Kısırlık tedavisinde Çoğul gebelik olması ne kadar muhtemeldir?

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Sizde yumurtlama olmuyorsa (bunu anlamanın en kolay yolu bazal vücut ısısını ölçmektir), doktorunuz size doğurganlık yapan ilaçlar yazabilir. Kısırlık tedavilerinde ikiz, üçüz gebelik oluşması daha muhtemeldir. Bu çoğul gebelik olarak adlandırılır. Bu size hoş gelebilir ama bu bebeklerin sağlığı ve sizin sağlığınız için iyi olmayabilir.


Çoğul gebelik olması ne kadar muhtemeldir?

Uygulanan tedavi şekline bağlı olarak çoğul gebelik oldukça mümkündür. Eğer birden fazla follikül geliştiyse, gebe kalan kadınların 1/3’ ünden fazlasında çoğul gebelik riski oluşabilmektedir.ç.gif


Bebeklere ne olabilir?
Prematür doğum (çok erken doğum) olabilir. İkizlerin yarısı, üçüzlerin % 90’ı erken doğmaktadır. Erken doğan bebeklerin çeşitli sağlık problemleri olması mümkündür. Akciğerleri yeterince gelişmemiş olduğu için solunum sıkıntısı çekebilir. Beyindeki kan damarları kolayca kanayabilmektedir. Bebekler muhtemelen düşük ağırlıklı olurlar ve hasta olabilirler, hatta ölebilirler.
Doğumdan önce, anne karnında eğer bebekler aynı plasentayı paylaşıyorlarsa, anneden kan yoluyla taşınan besinlerin hepsini alamayabilirler. Normalde olduğu kadar hızlı büyüyemeyebilirler. Ortak plasentada yer alan önemli kan damarlarını paylaşıyorlarsa, kalp problemleri gelişebilir veya ölebilirler.
Erken doğduklarında ikiz, üçüz, … lerde beyin ve sinir gelişimlerinde problem olma olasılığı fazladır. En yaygın problemlerden biri serebral palsidir.(beyinde anormallik).
Anneye ne olabilir?
Gebelikte birden fazla bebeğe gebeyseniz, gebeliğiniz süresince sağlık problemleriniz olabilir. Yüksek kan basıncı veya diyabetiniz olabilir. Yeterli miktarda demir alamayabilirsiniz. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı çok fazla olabilir. Amniyotik sıvının çok olması iyi değildir. Çünkü erken doğuma neden olabilmektedir.
Doğumdan önce evde veya hastanede haftalarca yatmanız gerekebilir. Bebekleri doğururken problemleriniz olabilir. Sezaryene gerek duyulma olasılığı oldukça yüksektir.
Çoğul gebelik riskini azaltmak için ne yapabilirim?
Kısırlık tedavisi görürken tedavi süsince ilaçları kullanırken doktorunuzun takibinde kullanmalısınız. İlaçlar vücudunuzun her zamankinden daha fazla yumurta üretmesini sağlayacaktır. Eğer çok fazla yumurta gelişirse, doktorunuz çoğul gebelik riskini ortadan kaldırmak için tedaviyi kesebilir ve size de partnerinizle ilişkiye girmemenizi söyleyebilir.
İn-vitro fertilizasyon (IVF), sizin yumurtalarınızın ve partnerinizin sperminin laboratuvar ortamında birleştirilmesidir. Döllenen yumurtaları (embriyoları) doktor rahiminize transfer eder. Sadece bir veya iki embriyo transfer edilirse, çoğul gebelik olma riski çok daha düşük olacaktır.
Eğer üç veya daha fazla embriyo rahime yerleşirse, doktorunuz size multifetal redüksiyon önerebilir. Multifetal redüksiyonda sayı bir veya ikiye düşürülür. Sağlıklı bir gebelik olma şansını arttırmak için bu işlem genellikle gebeliğin erken döneminde yapılır. Bu işlemin yapılmasına karar vermek zordur. Çiftler bu seçeneği düşünüyorlarsa, bir danışmanla da konuşmalıdırlar.
 
Üst