Kolon kanseri belirtileri tedavisi ve görüntüleri

Kolon kanseri belirtileri tedavisi ve görüntüleri
kolon kanseri belirtileri tedavisi ve görüntüleri, hakkında detaylı bilgiler burada arkadaşlar


Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden Sevgili Misafirler...

Bu makalemizde kolon kanseri belirtileri ve nedenleri, tedavi yöntemleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz.


KOLON KANSERİ
BELİRTİLER
* Rektal kanama,
* Bağırsak hareketlerinde son zamanlarda olan değişiklikler,
* Karında kramplar veya ağrılar,
* Açıklanamayan kansızlık (anemi),
* Açıklanamayan kilo kaybı,
* Bazen bunların hiçbiri olmayabilir.
Yetişkin kadınlar ve erkekler arasında en yaygın
kanser türlerinden ikisi kolon kanseri ve rektum kanseridir. Bu iki kanserin müşterek adı kolorektal kanser veya kolon kanseridir.
Kolorektal kanser olma riskinizi artıran faktörler ailede görülmesi veya evvelce adenomatous tipi kolon polipleri (bk. sf..., Kolon Polipleri) veya kolon kanseri bulunması veya ülserleşmiş kolitler olabilir. Esas neden kaynaklandığı bilinmemekle beraber dietin (ne tip yiyecekler yendiği) önemli rolü olduğu düşünülmektedir. ABD gibi çok kırmızı et yenen ülkelerde görülen kolorektal kanser vakaları sayısı, Japonya gibi daha çok sebze, tavuk ve balıkla beslenen ülkelerinkinden fazladır.

BİR KOLON KANSERİ NE DERECE CİDDİDİR?
Kolon kanseri Amerika'da, habis hastalıktan kaynaklanan ölüm vakalarının % 20'sini oluşturur. Bu kanserler erken safhada teşhis edilip tedavi edildiğinde iyileşebilir olarak kabul edilir. Maalesef, rektal kanama veya dışkı şeklinde veya büyüklüğünde bir değişme gibi uyarıcı işaretler açıkça ortaya çıksa bile birçok kimse tıbbi kontrol istemez.

TEDAVİ
Geç kalınmamış vakalar, ameliyatla iyileşebilirler. Yayılmayı önlemek için kısa zamanda ışın veya ilaç tedavisine başlanmalıdır.
 
Üst