Kına Gecesi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Kına Gecesi
kına gecesi şarkıları kına yakılırken söylenen türküler yakılırken söylenen şarkılar gecesinde şarkılar karadeniz gecesi
Kına Gecesi: Kına gecesi, düğünden önceki gece yapılır. Kına yakılırken, gelin adayının yüzü kırmızı bir örtüyle kapatılır, kınayı yakacak kişi damat adayının bir yakını olur. Kız kınayı eline yaktırmadan önce, kaynanadan türkü söylemesini ister. Bu istek gelin tarafından dile getirilmese de, misafirler tarafından kaynanya söylenir.

Gelini ağlatmak için söylenen türkü ve manilere rağmen, gelin bahşiş almadan elini açmak istemez. Alınan bahşişten sonra kına yakılır. Kına elin her tarafına yakılmaz. Kızın avucunun, ortasına gelecek şekilde erkek tarafının imkânları dahilinde madeni para veya küçük altın bırakılır ve kına bu altını veya parayı örtecek şekilde yakılır. Daha sonra kınadan gelen misafirlere dağıtılır. Eskiden kına düğününe sadece kadınlar arasında yapılırdı. Kadınlar gelinin evine toplanır şarkılı-türkülü eğlenceler yapar. Günümüzde, kına düğünü açık alanlarda, kadmlı-erkekli, davul zurna kemence eşliğinde horonlar tepilerek yapılır. Köylerde yapılan düğünlerde, Karadeniz insanını, tutkusu haline gelen silah atma olayı çok yaygındır. Kına düğünü, gecenin geç saatlerine kadar devam eder.

Cevap: Kına Gecesi

ewet ya hem güzel hemde acı bi gece... ben baya ağlamıştımm..çok zorluklar olmuştu..kötü geçmişti yani...ama şimdi çok mutluyummm...

Ben aglamamistim..cunku esimi türkiyeden buraya getirmistim..kaynanam bol bol aglamisti evin bir tek ogluydu..simdi göbek atabilir..istedikleri yerine geldi...simdi aglayan ben sevinen onlar..

Geri