Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir ?

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Kimler iş güvenliği uzmanı olabilir ?
İş güvenliği uzmanı kimler olabilir, sosyal güvenlik uzmanı nasıl olunur ?

21 Aralık 2013 tarihinde bildiğiğiniz üzere İş Güvenlik yani Sosyal Güvenlik uzmanı olmak için insanlar sınava girdiler ve bizde bunu İsg sınav soru cevapları konumuzda sizlere bildirdik. Peki kimler iş güvenliği uzmanı olabilir ? sorusunun net bir cevabı var mı ? Kimler uzmanlığı hakediyorlar tam olarak istenilen meziyetler neler merak ediyor musunuz ?

İş güvenliği uzmanı olabilmek için belirli bölümlerden mezun olmak gerekiyor. ?

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi mezunu olanlar,
Teknik Eğitim Fakültesi mezunu olanlar,
Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü mezunu olanlar,
Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümü mezunu olanlar,
İş Sağlığı ve iş güvenliği Meslek Yüksek Okulu mezunu olanlar
Üniversitelerin bu bölümlerinden mezun olan arkadaşlar iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alabilirler.

İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi nasıl oluyor ?

İş güvenliği Eğitimi (ÇSGB) tarafından yetkilendirilmiş işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimi veren kurumlardan alınıyor. ( Eğitim almak isteyen arkadaşlar iletişim sayfasında benimle irtibat kurabilirsiniz)

Eğitim 90 saati uzaktan ( İnternet üzerinden ) 90 saati yüz yüze ( örgün eğitim ) 40 saat uygulama eğitimi ( staj ) olmak üzere toplamda 220 saatlik bir eğitim dilimini kapsıyor.

İş güvenliği uzmanlığı eğitimini tamamladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı tarafından yılda iki kez yapılan sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Bu sınavların birisi Eylül – Ekim aylarında diğeri ise Nisan- Mayıs ayları arasında yapılıyor.

İş güvenliği uzmanlığı sınavı, Ankara da merkezi sınav olarak düzenleniyor ve 100 sorudan oluşan, çoktan seçmeli ( 4 şıklı ve yanlışlar doğruları götürmüyor ) bir sınav şeklinde gerçekleştiriliyor. İş güvenliği sınav sorularını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde oluşturulan bir komisyon hazırlıyor.

İş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olabilmek için 70 puan almak gerekiyor. Daha sonra belgeniz size gönderiliyor.

Geri