Kaşıntı nasıl geçer

M

Misafir

Forum Okuru
Kaşıntı nasıl geçer
kaşıntı nasıl geçer kaşıntı nasıl giderilir topuk kaşıntısına ne iyi gelir su çiçeği kaşıntısı geçer
kaşıntı nasıl geçer, önlenilir, giderilir, iyileşir, tedavi edilir

Zaman zaman hepimizin karşılaştığı sağlık sorunlarından biridir kaşıntı. Kimi zaman çabukcak geçer, kimi zaman ise inatçı olur. Peki hiç düşündünüz mü, neden kaşınırız ve kaşıntı nasıl geçer diye? O halde buyrun öğrenin Melek'lerim:)
84da3f12d5b53f.jpg

Kaşıntı kaşınma arzusu uyaran bir duygudur. Kaşıntı kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Şiddetli olduğunda uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona neden olabilir. Kaşıntının gerçek nedeni bilinmemektedir. Derideki sinirler etkilenerek, histamin adlı bir kimyasal salgılanınca, beyinde kaşıntı duyusunu oluşturur. Kaşıntı bazen bir cilt hastalığı ile birlikte olabilirken, bazen de bir iç hastalığının belirtisi olabilir. İç organ hastalığı bulunmayan diğer kaşıntılı hastalarda kaşıntının nedeni psikolojik olabilir.

Kaşıntıya Neden Olan Durumlar

Sabun, çamaşır tozları ve bazı boyaların neden olduğu kaşıntılar.
  • Yün veya naylon iyeceklerin neden olduğu kaşıntılar.
  • Bazı kimyasal maddelerin neden olduğu kaşıntılar.
  • İstiridye, yumurta, süt, çilek, soğan gibi bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar.
  • Bazı ilaçların neden olduğu kaşıntılar.
  • Şeker, karaciğer, böbrek hastalıkları veya löseminin neden olduğu kaşıntılar.
  • Kurdeşen, egzama, su çiçeği, kızamık, kızıl, kızamıkçık veya deri iltihabının neden olduğu kaşıntılar.
  • Mantarın neden olduğu kaşıntılar.
  • Kıl kurdunun neden olduğu kaşıntılar.
  • İshal veya kabızlığın neden olduğu kaşıntılar.
  • Sinirlilik ve ruhi sıkıntıların neden olduğu kaşıntılar.

Kaşıntı Tedavisi

Doktorunuz öncelikle kaşıntının nedenini araştırır. Dikkatli bir cilt muayenesi, kan testleri, gerekirse biyopsi yapar. Eğer kaşıntı egzema veya kurdeşen denen bir cilt hastalığından kaynaklanıyorsa bu hastalıkların tedavisi kaşıntıyı giderir. Eğer hastalık bir iç hastalığından kaynaklanıyorsa kaşıntı giderici haplar ve ultraviyole tedavisi kullanılır. Kaşıntının bir çok nedeni olmasına rağmen bir çok tedavisinde temel bir kaç uygulama vardır. İlk olarak sıcak banyo ve duş yasaklanmalıdır. Hafif ve ince kıyafetler ve serin bir ortam kaşıntınıyı azaltır. Sabunlar derinizi kuruturlar, bu nedenle hassas ciltler için olan uygun sabunları kullanınız. Banyoda iyi durulanınız, sabun artığı kalmamasına dikkat ediniz. Banyodan çıktıktan 2-3 dakika içinde nemlendirici uygulayınız. Su çiçeği ve böcek ısırıklarına bağlı su kabarcıklı hastalıklarda kalamin içeren losyonlar iyi gelebilir. Kaşıntı oldukça rahatsızlık verebilen bir durum olabilmekle beraber genelde tedaviye iyi cevap verir

Bacaklarda Kaşıntı

Birçok hastalığın belirtisi olabilir.Doktorunuza başvurmanız gerekir

Kasıkta Kaşıntı

Mantar enfeksiyonu : Sık sık spor salonuna gitmekten veya başka nedenlerle ıslak kalmaktan kasıklarınız kaşınıyor. Kasığınızda kırmızı, kaşıntı yapan pul pul bir döküntü oldu. Haya bağlarınızın kaşınmasına yol açan mantar ılık, nemli ve karanlık yerlerde ürer. Kendi kendine tedavi yöntemleri ve önleyici yöntemler genellikle işe yarar.

Kasık biti : Bu tür bitler insandan insana cinsel ilişki veya bitlenmiş tuvalet, yatak çarşafı ya da havludan geçer. Kasık biti küçük pullar veya kepek gibi görünür.

Uyuz : Küçük, çok kaşınan kırmızı kabarcıklarınız var.

Kaşınma geceleri veya sıcak banyodan sonra artabilir.

Uyuzun nedeni cildinize yuva yapan küçük kurtlardır.

