Kimyasal gebelik nedir ? Kimyasal gebelik neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Kimyasal gebelik nedir ? Kimyasal gebelik neden olur ?
Hamilelik testinde olumlu sonuç alma heyecanı sonrası başka bir teste girip olumsuz bir sonuç alabilirsiniz. Bu durum son derece hayal kırılıklığı yaratabilir ve kafa karıştırıcı olabilir. HCG düzeyleriniz azalıyor - artmıyor - ve kimyasal gebelik yaşadığınız söylenir . Peki kimyasal gebelik ne anlama geliyor ? Makalemizin devamın da kimyasal gebelik, kimyasal gebelik nedenleri, kimyasal gebelik belirtileri ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

kimyasal hamilelik.jpg

Kimyasal Gebelik Neden Neden Oluyor?

Kimyasal gebeliğin yetersiz uterin astarı, düşük hormon seviyeleri, luteal faz defekti, enfeksiyon veya başka bilinmeyen nedenlerle birçok olası nedeni vardır. En yaygın varsayım, gelişmekte olan fetustaki kromozomal problemlerden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, en yaygın varsayım, kimyasal gebeliklerin gelişmekte olan fetustaki kromozomal sorunlar nedeniyle ortaya çıkmasıdır. Bu zayıf yumurta veya sperm kalitesi, fetustaki anormal hücre bölünmesi veya çiftlerin her ikisinin de genetik anormallikleri sonucu oluşur. Bazı kadınlar , hamile olduklarının farkına bile varamadıklarından, kimyasal gebelikten bir haberdirler.
Diğer nedenler şunları içerebilir:

anormal hormon seviyelerine sahip olma
rahim anormallikleri
uterus dışına implantasyonun gerçekleşmesi
klamidya veya frengi gibi enfeksiyonlara maruz kalma

Olası semptomlar şunlardır:

Lekelenme
Adet döneminde gecikme
Vajinal kanama
Pozitif gebelik testi
Karın krampları
Kandaki HCG düzeylerinde bir azalma

Kimyasal Gebelik Nasıl Teşhis Edilir ?

Kimyasal hamilelik, kan testleri ile teşhis edilebilir. Doktorunuz gebeliğinizin güvenli olduğundan emin olmak için hamilelik boyunca HCG seviyenizi izler. HCG düzeyleriniz de ani düşüş kimyasal gebeliğin ilk işaretidir. Bir kimyasal gebeliğin teşhisi için HCG testi yapılmaktadır. Ayrıca Hcg testinden sonra ultrason muayenesi gerekecektir.

kimyasal gebelik.jpg

Son adet döneminizden yaklaşık üç hafta sonra, döllenmiş bir yumurta rahim içine nüfuz eder ve plasenta haline gelecek hücreler kan veya idrar testinde saptayacak kadar yüksek HCG gebelik hormonu seviyeleri üretmeye başlarlar . Bununla birlikte, bazı nedenlerden dolayı implantasyon tam olarak gerçekleşmeyebilir. Ultrasonografi, gebelik kesesi veya plasenta gelişimi tespit etmez . Normal süreniz dolduktan bir hafta sonra adetiniz başlayablir. Pozitif gebelik testinden sonra ağır kramplı kanamanız olduysa bu kimyasal gebelik olabilir. Pozitif gebelik testinden sonra kanamanın daima bir kimyasal hamilelik anlamına gelmediğini unutmamak önemlidir. Kanama, embriyo rahime bağlandığında olan implantasyon sırasında da yaygındır. Bu işlem uterin astar boyunca küçük kan damarlarını parçalayabilir veya hasar görebilir . Buda pembe kahverengi lekelenmeye neden olabilir. İmplantasyon kanaması ile kimyasal hamileliğin neden olduğu kanamayı ayırt etmek zor olabilir.

Kimyasal gebelik sonrası ne zaman hamile kalırım ?

Doğurganlığınız kimyasal hamilelikten etkilenmez. Kimyasal gebelik sonrası normal olarak gebe kalabilirsiniz. Birden fazla kimyasal gebelik yaşarsanız mutlaka bir hekime görünün.

