kimlik ile ilgili gerekli bilgiler!!!

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
kimlik ile ilgili gerekli bilgiler!!!
nüfus cüzdanı bilgileri kimlik değiştirmek için gerekli belgeler kimlik fotoğrafı değiştirme bilgilerim tc değiştirmek için gerekli evraklar

S-Nüfus cüzdanı almak için gerekli belgeler nelerdir?
C-Nüfus cüzdanı almak için yerleşim yeri mahalle veya köy muhtarı ya da çalışılan resmi daire veya kurum amirince onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi ve belgedeki fotoğrafın aynısı bir adet fotoğrafla nüfus müdürlüğüne başvurulur.

S-Nüfus kaydım başka bir ilçede ama nüfus cüzdanı almak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor?
C-Nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanı talep belgesiyle başvurulduğu takdirde on-line ile nüfus bilgileri kontrol edilerek cüzdan verilir.

S-18 yaşından büyüklerin nüfus cüzdanını kimler alır?
C-18 yaşından büyük olanların nüfus cüzdanı kendilerine veya resmi vekiline verilir.

S-18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanını kimler alır?
C-18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanı ana, baba ya da vasileri ile çocuğu aile kütüklerine tescil ettirmek için bildirimde bulunma yetkisi olan kişiye verilir. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması halinde;xergin olmayan çocuğa ait nüfus cüzdanı velayete haiz olan ana veya babaya verilir. Ergin olmayan çocuğun ana, babası yurt dışında veya ölmüş ise mahkeme tarafından vasi tayin edilen kişi, vasi yoksa ikinci dereceye kadar hısımları çocuğun nüfus cüzdanını almaya yetkilidir.

S-Nüfus cüzdanına fotoğraf yapıştırma yaşı kaçtır?
C-Nüfus cüzdanı 15 yaşına kadar fotoğrafsız kullanılabilir. 15 yaşını doldurmuş olanların müracaatları üzerinde fotoğraflı nüfus cüzdanı düzenlenir.

S-Nüfus cüzdanlarını ne kadar sürede değiştirmem gerekiyor?
C-Üzerinde silinti, kazıntı ve bir düzeltme yapılmayan, taşıdığı bilgilerden tereddüt duyulmayan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesine gerek yoktur. Ancak kişi cüzdandaki fotoğrafı ile tanınmasını engel teşkil edecek şekilde değişmişse cüzdan değiştirilir.

S-Yakınlarımın nüfus cüzdanlarını alabilirmiyim?
C-Düzenlenen nüfus cüzdanının; ergin olanların (18 yaşından büyüklerin) kendilerine veya resmi vekiline, ergin olmayanların ise ana veya baba ya da vasileri ile çocuğu aile kütüklerine tescil ettirmek için bildirimde bulunma yetkisi olan kişiye verilmesi esastır. Ağır hasta veya seyahat etmesi sağlığına zarar verecek olan ergin kişilerin, resmi sağlık kurumlarınca verilen raporu ibraz etmeleri halinde, bu kişilerin eşine, ergin çocuklarına veya baba ya da annesine nüfus cüzdanı verilir.

S-Nüfus cüzdanımı değiştireceğim, renkli fotokopi fotoğrafım olmaz mı?
C-Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflar zamanla niteliklerini kaybettiğinden kabul edilip işleme alınmaz.

Hâlâ sorumun cevabını alamadım 15 yaşını doldurmadan nüfus cüzdanı na resi

Geri