Kıdem Tazminatı alan tekrar çalışabilirmi?

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Kıdem Tazminatı alan tekrar çalışabilirmi?
15 yıl kıdem tazminatı hesaplama
meleklermakni-2682.jpg

Arkadaşlar bu konuyu merak edenler çok sanıyorum.. Bende bir araştırma yaptım ve hemen paylaşıyorum ..

15 yılı ve 3600 günü dolduran işçilerin kıdem tazminatı alarak ayrılabildiklerini de ayrıca belirteyim..Kıdem tazminatını alamadıkları için çalışmaya devam eden çok sayıda işçi için adeta bir can simidi oldu 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı hakkı.

Bu şekilde kıdem tazminatını alarak ayrılanların belki de en çok merak ettikleri husus, kıdem tazminatını aldıktan sonra başka bir yerde çalışıp çalışamayacaklarıdır.

İş Kanununda kıdem tazminatını aldıktan sonra başka bir yerde çalışılmayacağına ilişkin bir yasal hüküm olmadığı gibi, işçinin çalışma hakkının da engellenmemesi gerekir.

Kıdem tazminatını alarak işten ayrılma, kıdem tazminatını alan tekrar çalışabilir mi ?

Merhabalar ben 3 bin 600 gün ve 15 yıl sigortalılık durumumumu tamamladım. Kıdem tazminatımı aldım aldıktan sonra bir işyerinde çalışmak istiyorum. Fakat duyduğum kadarı ile kıdam tazminatı yasal faizi ile birlikte başka işyerinde çalışacağımdan dolayı geri alınır diyorlar bu doğru mu ? Saadet Uçan

Sitemize mail yolu ile ulaşan değerli takipçimiz Saadet Uçan, yukarıdaki soruyu bize yönelterek, kıdem tazminatını hak edip aldığını ve tekrar başka bir işyerinde çalışırsa bu tazminatın geri alınıp alınmadığı hususunu sormaktadır.

Sayın UÇAN,
Bu şekilde kıdem tazminatınızı aldığınıza göre, ister kıdem tazminatınızı aldığınız eski işyeri, isterseniz de başka bir iş yerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Çalıştığınız için kıdem tazminatının iadesi ve geri istenmesi söz konusu değildir. Zira bu, çalışana 1475/14 sayılı yasayla verilmiş bir haktır.

Kaynak:
Kıdem tazminatını alan tekrar çalışabilir mi ? | Sgk Ssk Sorgulama Şifresiz Hizmet Dökümü Emeklilik 2022

Geri