Kolesterol diyeti

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Kolesterol diyeti
kolesterol diyeti
Merhaba meleklerim, annemiz babamız yada yakın akrabalarımızdan yüksek kolesterole sahip insanlara yararı olması açısından bu paylaşımı veriyorum. Tabiki her şeyden önce bu tür durumlarda doktora gitmeniz gerekiyor bilginiz olsun...

Kalp sağlığı açısından yüksek kolesterol hayati bir öneme sahiptir. Kandaki kolesterol oranı ile kalp krizi riski doğru orantılıdır. Günümüzde bir insanda ortalama kolestrol miktarı 200 miligramın altıdır. Kolesterol miktarınınbu değerin üstünde olması risk altında olduğumuzu gösterir.
İki çeşit kolesterol vardır. Kalp krizi riskini artıran kötü kolesterol LDL ve kötü kolesterolü dengeleyen iyi kolesterol HDL. Sağlıklı bir kişinin total kolesterol değerinin 190 nın altında olması gerekir. Yapılan araştırmalar 150 ve altındaki düşük kolesterol seviyelerinin, karaciğer kanseri, akciğer hastalıkları ve bazı felç türlerinden ölme riskini önemli ölçüde azattığını göstermiştir. Hemen hemen her türlü lif, kolesterolü düşürme gücüne sahiptir. Yani bol miktarda lifli ve işlenmemiş tahıllar, meyve ve sebze tüketimi demek standard bir kolesterol oranı anlamına geliyor.

Kolesterol hakkındaki bu kısa bilgilerden sonra gelelim.
Kolesterolü düşürmeye yardımcı olacak diyetimize.
KAHVALTI:
1- Sadece portakal suyu içmek yerine; portakal, greyfurt, elma ve havuç tan oluşan bir meyve karışımını blenderden geçirerek elde ettiğimiz meyve suyunu içmek çok daha mantıklıdır.
2- İşlenmemiş tahıllardan yapılmış küçük ekmekler.
3- Taze mevsim meyveleri.
4- Bir parça yalancı safran yağı katılmış yulaf lapası (süt yada krema kullanmayın)
seker-hastalari-ne-yemeli1-6374.jpg

ÖĞLE YEMEĞİ:
1- Çeşitli fasulyeler, arpa, soğan, havuç ve sarımsaktan oluşan ve çeşitli baharatlarla tatlandırılmış lezzetli bir zebze çorbası.
2- Fıstık yada fındık yağı sürülmüş kepekli ekmek.
3- Lif oranı yüksek yeşilliklerle yapılmış salata.
4- Meyve salatası
5- Yulaflı bizküvi yada kepek ekmeği.

AKŞAM YEMEĞİ:
1- Kızarmış fasulye, pirinç ve salsa sosu ile yapılmış ve işlenmemiş tahıllardan yapılmış dürüm ekmeğine sarılmış burrito. Burrito meksika usulü bir yemektir. Burrito yerine yukarıdaki sebzeleri ihtiva eden bir türk yemeğide yiyebilirsiniz. Yada örnek bir burrito tarifine buradan ulaşabilirsiniz.
Alternatif 1
Tofu, kırmızıbiber ve kurufasulye ile hazırlanmış bir vejetaryen tabağı ve üzerine bolca fındık yağı sürülmüş mısır ekmeği.
Alternatif 2
Lahana salatası, barbekü sosu, hardal ve soğan doldurulmuş hot-dog ekmeği ve mercimek yada yabani pirinç çorbası.
Alternatif 3
Her birinden birer bardak küp şeklinde doğranmış lahana, havuç, soğan, kereviz ve patatesten oluşan salata ve meyve kokteyli.

Bu diyeti 1 veya 2 hafta uyguladığınızda kuvvetle muhtemel kolesterolünüz %10 ila %20 arasında düşecektir.

kolestrol strese bağlı olarak da oluşabilir mi?
yaşım çok genç ve bu yaşıma kadar yağlı yemedğim halde kolestrol çıktı ve çok şaşırdım Gerç stresli bir yaşantım var malesef. O yüzden bilgi almak istedim

Geri