Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık
Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler Temel prensip bulunan nedenin, hastalığın ortadan kaldırılmasıdır. Tanısal girişimlerin bir kısmının ( tüp filmi) tedavi edici olduğu da kabul edilmektedir. Öncelikli tetkikler yapıldıktan sonra (HSG,Hormon Profili ,Spermiogram ) bir neden bulunamayan çiftlerde laparoskopi öncesi (yaşı uygunsa) bir süre daha takip ve düzenli cinsel ilişki, ampirik tedaviler denenebilir. İnfertilite tetkikleri sırasında ortalama %40 hasta gebe kalmaktadır. Kadınların %7''si görüşme ve spermiogram yapılmasını, %4''ü vajinal muayene ve rahim ağzından kalın, mat bir mukusun çıkarılmasını ve %17''si tüp filmini takiben gebe kalmaktadırlar. Bir çalışmada kısırlık tedavisi gören 597 kadından %41 ''i gebe kalırken, hiç tedavi görmeyen 548 kadından %35''inin gebe kaldığı tespit edilmiştir. Tedavi seçenekleri nedene yönelik olarak çok değişik olabilir. Örneğin uygun olmayan cinsel ilişki şekillerinin ve zamanlamasının düzeltilmesi (yıllarca hiç cinsel ilişkide bulunmadan, bakire ve çocuk isteği ile doktora başvuran kadınlar hiç de nadir değildir), yumurtlama bozukluğu olup aşırı şişman ve zayıf bir kadının sadece normal kiloya gelerek düzenli yumurtlamaya başlayıp gebe kalması kısırlık tedavisi olarak kabul edilebilir. Ama burada daha çok profesyonel yardım, bir kadın-doğum uzmanının yapacağı tedaviler anlatılacaktır. Cinsel İlişki Rejimi Cinsel ilişki insanda türün devamı için yapılan basit bir içgüdüsel eylem değildir. Çok özel, sosyal sosyal ve ruhsal boyutları olan ve aslında biyolojik olarak da oldukça karmaşık bir takım fizyolojik düzenlemeleri gerektirir. Gebelik için en uygun cinsel ilişki sıklığı, tekniği gibi pek çok öneriler olsa da en doğrusu çiftin cinsel ilişki düzenlerini psikolojik olarak sıkıntıya girmeden, özellikle gebelik olasılığının yüksek olduğu günlerde olmak üzere liberal olarak sürdürmeleridir. Gebe kalmak için cinsel birleşme zamanlaması , sıklığı ve tekniği Yeterli sayıda spermi rahim ağzına veya vajina içine bırakabilmek için 3 gün cinsel ilişkide bulunmadan bekledikten sonra yumurtlamaya yakın günlerde gün aşırı veya her gün cinsel ilişki gebelik için uygun bir rejim olabilir. Bir gün içinde birden çok ilişkide bulunmak sanıldığı gibi gebelik şansını daha da çok artırmamaktadır. Çiftlerin (özellikle erkeklerin) programlanmış (3 gün ilişki yok, sonraki gün veya günaşırı ilişki gibi) cinsel ilişki rejimlerine uyması sıkıcı ve aşırı strese neden olabilen bir olaydır. Bu yüzden herhangi bir yöntemle yumurtlama tespit edildiğinde kadının erkeğe bu durumu açıklamadan, doğal ve duygusal bir ortam yaratarak yapılan cinsel birleşme daha başarılı olabilir. Mekanik ve zorlayıcı program ve ilişki perhizlerinin dışına çıkarak sosyal ve psikolojik sıkıntıları azaltmak oldukça önemli faydalar sağlayabilir. Unutmayınız ki üreme organları denilen orkestra beyin sapı denilen şef tarafından yönetilmektedir. Cinsel İlişki Pozisyonu Serviksin spermler için hem bir geçiş yolu, hem bir depo olması nedeniyle daha fazla spermin vagina içerisinde servikse yakın bulunmasına yardımcı olmak için bir çok yöntem tarif edilmiştir. Cinsel ilişkiden sonra yataktan hemen kalkmama en bilinendir. Boşalmadan hemen sonra meni mat, yapışkan, sümüksü bir kitle iken 15-30 dakika içinde akışkan, berrak bir sıvı halini alır. Likefaksiyon (sulanma) denilen bu olaydan sonra daha çok sperm meni içerisinden ayrılıp vajinadan rahim ağzındaki mukusa, oradan da tüplere doğru hareket etmektedir. Böylece ilişkiyi takiben hemen ayağa kalkmak, vaginayı yıkamak rahim içine geçen spermlerin sayısını etkileyebilir. Cinsel ilişki sonrası yarım saat kadar kalça yükseltilerek yatmak akıllıca bir davranıştır. Ancak bunun gerekli olmadığını bildiren pek çok bilimsel araştırma sonuçları da vardır. Herşeye rağmen çocuk isteyen bir kadının, cinsel ilişkiden sonra kalçasının altına bir yastık koyarak yarım saat kadar sırt üstü yatmasının hiç bir zararı yoktur. Kayganlaştırıcılar ve ağız salgıları Bazı çiftler cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için vaginayı kayganlaştıran jel ve kremler kullanırlar. Ama bu maddeler spermler için zararlı olabilir. Çiftler gebelik istedikleri dönemlerde bunları kullanmamalıdırlar. Özellikle kadında vaginal kuruluk varsa cinsel ilişkinin olabilmesi için kayganlaştırıcı kullanmak bir zorunluluk olabilir. Bu durumda vaginal pH ''yı bozmayan su içerikli jeller kullanılmalıdır. Oral seks ile bulaşan ağız salgıları spermi öldürebileceğinden çocuk isteği ile yapılan bir cinsel birleşmede oral seks önerilmez. Kaynak: Cinsel Sağlık