Kimyasal gebelik normal gebelikte olduğu gibi uzun görülen septomlara neden olmaz.Kimyasal hamileliğin kesin nedeni bilinmiyor. Ancak çoğu vakada , düşük kalitede sperm veya yumurta nedeniyle embriyo ile ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Kimyasal bir gebelik, kan testi ile saptanabilir. Bir kan testi veya gebelik testi pozitif görünüyorsa ancak kısa bir süre sonra ultrasonla gebelik saptanamıyorsa ve kanama gerçekleşirse hcg düzeyleri hızla düşüyorsa bu kimyasal gebeliği gösterir. Kimyasal gebeliğin tedavisi yoktur. Hiç bir doktor müdahalesi gerektirmeden kendiliğinden sonlanır. Ancak birden fazla kimysal gebelik geçirirseniz doktorunuz alttaki olası nedenleri teşhis etmek için testler yapabilir. Ayrıca şunu belirtelimki sadece kimyasal gebelik gebelik hormonu üretmez. Şayet ektopik gebelik söz konusu olursa HCG düzeyleri artış gösterebilir.

merhaba adetime 6 gün kala test yaptım 33 çıktı iki gün sonra yine yaptım 100 çıktı dün kanamam oldu bugün test yaptım 20 çıktı kafam karıştı sonuç nedir.

Merhaba, muhtemelen kimyasal gebelik geçirmişsiniz. Kimyasal gebelik hiç müdahale gerektirmeden kendi kendine sonlanır. Gebelik testi yapmasaydınız durumun farkına bile varmayacaktınız. Siz yinede durumunuzla ilgili net bilgi edinmek için bir kadın doğum uzmanına görünün.

çocuğumuz olsun istiyoruz adetime 1 hafta kala belirtiler yaşadım test yaptım 21 çıktı dün yine test yaptım 4 çıktı bu sabah kanamam başladı neden böyle oldu ne yapmam lazım

Merhaba, muhtemelen kimyasal gebelik yaşamışsınız. Bir şey yapmanıza gerek yok. Kimyasal gebelik herhangi bir müdahale gerektirmeden kendi kendine sonlanır. Test yapsaydınız bu duruma sahip olduğunuzun farkına bile varmayacaktınız. Yinede bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun.

adetim geçmeden test yaptım adete 5 gün kala pozitif sonra hcg yaptım 22 çıktı dün adet oldum sizce kimyasal gebelikmi geçirdim?

Merhaba, durumunuz kimyasal gebeliğe işaret ediyor tabi teyidi için hekim muayenesi şart. Bir kadın doğum uzmanına görünün hcg testi tekrar istenecek muayene ile birlikte durumunuz netlik kazanacaktır.

Teknik olarak hamile olmasanız bile pozitif bir test sonucunuz olabilir. Bu testin hatalı uygulanmasından, kimyasal gebelikten yada testin hasar görmesinden kaynaklanabilir.Kimyasal gebeliklerin çok yaygın olduğu düşünülmektedir, ancak bir hamilelik testi yapılmazsa genellikle fark edilmezler. Embriyo olarak bilinen döllenmiş bir yumurtanın erken dönemde implante olamadığı veya büyümediği bir kimyasal hamilelik oluşur. Bu çok çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Kimyasal gebelik için yapabileceğiniz bir şey yoktur. Doğurganlığınız kimyasal hamilelikten etkilenmez.Üç ya da daha fazla kimyasal hamilelik yaşadıysanız mutlaka uzman bir hekime görünün. Ultrasonografide görülmesi mümkün olmayan ölçülebilir HCG seviyeleri ile kimyasal hamilelik teşhis edilebilir. Bir kadının hamile olduğunu belirleyebilmesinin tek yolu, kanında veya idrarında HCG bulunmasıdır. Kimyasal gebelikler bu nedenle kısa ömürleri nedeniyle düşükler olarak da bilinir . Bu dönemde, kadınlar herhangi bir hamilelik belirtisi göstermeyebilir .Gebelikte çok erken görülmesi nedeniyle kimyasal bir hamilelik belirtileri düzenli olarak belirgin değildir. 35 yaşın üzerindeyseniz tiroid ve pıhtılaşma sorunları varsa bu kimyasal gebelik riskini artırır. Bazı kadınlar da ağır kanama yaşayabilir . Kanama aşırı derecede ağırsa ve ayağa kalkamıyorsanız ve hatta oturamıyorsanız, derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olacaktır.Kanamanın yanı sıra, kramplar ve karın ağrısı gibi yaygın adet belirtileri de yaşayabilirsiniz

adete 4 gün kala belirti yaşadığım için test yaptım pozitif çıktı kan testi yaptırdım 380 çıktı ama dün adet oldum pıhtılı geliyor sabah yine kan testi yaptım 120 çıktı kimyasal gebelikmi geçirdim acaba?

Merhaba, hcg değerindeki düşüş sağlıksız gebeliğe işaret ediyor. Muhtemelen kimyasal gebelik geçirmişsiniz. Yinede bir hekimin görüşünü almak en doğrusu . Bugün bir kadın doğum uzmanına görünün

Geri