 10 günden az lekelenme varsa temzilenene kadar oruç tutamazsınız diye biliyorum

Merhaba, öncelikle kahverengi akıntın neden oluyor bir jinekoloğa görün. Bu durum normal değil. Mutlaka lekelenmenin nedeni vardır. Ayrıca arkadaşımızın dediği gibi lekelenmeniz 10 günden fazla sürüyorsa oruç tutabilirsiniz bunda bir mahzur yoktur.

Merhaba ben adet oldum temizledim bir haftadır oruç tutuyorum ama bugün hafif kahverengi bi leke geldi kafam karıştı orucuna engel olur mu

Geri