Kimyasal gebelik nedir belirtileri nedenleri yaşayanlar kanaması olanlar

SadmiN

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Kimyasal gebelik nedir belirtileri nedenleri yaşayanlar kanaması olanlar
Kimyasal gebelik nedenleri, kimyasal gebelik nedir sonrası kanama yaşayanlar tedavisi ve kimyasal gebelik ne zaman anlaşılır. kimyasal gebelikte hcg değerleri, imyasal gebelik olmaması için ne yapılmalı, kimyasal gebelik normal gebeliğe döner mi, kimyasal gebelikte kanama olmazsa, kimyasal gebelik kaç günde sonuçlanır, kimyasal gebelik kadınlar , kimyasal gebelikte kurtaj,


Kimyasal gebelikler oldukça yaygındır. Bir çok kadın tesadüfen bir kan testi sonrası kimyasal gebelik geçirdiğini öğrenirken bir kısmıda kimyasal gebelik geçirdiğinden habersizdir. Kimyasal gebelik testte pozitif bir sonuca neden olurken bir ultrasonla onaylanmaz. Kimyasal hamileliğe ne sebep olur? Yetersiz bir rahim astarı ,hormon düzeyleri ile ilgili sorunlar,kromozom anormallikleri,pıhtılaşma sorunları,klamidya veya frengi gibi bir enfeksiyon ,uterusun dışına yerleşen yumurta kimyasal gebeliğe neden olabilir. Kimyasal bir hamileliğin en açık göstergesi, pozitif hamilelik testi sonucudur.Kimyasal bir hamilelik her zaman semptomlara neden olmaz ancak şu belirtilere de sahip olabilirsiniz. Adet döneminden önce hafif bir lekelenme, hafif seyreden kasık karın krampları, beklenen bir sürenin zamanına yakın veya kısa bir süre sonra ortaya çıkan vajinal kanama bunlar kimyasal gebeliğin septomlarıdır. Makalemizin devamında kimyasal gebelik belirtileri nelerdir , kimyasal gebeliğe dair tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.kimyasal-gebelik-nedenleri-jpg.84826
Olumlu bir hamilelik testinden sonra adet mi oldunuz ? Bu üzücü olsada bu fenomenin tek suçlusu kimyasal gebelik. Olumlu bir hamilelik testinden bir hafta sonra adet olmanız kafanızı karıştırabilir. Hamile miyim , hamile değilmiyim sorularıyla ikilemde kalabilirsiniz. Bu, bir yumurta döllendiğinde meydana gelir ancak uterus duvarına implante olmaz. . İlk gebeliklerin % 50 - 60'ında meydana gelen kimyasal gebelikler oldukça yaygındır. Çoğu zaman, kimyasal bir hamilelik farkedilmez .Kimyasal hamilelik tipik olarak bir kadının vücuduna zarar vermese de, derin bir üzüntü ve keder hissine yol açabilir.Kimyasal bir hamilelikte, gebelik kesesi bir ultrasonda görünebilecek kadar büyük olmayacaktır . Bu nedenle, hamileliği onaylamanın tek yolu kan testleridir. Bu nedenle, kimyasal gebelik terimi, biyokimyasal tanı araçlarını ifade eder. Buna karşılık, klinik bir hamilelik, fetal kalp atımının tespit edildiği veya ultrasonla ilgili görsel kanıtların bulunduğu bir gebeliktir.
kimyasal-gebelik-nedir-jpg.84827

Kimyasal bir hamilelik genellikle geç adet kanaması dışında herhangi bir belirti göstermez. Bazılarında adet kanaması yoğun olabilir, bazılarında ise normal bir kanama görülebilir.Hamilelik hormonu seviyeleri mevcut olmasına rağmen kimyasal bir hamilelikte , normal olarak yorgunluk veya mide bulantısı gibi diğer erken hamilelik belirtilerinden herhangi birini yaşamazsınız.Bazı kadınlar hamile olduklarının farkında olmayabilirler ve bu nedenle kimyasal bir hamileliğin ne zaman ortaya çıkacağını bilemeyebilirler. Bu nedenle, bu durumdan etkilenen kadınların tam sayısını bilmek zordur. Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız ve yumurtlama ve adet döngülerinizi izliyorsanız, kimyasal bir hamilelik gerçekleştiğini fark etmeniz daha olasıdır.

Olası semptomlar şunları içerir:


Geç dönem ve lekelenme olması
Olumlu bir hamilelik testi
Vajinal kanama
Kanınızdaki HCG seviyelerinin azalmasıkimyasal-gebelik-belirtileri-nasil-olur-jpg.84828

Kimyasal gebelikte Karın krampları
Pozitif gebelik testinin ardından hafif lekelenme veya kanama, düşükten ziyade gebelik belirtileri olabilir.Pozitif gebelik testinin ardından hafif lekelenme veya kanama varsa, mutlaka kimyasal bir hamileliğiniz olduğu anlamına gelmez Bu nedenle pozitif bir gebelik testi sonrası mutlaka hekime görünün. Düşük yapma nedenleri değişmekle birlikte, çoğu fetüs normal şekilde gelişemediğinden ortaya çıkar.Genler veya kromozomlardaki hatalar kimyasal gebeliğe neden olabilir. Kimyasal bir hamileliğin kesin nedenini belirlemek her zaman mümkün değildir. Bununla birlikte, olası nedenler veya katkıda bulunan faktörler vardır. Düşük vücut kitle indeksi , 35 yaş ve üstünde hamile kalmak, Kromozomal anormallikler,Vücudun , fetüsün büyümesini desteklemek için progesteron gibi bazı hormonların daha yüksek seviyelerine ihtiyacı vardır . Yetersiz hormon düzeyleri kimyasal gebeliğe neden olabilir. Uterin astarda uterus fibroidlerinin veya düzensizliklerin varlığı , embriyonun uterus içine implante olmasını önleyebilir.Buda kimyasal gebeliğin bir diğer sebebidir.