Cevap: Kısırlık Tedavi Seçenekleri - Kısırlık

çoğu gebe kalamayan bayanlar ilişkiyi zamanlamasını ve ovulasyon dönemini bilmediğinden gebe kalamamaktadır. Verdiğin bilgiler için teşekkürler adminim

selamlar,ben yeni bir üyeyim ve ilk msj ımı yazıyorum.çocuğum olmuyor.2 yıllık evliyim.bu konuda benimle paylaşacagınız bilgilere ihtiyacım var.bu arada dr lar tarafından ne bende nede eşimden dogan bir sorun bulunamadı.

çok güzel bi açiklama tebrikler ama tüpler tıkalı olanlara ne yapmalı mesela benim sağ tarafta tıkalı ne yapmalıym

kızlar benim hıc bır sorunum yok esımınde ama olmuyo tup bebek yaptık oldu ama doğdu vefat ettı 1.5 yıl oldu sımdı yenıden yapacagız bu persembe randevum var ama bu seferkı profosor ınsallah ıyı olur allah yardımcımız olsun

bizde 6 aydır istiyoruz bebek ama olmuyooor :(( testler yapıldı herşey normal rahim filmi istediler ama çektirmedim daha.doktorumu değiştirdim.iki aydır klomen tedavisi görüyorum bu ay çatlatma iğnesi vuruldu ama şu an yine adetim geldi.bakalım bu ay artk filmi çektircem galiba inş.tüplerde bi tıkanıklık yoktur.Allahım herkesin yardımcısı olsun inş...

slm superisi.bir sorun bulunmadı demişsin.rahim filmini de çektirdin mi?ne kadar zamandr tedavi görüyorsun.yani iki yıldan beri mi bebek istiyorsun.ne zaman karar verdiniz.

arkadaşlar elimde gonal f ve menagon var tüp bebek tedvisinden kaldı ilğilenen olursa uygun fiyata vereceğim bu tedvailerin ne kadar pahalı olduğunu biliyorummm ilgilenen özelden yazssın

Geri