Bilekler, koltuk altları, dirsekler, ayak bilekleri, topuklar, memelerin ve cinsel organların etrafı ve kaba etler en çok etkilenen bölgelerdir. Küçücük yuvalara benzeyen izler görebilirsiniz. Kabarcıklar kurdun cildinize girmesinden iki hafta sonra ortaya çıkar. Tırnaklarınızın içine giren kurtlar ve yumurtaları kaşımayla vücudun öteki kısımlarına yayılır. Uyuz enfekte olmuş birisiyle yakın temas veya bulaşmış yatak ya da giysi kullanma yoluyla bulaşır. Hem reçeteli, hemde reçetesiz ilaçlar vardr. Belirtileri olmasa bile, bütün aile fertleri de tedavi edilmelidir.

İlacın yan etkisi : Yeni bir ilaç içmeye başladınız ve kasık bölgeniz kaşınıyor. Reçeteli ve reçetesiz bazı ilaçlar kaşıntı yapabilir. İlacı değiştirmek için doktora danışın.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

Kasığınızı hafifçe yıkayın ve kurulayın. (havlu sonra kaynatılmalıdır) ya da en düşük ısıya ayarlanmış kaç kurutmak makinesiyle kurutun.

Mantara karşı reçetesiz satılan bir ilacı deneyin.

Çıplak veya bol bir şortla uyuyun.

Uyuz ve kasık biti için reçetesiz satılan %5’lik permetrin kremi kullanın. Talimatlara tümüyle uyun.

Kremi kullanmadan önce yıkanın ve hasta bölgeyi ovun. Yüzünüze değdirmeyin. Bir uygulama daha yapmanız gerekebilir. Giysiler ve yatak çarşafları sıcak suda yıkanmalıdır. Belirtileri olmasa da, bütün ev halkı tedavi edilmelidir.

Merhabalar,

Peki ayak topuğundaki kaşıntının sebebi ne olabilir ?
10 yılı aşkın süredir ayak topuklarımda ciddi kaşıntılar var ama sadece ayak topuklarımda,
bundan bir türlü kurtulamadım.
Herhangi bir ciltsel rahatsızlıgım yok, cildiye bölümüne de birkaç defa gitmeme rağmen herhangi bir sonuç da alamadım, daha çok içden gelen bir kaşıntı olduğu için dahiliye bölümüne de gittim bir sürü testler yapıldı topuk şekeri v.s arandı ama hiçbir belirti ve içsel bir rahatsızlığım çıkmadı siz tekrar cildiye ye bir görünün dediler ve gene bir sonuç alamadım, bazen hiç olmuyor bazen de çok şiddetli bir şekilde tekrar geliyor mesela bu yaz hiç kaşıntım olmadı ama son iki aydır tekrar geri geldi yani bu duruma bir türlü çare bulamadım vee öyle aşırı derece de bir kaşıntıki kapı eşiklerine sürte sürte kaşıyorum çünkü diğer türlü kaşımak kaşıntıyı gidermiyor maalesef.

Sizce bunun nedeni ne olabilir ?
Yardımcı olabilirseniz gerçekden çok mutlu olurum,
Teşekkürler.

Aynı sorun bende de oluyordu. İnsülin direnci yüzünden şeker hapı kullanırken olduğunu düşünüyorum. Siz de şeker hapı kullanıyor musunuz?

Merhabalar,

Peki ayak topuğundaki kaşıntının sebebi ne olabilir ?
10 yılı aşkın süredir ayak topuklarımda ciddi kaşıntılar var ama sadece ayak topuklarımda,
bundan bir türlü kurtulamadım.
Herhangi bir ciltsel rahatsızlıgım yok, cildiye bölümüne de birkaç defa gitmeme rağmen herhangi bir sonuç da alamadım, daha çok içden gelen bir kaşıntı olduğu için dahiliye bölümüne de gittim bir sürü testler yapıldı topuk şekeri v.s arandı ama hiçbir belirti ve içsel bir rahatsızlığım çıkmadı siz tekrar cildiye ye bir görünün dediler ve gene bir sonuç alamadım, bazen hiç olmuyor bazen de çok şiddetli bir şekilde tekrar geliyor mesela bu yaz hiç kaşıntım olmadı ama son iki aydır tekrar geri geldi yani bu duruma bir türlü çare bulamadım vee öyle aşırı derece de bir kaşıntıki kapı eşiklerine sürte sürte kaşıyorum çünkü diğer türlü kaşımak kaşıntıyı gidermiyor maalesef.

Sizce bunun nedeni ne olabilir ?
Yardımcı olabilirseniz gerçekden çok mutlu olurum,
Teşekkürler.
Merhaba,
Benim ayak topuklarımda hem kaşınma hem kuruluk oluyordu devamlı. Bizim yazlık sitenin doktoru bana coesatin yağlı krem önerdi ve 2 yıl sıkıntı yaşadığım şey 2 günde geçti gitti. ben şimdi ayaklarımı ve özellikle topuklarımı devamlı nemli tutuyorum bu kremle.

Geri