Kırmızı Et yerine geçebilecek Protein Besinleri

pinar okul

Üye
Üye
Kırmızı Et yerine geçebilecek Protein Besinleri
Fitness sporu ile uğraşanların en öncelikli besin kaynaklarından birisi de proteinlerdir. Antrenman sonrası yıpranmış kas gruplarını yenilemek ve daha güçlü hale getirmek amacı ile vücudumuza aldığımız proteinleri üretilen tozlardan ve birçok besin grubundan tedarik edebilmekteyiz. En kaliteli proteinleri içinde bulunduran kırmızı et günümüzde pahalı fiyat etiketlerinden dolayı tercih edilmesi zor bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Fiziksel olarak aktif ve fitness sporu ile uğraşan birinin kilogram başına alması gereken protein miktarının 1-1,5 gram olması gerektiğini düşünürsek eğer alternatif yiyeceklere yönlenmemiz gerektiği sonucunu çıkarabiliriz. Peki, besin kaynaklarını bir kenara bırakıp protein tozlarına mı yönelmemiz gerekiyor? Tabii ki hayır. Sonuçta protein tozları da vücudumuz için tek başına gerekli olan bir besin kaynağı değildir. Peki, et yerine tüketebileceğimiz yüksek protein içerikli besinler nelerdir? Şimdi isterseniz bu soruyu cevaplayalım.

İlk olarak yumurta ile başlayalım. Kahvaltılarımızda vazgeçilmezimiz olan yumurtayı haşlayarak tükettiğimiz takdirde kalorisi düşük ve yüksek proteinli bir besin tüketmiş oluruz. Orta boy bir haşlanmış yumurta vücudunuza yaklaşık 7 gramlık bir protein desteği sağlar ve tok tutma özelliğiyle de bir sonraki öğüne kadar sizi tok tutmuş olur.

haşlanmış-yumurta.jpg

Bir diğer kaliteli protein barındıran besin ise tavuk göğsüdür. Tavuk göğsünü ızgara veya haşlama yöntemi ile tükettiğimiz takdirde vücudumuza yaklaşık 27 gram protein desteği sağlar ve salata ile de birleştirildiğinde oldukça doyurucu bir besin kaynağı olur.

tavukizgarakackalori.jpg

Balık ürünlerinde de oldukça yüksek protein miktarına rastlayabiliriz. Bu tür besinleri de ızgara yöntemi ile az yağlı bir şekilde tüketmek en sağlıklı yoldur. Marketlerde rahatlıkla bulabileceğimiz ton balıkları yaklaşık 25 gram proteini vücudumuza katar, bu besini de salata veya makarna ile beraber tüketebilirsiniz.

ton_baligi_marul.jpg

Örneklerini vermiş olduğum besinlerin yaklaşık %80'i proteinden oluşmaktadır. İçerilerinde protein haricinde sağlıklı mineral ve vitaminlerde barındırmaktadır. Bu besinler aynı zamanda kalori değerleri de düşük olduğu için kesinlikle kilo problemine yol açmazlar. Ancak tavuk ve balık gibi besinleri yağda kızartmamaya dikkat etmemiz gerekir. Bu tür besinler ile fitness sporu ile ciddi şekilde ilgileniyorsanız tok kalarak da kilonuzu dengeleyip koruyabilirsiniz.

Kızlar benim en büyük problemim kırmızı et yememek. Çocukluğumdan bu yana bir türlü lezzet alamadım ve sevemedim. Beslenme konusunda da fazla takıntılı olmadığım için çok önemsemiyorum. Sonradan vücudumda hissettiğim olumsuz durumlardan ötürü doktora başvurduğum zaman protein içeren gıdaları tüketmemi söyledi.

En fazla da ette olduğu için bu protein resmen yıkıldım. Telaş yapmamamı etin yerini tutabilecek gıdaların olduğunu gösteren bir liste verdi. Gerçekten de ne kadar çok gıda varmış. En önemlisi de yumurta. Günde bir tane mutlaka yiyorum. Yeşil mercimek, kuru fasulye, ıspanak, balık, mantar, nohut, soya fasulyesi bunlardan sadece bir kısmı. Özellikle kaliteli protein denilen gıdayı da balıktan alarak fayda sağlıyorum.

Geri