Kahramanmaraş Ekonomisi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kahramanmaraş Ekonomisi
Tekstil ve Konfeksiyon Sektörü

Kahramanmaraş son yirmi yılda büyük atılımlar yaparak kabuğunu parçalarcasına kırdı, yatırımlar ve bu yatırımların sonucunda bir sanayi kenti oldu. 1920'de işgal kuvvetlerini bağımsızlığı için kendi imkanlarıyla kovan, Kendini Kurtaran Şehir Kahramanmaraş, makus talihini de kendi öz kaynaklarıyla yenmeyi, ekonomide de kurtuluşu başardı.

Kahramanmaraş şimdi bir sanayi şehri...Yatırımlardan kazandığını yine yatırıma yönlendirerek büyümesini sürdürürken dev şirketler olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kahramanmaraş'ta İplik üretimi ile başlayan tekstil sektörü bu gün dokuma, örgü, boya ve konfeksiyon olarak ilerlemesine devam ettirirken, konfeksiyon sektöründe de ürettiği markaları ile dünyada söz sahibi olmuştur

Çelik Eşya Sektörü

Kahramanmaraş metal sanayiinde en önemli sektörlerden biri çelikten mamul mutfak eşya sektörüdür. Türkiyeye mutfak eşyası yani çelik tencere, çaydanlık, vb. ürünlerin üretiminde kullanılmak üzere giren hammaddenin yaklaşık %50si Kahramanmaraşta sayıları 50'ye yaklaşan firmada işlenmektedir. Yılda ortalama 5.000.000 parça çelik mutfak eşyası üretilmekte ve buradan da iç ve dış pazarlara sunulmaktadır.

Sıvı Yağ Sektörü

Kahramanmaraş ve çevresinde uzun yıllardan beri zeytin üretimi yapıla gelmektedir. Bu nedenle başta zeytinyağı olmak üzere ilin tarımsal yapısına uygun olarak pamukyağı üretilmektedir ve ilginçtir ki Kahramanmaraş'ta ay çiçek bitkisinin üretilmemesine rağmen ayçiçek yağı üretimi de gerçekleştirilmektedir. Kahramanmaraş'ta ay çiçek üretimi yok denecek kadar azdır. Ancak ildeki firmalar ay çiçek yağını ham olarak Trakya bölgesinden Kahramanmaraş'a getirmekteler ve burada rafine edilip paketlenmektedir. Kahramanmaraş'ta üretilen ay çiçek yağı Türkiye'nin bir çok yöresine gönderilmektedir. Kahramanmaraş ve çevre köylerde büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği yapıldığından, yemeklerde ve özellikle de kahvaltılık olarak kullanılan bir miktar tereyağı üretimi gerçekleştirilmekle beraber margarin üretimi yapılmamaktadır. Ancak bu üretim fabrikasyon olmayıp küçük birimlerde gerçekleştirilmekte ve sadece il içinde tüketime sunulmaktadır.

Dondurma Sektörü

Maraş dondurması içerdiği lezzet ve rayihayı ve dolayısıyla elde ettiği haklı ünü, Ahırdağı eteklerindeki yabani orkidelerin köklerinden elde edilen salep, kaliteli süt, kaliteli şeker ve en önemlisi de iyi bir ustalığa borçludur. Kahramanmaraşta dondurmacılık; yakın bir zamana kadar hemen hemen her mahallede bir tane bulunan ve kapasiteleri sadece o mahallenin ihtiyacına verebilecek büyüklükte olan küçük üretim birimleri halindeydi. Ancak kalitesinin artırılması ve iç-dış piyasalarda tanıtımının yapılması sonucu Maraş Dondurmasına olan talep artmış ve üretim küçük birimlerden büyük işletmelere doğru kaymaya başlamıştır. Bu doğrultuda fabrikasyon olarak el değmeden, hijyenik şartlara uygun olarak ilde üretim yapan 2 adet firma bulunmaktadır. Bu firmalarda 3.000 ton/yıl dondurma üretimi yapılmaktadır. Türkiyede dondurma üretimi genel olarak kayıt dışı gerçekleştiğinden gerçek üretim rakamlarına ulaşmanın imkanı da yoktur. Ancak fabrikasyon üretim yapan fabrikaların üretim rakamları Türkiye üretimleri olarak kabul edilmektedir.

Biber Sektörü

Kahramanmaraş ilinde çok uzun yıllardan bu yana acı kırmızı biber üretimi yapılmaktadır. İlimizde mevcut 62 adet işletme mevcuttur. Çevre köy ve kasabalarımızdaki işletme sayıları da eklendiğinde bu rakamın 200 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bölgemizde yıllık olarak çiftçilerin kurutarak bu atölyelere sattıkları biber ortalama 18 bin ton dur. İlimiz, Türkiye tüketiminin %45 ini karşılamaktadır, acı kırmızı Kahramanmaraş biberi başta rengi olmak üzere aroması ve acılık oranı ile dünyanın en kaliteli ve aranan biberi durumundadır.

Kuyumculuk Sektörü

Kahramanmaraş ta bir diğer önemli iş kolu olan kuyumculuk sektörüdür. İlde kuyumcu sanatı, Osmanlı Dönemi ve daha önceki dönemlere dayanmaktadır. 1400 yılında Maraş Valisi M. Ali Paşa tarafından yaptırılan gümüş kafes günümüzde Konya Mevlana Müzesinde sergilenmektedir. Yine Zülkadiroğlu Beyliği zamanında işlenmekte olan ve günümüze kadar yapıla gelen Maraş Burması Kahramanmaraş a özgü kreasyonları yansıtmaktadır. Türkiyede altın merkezi olan İstanbul dan sonra Kahramanmaraş ikinci sıradadır. Ülkemizde ziynet eşyası olarak kullanılan altının yaklaşık %25i, sayıları 250 yi bulan atölyelerde işlenmektedir. Yıllık 30-40 ton altın işletilmektedir. İşlenen altın takılar ise bölge farkı olmaksızın Türkiye geneline dağıtılmaktadır. Ülkelerin zenginlik ölçü birimi olarak kabul edilen altının bu kadar yüksek oranlarda Kahramanmaraşa girip çıkması ilimizin bir diğer alandaki gücünü göstermesi bakımından önemlidir. Diğer taraftan sektör finansal ve teknik zorluklar içerisindedir. Bunların çözülmesiyle birlikte İlimiz daha büyük bir altın merkezi olacaktır.

Geri