Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir? sorusunun cevabı burada

M

Misafir

Forum Okuru
Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir? sorusunun cevabı burada
Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?
Tıptaki adı uyku felcidir. İnsanlar rüya gördükleri REM uykusu sırasında, göz ve solunum kasları dışında tamamen fizyolojik bir felç durumundadırlar. Hiçbir kasları çalışmaz. Böyle olmasaydı, biz rüyalarımızı oynar hale gelirdik. Rüyamızda ne yapıyorsak, yatakta da onu yapmaya başlardık. Bazen rüyadan uyandığımızda beynimiz uyanık ve etrafın farkında olduğumuz halde, hareket edemez, ses çıkaramaz ve göğsümüzün üzerinde bir ağırlık varmış gibi hissederiz. Bunu herkes hayatının bir döneminde en az bir kez yaşamıştır. Korku verici bir durumdur. Ama saniyeler içinde kendiliğinden düzelir. Karabasanın olma nedeni; uykudan uyanmamıza rağmen REM uykusundaki fizyolojik felç halinin, uyanır uyanmaz çözülmemesine bağlıdır.

Ce: Karabasan'ın tıp dünyasındaki karşılığı nedir?

çevremde bunu yaşayan çok duydum..allaha şükür hiç yaşamadım ama bazen sanki bacaklarımda bu tip birşey oluyormuş gbi geliyor ve hemen yönümü değiştiriyorum..ay çok korkarım yaşamayım da:(anneeeee

benim eşime bi ara çok oluyordu eşimin nefes alıp vermesinden anlayıp onu hemen uyandırıyordum bana üzerine bir ağırlık çöktüğünü vebana seslendiğini söylüyor barıyorum sen duymuyosun diyor ama aslında sesi hiç çıkmıyo bikaç sefer böyle oldu nefes alamadı sonra ben bişey duymuştum onu yaptım yattığı yastığın altına bir tesbih ve bıçak koydum ve şükür bidaha olmadı öyle bişey

Geri