Bir kadın geçmişte kimyasal bir hamilelik geçirmişse, bu, gelecekte gebe kalmakta zorlanacağı anlamına gelmez. Bu durum sizi derinden yaralayabilir. Her aşamada gebelik kaybı, keder, endişe ve strese neden olabilir . Bu durumda stresinizi yönetmek ve kaygınızı gidermek için bir uzmandan mutlaka yardım alın. Gebe kalma planınız varsa mutlaka hekime görünüp muayene olun. Yapılacak muayene ve tetkitler reçete edilen takviyler gebelik dönemini sağlıklı bir şekilde yönetmenize olanak sağlar. Kimyasal bir hamilelik hayal kırıklığı yaratabilse de, bir kadıniçin yeniden gebe kalma girişimini sekyete uğratmamalıdır. Kimyasal bir hamileliğin sebeplerinin belirlenmesi gerekir. Birden fazla kimyasal gebelik deneyiminiz olduysa ve hiç doktora görünmediyseniz mutlaka hekime görünün. Yaygın sebeplere değindik. Bunlardan biri kimyasal gebeliğe neden olabilir.kimyasal-gebelik-yasayanlar-kramp-jpg.84829

Kimyasal hamileliğin gerçekleşmesinin birkaç nedeni olabilir ve tam olarak neyin sebep olduğunu belirlemek için tıbbi kanıtlar yetersizdir. Bununla birlikte, gelişmekte olan fetüsün kromozomlarındaki anormalliklerin, düşüklerin ana nedenlerinden biri olduğu ve bunun, aynı zamanda kimyasal hamilelikler için de geçerli olduğu bilinmektedir.Spermin veya yumurtanın kalitesinin düşük olması, bebeğe bir veya iki ebeveynden geçen genlerdeki anormallikler ve hatta embriyodaki hücre bölünmesi sırasında meydana gelen anormallikler gibi kromozomal anormallikler oluşabilir. Erken bir aşamada, kimyasal hamilelikler normalde aylık dönemlere benzendiğinden fark edilmeyebilir. Ancak tesadüfen öğrenebilrisiniz yada gebelik beklentiniz varsa gebelik testi yaptığınızda poztif sonuç sonrası adet olunca kimyasal gebelik geçirdiğinizi anlayabilirsiniz. Test sonucunuz pozitifse ve sonradan kramp gibi ağır kanama ve adet kanaması gördüğünüzde kimyasal hamileliktir. Bu noktada bir doktora danışmak zorunludur çünkü ektopik gebelikler de benzer özelliklere sahiptir ve tehlikeli olabilir.


Kimyasal gebeliklerin tedavisi için spesifik bir yöntem yoktur; ancak doktorunuzun durumunuzu değerlendirmek için sizden isteyeceği birkaç test var. Takip testleri, HCG hormon seviyeleriniz izlenecektir.Doktor ayrıca tubal veya ektopik hamilelik söz konusumu diye bakacaktır. Birden fazla kimyasal gebelikle karşı karşıya kalınması durumunda, doktor, enfeksiyon veya uterus anomalisi gibi tedavi edilebilir bir neden arayacaktır. Bu gibi durumlarda tedaviler şunları içerir:Herhangi bir enfeksiyonla savaşmak için antibiyotikler. Uterus anormalliklerini düzeltmek için cerrahi, progesteron,bebe aspirini gibi. Peki kimyasal gebelik önlenebilirmi ? Ne yazık ki, genel popülasyonda kimyasal hamileliği önleme yöntemleri yoktur. Ancak tepit edilebilir tıbbi bir durumunuz varsa, bu durum şansınızı arttırmak için tedavi edilebilir. Kimyasal gebelik sonrası tekrar hamile kalırmıyım ? Kimyasal bir hamileliğin gelecekteki hamileliği etkileyeceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur. Birçok kadın kimyasal bir hamilelikten sonra sağlıklı hamileliklere sahip olmuştur .
kimyasal-gebelik-ne-zaman-anlasilir-jpg.84830


Kimyasal hamileliği teşhis etmek için doktorunuz kanınızdaki HCG seviyelerini bir kaç kez test edecektir. HCG seviyelerinde bir azalma bulunursa, bu hamile olmadığınızı teyit edecektir. İmplante olmuş bir embriyoyu kontrol etmek için ultrason taraması yapılabilir. Bu bulunmazsa, kimyasal bir hamilelik kabul edilir.Çoğu durumda, uterus kimyasal bir hamilelikten sonra kendiliğinden boşalır. Yaşanan kanama normal menstrüel kanamanıza benzer olacaktır, ancak bazı durumlarda normalden daha uzun olabilir. Bir çok kadın kimyasal bir hamilelik yaşadıklarından habersiz olabilir. Bununla birlikte, erken gebelik testi kitlerinin popülaritesinin artması, artık hamileliğin farkında olmanızın daha muhtemel olduğu anlamına gelir .Kimyasal hamilelik yaşayan çoğu kadın, ilerde sağlıklı hamileliklere sahip olabilir. Kimyasal hamilelik uzun vadeli hasarlara neden olmaz. İsterseniz hemen tekrar hamile kalmaya çalışabilirsiniz. Ancak daha önce kimyasal gebelik geçirdiğinizi mutlaka hekime belirtmekte fayda vardır.
 

Benzer Konular


Üst