Klavyede Almanca Harfler Nasıl Yazılır buyrun öğrenelim

M

Misafir

Forum Okuru
Klavyede Almanca Harfler Nasıl Yazılır buyrun öğrenelim
Almanca Harfler Klavyede Nas?l Yaz?l?r

Klavyede Almanca Semboller Nas?l Yaz?l?r

https://www.meleklermekani.com/tekn...lavyesinde-alt-satira-gecis-nasil-oluyor.html diyenler için daha önce bilgiler payla?m??t?k. ?imdi de klavyede Almanca harfler nas?l yaz?l?r diyen tüm arkada?lar?m?z için, bu yaz?m?zda almanca harfler klavyede nas?l yaz?l?r diye bilgiler sunuyoruz Melek'lerim.

klavye%20tusu-32e.jpg

æ i?areti için ALT GR+"a"

ß i?areti için ALT GR+"s"

"ä" için ALT GR+"?", "a"

"é" için: ALT GR+"," , "e" (sadece é karakterine özgü: Soldaki 1 tu?unun solundaki tu?a SHIFT ile bas?ld???nda yine "é" harfi yaz?labilir. Ama "ì", "ù", "à" gibi harfler için tek yol yukardaki kombinasyondur. Vurgu yönü ters olacak ise ALT GR+"?"(ing. klavyelerde L'nin sa??ndaki) kullan?lmal?d?r: ú,í,á

Üstü dalga( ~ )l? harfleri yazabilmek için ALT GR+"ü"

örn: ALT GR+"ü", a: ã

benim klavyede alt gr+ğ+a yapınca böyle oluyor.¨æ a nın üstüne nokta koyamadım ğ ye basmayınca ise böle oluyor æ nasıl düzeltirim

Gökhän ält gr + ğ ye bäsıcäksın 1 sn kädär bekleyip ä härfine bäsäcäksın äää :)

ä işareti için Alt+132 tuşlarına basınız..
laptop klavyemde sağdaki rakam tuşları yok. Sadece üstteki rakam tuşları mevcut. dolayısıyla aslında aski kodları olan aldgr + 132 tuşlamasıyla yazabildiğim ä harfini artık yazamıyorum söylediğiniz Altgr + ğ + a tuşları ile de sadece ¨¨æ çıkıyor. Evet Latin kökenli ülkelerde ae olarak yazılabiliyor ama bu genelde sadece bilgisayar ortamında web adresleri gibi yerlerde kullanılır. Normal yazışmalarda pek uygulanmaz. Ancak Word ve Excel gibi programlarda simge ekleme kanalıyla yapabiliyorum. Halbuki ß işareti altgr+s ile yazılabiliyor. Anlaşılan bu ä için geçerli olmuyor.

Geri