kilo almak istiyorum bir türlü alamıyorum

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kilo almak istiyorum bir türlü alamıyorum
Herkes fazlalıklardan şikayetçi ben de zayıflıktan.Bir türlü kilo alamıyorum ne yapmam lazım :(

Sayın misafirimiz,

Asla ama asla öğün atlanmamalı, günde 6 öğün beslenilmelidir.
  • Öğünler 3 ana, 3 ara öğün şeklinde olmalıdır. Öğün aralarında 2,5 saat kadar olmalıdır.
  • Yemekler ne çok hızlı ne de çok yavaş bir şekilde yenilmelidir.
  • Ana öğünlerinizde besin çeşitliliğine önem veriniz. 4 temel besin grubunu mutlaka bir arada tüketmeye çalışınız.
  • süt - yoğurt miktarı artırınız.
  • Süte nesquik, şeker, bal veya tercihen pekmez ilave edebilirsiniz.
  • Yoğurda toz şeker veya pudra şekeri ekleyebilirsiniz.
  • Aralarda hamburger yenilmesi de uygun olabilmektedir. Ayrıca yağlı tohumlar (fındık, yerfıstığı, badem, ceviz) ve kuru meyveler de kilo almaya yardımcı olurlar.
  • Şekerli limonata ve taze sıkılmış meyve suları da kilo almaya yardımcı olmaktadır.
  • Muhallebi üzerine 1 - 2 kaşık fındık veya ceviz içi konulması hacim olarak bir artış sağlamazken besin içeriği ve enerji açısından önemli bir artış sağlamaktadır.
  • Ayrıca kabak tatlısı, meyve jölesi, komposto, hoşaf, sütlü tatlılar , tahin - pekmez gibi tatlılar da sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır.
  • Makarnanın üzerine sos, peynir, yoğurt, kıyma gibi ilaveler yapılması kilo almaya yardımcı olabilmektedir.
  • Şeker, kolesterol, tansiyon yüksekliği, karaciğer yağlanması veya safra kesenizin alınması gibi bir probleminiz yoksa her gün bir adet haşlanmış yumurtanın beslenmenize eklenmesi faydalı olacaktır.
  • Öğünlerde yağda kızartılmış, çok yağlı yemekler yer almamalıdır.
  • Yiyeceklerinizi haşlama, ızgara yapma, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri ile hazırlayınız.
  • Mümkünse katı margarinlerden ve tereyağından uzak durulması gerekmektedir. Tercihen zeytinyağı, mısırözü yağı, soya yağı, kanola, bitkisel karışım yağlar veya fındık yağı gibi bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır.
  • Zayıflığın bir nedeni de psikolojik olduğu için ferah, rahat ve temiz bir ortamda yemek yenilmesi gerekmektedir.
  • Sadece yaşamak için yemeyin, biraz da yemek için yaşayınız.
  • Sigarayı içiyorsanız mutlaka bırakmalısınız.

Geri