Klasik Batı Müziği Tarihçesi ve Genel Bilgiler

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
klasik batı müziği, klasik batı müziği tarihçesi, klasik batı müziği bestecileri

Müzik dallarından biri olan klasik batı müziğinin tarihçesi hakkın da merak ettiğiniz genel bilgileri sizler için paylaşıyoruz.

Klasik batı müziği tarihçesi ve bestecileri hakkında bilgiler sizlerle...

klasik-bati-muzigi-jpg.16427 Klasik Batı Müziği Tarihçesi ve Genel Bilgiler Melekler Mekanı Forum


Klasik Batı Müziği, genelde yüksek kültür seviyesi ile bağdaştırılan, halk müziklerinden net çizgilerle ayrılmış, Batı Avrupa kökenli ve ağırlıklı müzik türüdür. En önemli özelliği, çok sesli olmasıdır.

Klasik batı müziği tarihçesi şöyledir

- Rönesans : 1450–1600 yılları arasında, enstrüman ağırlıklı ve çoklu seslerin kullanıldığı dönem : org, klavsen, arp en çok kullanılan çalgılar

- Barok : 1600–1750 yılları arasında, karmaşık seslerin kullanıldığı, tekdüzelikten uzak, klavyeli çalgıların rağbet gördüğü dönem. Barok dönemin ünlü bestecileri Händel, Vivaldi ve Bach'tır.

- Klasik : 1750–1820 yılları arasında, pekçok besteleme ve stil kuralının yerleştiği, arp ve klavsenin yerini piyanoya bıraktığı dönem. Dönemin ilk akla gelen bestecileri Mozart ve Haydn'dır.

- Romantik : 1820–1901 yılları arasında müziğin kültürel hayata girdiği ve eğitim kurumlarının adımlarının atıldığı, melodi ve ritmin dikkate alındığı dönem. Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini Romantikler kuşağı olarak bilinir.

- Modern : Klasik batı müziğinin değerlerinde kriz yaşandığı dönem. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin döneme damgalarını vurmuşlardır.
 
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Cevaplar
THESECRET Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 11
M Müzik Hakkında Herşey 0
M Müzik Hakkında Herşey 0

Üst