kimlerin yanında başı açık gezilir?

• Konbuyu başlatan şühedaa
  • Başlangıç tarihi
Ş

şühedaa

Forum Okuru
kimlerin yanında başı açık gezilir?
Namazda kadın neden kapanır kimlerin yanında başı açık gezilir?

Zinet yerlerinden amaç, adı üstünde kadınların takı taktıkları boyun, kulak, saç, dirsek kadar kolları ve ayakların dizden aşağı olan parçasıdır. Başörtülü kadının namahrem erkeklerin yanında olunca açık kalabilecek yerleri: el, yüz ve topukdan aşağı ayaklar ayaklar.

Kocası: Kadın, kocasının yanında istediği gibi giyinebilir. Eşleri arasında örtünmede sınırlama yoktur. Kadın kocasına güzel görünmek için süslenip kokular sürebilir. Kayınbaba, oğlu, kendi kardeşi, yeğeni, ve kardeşlerin çocukları,Kız kardeşi oğlu ve kız kardeşi torunları, Mümin bir kadın diğer mümin hanımların yanında diz kapağı ile göbek arası kapalı olarak görünebilir. Ancak fitneye sebep olacaksa ancak ziynet yerlerini kapatabilir. kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocukların yanında da açık gezilebilir. Namazda kapanmak Allahü teâlânın emrine uymak içindir.

benim kaynanam damatlarının yanında namaz kılıyor ben uygun olmadığını söyledim ama o onlar benim oğlum gayet uygundur diye kılmaya devam etti bu konularda ahkam kesmekde değil niyetim belkide kılınıyor ama ben nikah düşen yada haram olan herkesin yanında bayanların namaz kılamıyacağını biliyorum

benim kaynanam damatlarının yanında namaz kılıyor ben uygun olmadığını söyledim ama o onlar benim oğlum gayet uygundur diye kılmaya devam etti bu konularda ahkam kesmekde değil niyetim belkide kılınıyor ama ben nikah düşen yada haram olan herkesin yanında bayanların namaz kılamıyacağını biliyorum

Bu konularda müsamahalı olmak en güzelidir. Kadınların erkeklerin yanın da namaz kılmasını bende uygun bulmuyorum. İster damadı olsun ister yeğeni vs. Hoş bir durum değil.. .Kadın namaz kılarken yabancı bir erkeğin onu görmesi kadının namazını bozmaz ama Kadın namaz kılarken, eğilip kalktığında bedeninin ayrıntıları namahrem bir erkek tarafından izlenebilecekse kadının o pozisyondan kurtulması gerekiyor, oturarak namaz kılması en doğrusu..

Kadınlar namaz kılarken Kendilerine haram olan erkeklerin görmesi namazlarını bozmaz. ancak . Ancak kadın bilerek Erkeklerin yanında namaza duramaz. nikah düşmeyen erkeklerin yanında kılmasında ise yakınlık derecesine göre adetlerimiz gelenek göreneklerimiz açısından mahsuru vardır. Bir kız babasının dedesinin yanında rahatça naamazını kılabilir ama aynı kız kayın pederinin yanında namaz kılması uygun olmaz. Kadınların Mescitlerde veya camilerde namaz kılmalarında da bir mahsur yoktur. sadece saf olarak geride saflarda durmaları gerekir. ön safta veya aynı hizada duramazlar. Çünkü aynı hizada durmaları erkeklerin namazını bozar. hatta kadınlarla erkekler arasına mümkünse erkek çocukları saf tutması gerekir.

çok güzel bir konuya değinmişsiniz tşkler emeğinize sağlık namaz kılarken aynı şekilde eşin de olsa bir iki adım önde kılması önemli dediğiniz gibi kadın arkada durmalı. Nikah düşen her erkek yanında kadın kendine daha bir dikkat etmeli.

Geri