Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Kulak şişmesine neden olan etkenler kulağın farklı bölgelerine etki edebilir ve bu şişkinlikle birlikte zaman zaman ağrı ve kızarıklık da görülebilir. Kulak şişmesinin nedenini anlamak tedavi için en etkin yolu bulmanızı sağlayacaktır.
Kıkırdak İltihabı
Şişkinlik kulağın görünür kısmında, kulak memesinin üst tarafında ise, en olası neden kulakta bulunan kıkırdak dokunun iltihap kapmış olmasıdır. Bu duruma neden olan hususlar şu şekilde sıralanabilir:

Kulak memesine değil de daha üst kısımlara takılan küpe ve piercing gibi delici takılar
Kulakta oluşan kesik ve yırtıklar
Kulak dışı estetik veya iç kulağın görünmeyen kısımlarına dair yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında oluşan kontrol dışı gelişmeler
Dış Kulak İltihabı

Kulak kanalının kulak zarına kadar olan kısmı iltihap kaparsa, kulak kanalının derisi ve bazen de kulak dışı şişer ve kızarır. Dış Kulak iltihabına neden olan hususlar:


2-jpg.55758 Kulak şişmesinin nedenleri nelerdir? Melekler Mekanı Forum


Yeterince temiz olmayan bir suda yüzmek, bu su ile yıkanmak
Egzama benzeri deri hastalıkları
Kulak çöplerinin, saç kurutucularının klorlu suyun özensiz kullanılması sonucu kulağın tahriş olması
Alerjik Reaksiyonlar
Vücudunuz herhangi bir yabancı maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Kulağa temas eden bir yabancı madde kulağınızda alerjik tepkiye neden olursa kulak şişmesi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu şişkinlik hızla yüzün diğer bölgelerine yayılırsa acilen doktora gitmelisiniz.

Böcek Isırıkları
Yukarıda sayılan nedenlerden sonra kulak şişmesinin en sık karşılaşılan nedeni böcek ısırıklarıdır. Özellikle uykuya dalmadan önce herhangi bir şişkinlik yokken uyandığınızda kulağınız şişmişse böcek ısırığından şüphelenebilirsiniz.

Kulak şişmesinin diğer nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Kulağa alınan bir darbe sonucu deri ve kıkırdak tabaka arasında kan toplanması
Kulağın yanması (kimyasal yanık da söz konusu olabilir)
Kulak Şişmesinin Tedavi Yöntemleri
Şişkinliğe Neden Olan İçeriğin Boşaltılması
Şişkinlik sebebi eğer iltihap toplanması ise, doktorunuz vakanın ciddiyetine göre sadece antibiyotik verebilir; veya önce fiziksel müdahale ile sıkarak veya delerek iltihabı akıtabilir. Bazı ciddi ve uzun süre tedavi edilmemiş vakalarda kulak kıkırdak dokusunun bir kısmı ölebilir. Bu durumda doktorunuz ölü dokuyu cerrahi müdahale ile çıkaracaktır.

Şişkinlik sebebi kan toplanması ise, benzer şekilde kanın dışarı akması için doktorunuz kulağınıza bir delik açmak durumunda kalabilir. Sonrasında kanın durması için bandaj kullanmanız ve enfeksiyon kapmamak için antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Her halükârda o bölgeyi temiz tutmalısınız.

İltihap Tedavisi
Kulak şişmesinin sebebi dış kulak iltihabı ise iki farklı tür kulak damlası kullanılır. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik damlalar, mantar kaynaklı enfeksiyonlarda antimikotikler kullanılır.

Böcek Isırıkları Tedavisi
Isırılan yerde böceğe ait bir parça kaldı ise (örneğin bir arı iğnesi olabilir) ısırılan bölgeyi tahriş etmeden parçayı tırnaklarınızla dikkatlice çıkarın. Etkilenen bölgeyi sabun ve su ile yıkayın, sonrasında buz ile soğuk uygulama yapın. Enfeksiyon kapmaması için kaşınsa bile o bölgeye dokunmayın.

Bu tedavilerin haricinde şişkinlik belirtilerinin azaltılması için:

Buz ile soğuk uygulama yapılabilir.
Ağrı kesiciler kullanılabilir.
Sodyum miktarı düşük diyetler uygulanabilir.
 
Üst