Kayseri - ismini nerden almıştır - İsminin taihçesi - adının kökeni

AuSSie-AnGeL

Daimi Üye
Üye
Kayseri - ismini nerden almıştır - İsminin taihçesi - adının kökeni
kayseri ismini nerden almıştır kayseri adını nerden almıştır ismini aldı adını nereden ismi nereden gelmiştir
Kayseri - Son zamanlarda en çok gelişen şehrimiz kayseri.. Acaba ismi nerden geliyor. Ben merak ettim öğrendim şimdiyse sizlerle paylaşıyorum meleklerim...
kayseiiii-7080.jpg

Kayseri İsmini Nereden Almıştır- Kayseri İsminin Tarihçesi - Kayseri Adının Kökeni

Kayseri kentinin adı Latince Caesarea Yunanca (kaysaria) adı Arapça biçiminden Türkçeleştirilmiştir. Eski isimleri Mazaka ve Kaisareia (Fransızca Césarée)'dır..

Kayser veya kaysar (Arapça ve Osmanlıca: ) Roma ve Doğu Roma (Bizans) imparatorlarına verilen Caesar (Yunanca: kaisar) ünvanının İslam ülkelerinde kullanılan biçimidir. Osmanlı sultanları II. Mehmed'ten başlayarak resmi sıfatları arasında Kayser-i Rum ünvanını da kullanmışlardır.

Caesar asıl olarak Roma'lı devlet adamı Caius Julius Caesar'ın (MÖ 100-44) lakabıdır (cognomen). Caesar'ın manevi oğlu olan ilk Roma imparatoru Octavianus Augustus onursal bir ünvan olarak Caesar lakabını benimsemiştir. Daha sonraki Roma imparatorları da Caesar ve Augustus ünvanlarını bir arada kullanmışlardır.
Rus hükümdarları Caesar adının Rusça biçimi olan tsar (Rusça: ??? çar) ünvanını 1453'te İstanbul'un Türkler tarafından fethinden kısa bir süre sonra benimsemişlerdir. Adlandırmanın amacı Osmanlı sultanlarının Rum kayserliğine varis olma iddiasına karşı koymak ve Bizans tahtının mirasında hak iddia etmektir

Kutsal Roma Germen İmparatorluğu (961-1804) Avusturya İmparatorluğu (1806-1918) ve Alman İmparatorluğu (1871-1918) da Latince Caesar ve Almanca Kaiser ünvanlarını kullanmıştır. Özellikle son Alman imparatoru II. Wilhelm (1888-1918) Kaiser ünvanını ön plana çıkarmıştır. Türkçe kullanımda Alman imparatorunun lakabı çoğu zaman kayzer eski Rum ve Osmanlı hükümdarlarının lakabı ise kayser imlasıyla yazılır. Ayrıca Yılanlıdağın zirvesinde dönemin en büyük Kapadokya Kralına ait olan mezar kabri keşfedilmiş çevresinde çok eski tarihi bir kale ve kale ortasında bir darphane de bulunmuştur. Kale içindeki kazılarda ele geçen bir tablete göre bu dağ üzerinde gizli bir yerde yeraltı şehri ve hazineler bulunmakta olduğu iddia edilmektedir.

:) Herşey aşk için :) Bundan 5 yıl öncesine kadar kayserinin ka ' sını bilmezken şuan kayseri sevdalısıyım... Yorumlar için teşekkürler...

eeee kayseri li olmak cok güzeldir olanlar bilir bende uzun zamandir burada yasiyorum aslen kayserili değilim ama:)

Geri