külünçe anısı

CeMoŞ

Daimi Üye
Üye
külünçe anısı

sevgili melekler az önce bir konu açtımm bizim urfanın yöresel kahkesi sizin deyimizile pastasıı:D:D külünçe tarifi verdimm ve aklımaa çocukluğum geldii
çocukken yaptığımız külünçeler:D Külünçe Tarifi

bayrama 2 gün kala babannemlerde tüm amcalarım biz toplanırdık bayramı orda geçiridikk büyük ev yaa herkes orda olurdu

ve külünçe yapardıkk ekmek tahtaları ortaya çıkardı hatta konu komşudan toplardık kalabalığızz ve çok külünçe olacakk

ekmek-tahtasi-108.jpg

salona antreye koyardık ekmek tahtalarını ee eskiden bukadar alet edavatta yoktutabii süslemelerimizi ip makaraları ve çatallarla yapardık:D:D

rahmetli nenem yoğururdu hamurunuu iftardan sonra en az 3 tane ekmek tahası olurdu yengelerim falan hepsi geçerdi biriğne kimi keserdi kimi şekil verirdii
tabi en güzel görev biz çocukların olurduu süslemek:D:D

külünçeleri süslemek için bir birimizle yarışırdık elimizde makaralar çatallar bekelrdik hahaha biri versede hemen süslesekk

detail_19620091675048566254-314.jpg

biz sahura kadar tepsi tepsi külünçe yapardık amcam fırıncıydıı fırınıda eve yakınn
külünçleerin yapımı bittikten sonraa hadşi bide tepsileri fırına taşırdık:D:D

sahurdan sonra pişerdii külünçlere gecenin körü yollatrda olmak çocuk yaşta ne kadar güzel gelirdi insana:D:D

sahurdan sonra külünçleri eve getirdir sofra üzerine sererdik sıcağı gitsin biraz kurusun diyee sonra kaldırır saklardık ramazan bayramıda gelen misafirlere çayla ikram ederdik

külünçe urfanın olmaz olmazıdır mutlaka her evde yaplır pişerr ve bayramda ikram edilir

külünçe yapmayan urfalı sayılmaz:D:D

çokgüzell geçerdi çocukluğumda bayramlar işte böyle neşe dolu birlik içindee kalabalıkk ah ah o günleri özlüyormuyum?
evet özlüyorum hemde çokkkkk:uhu:

bidakinde de kurban bayramı anımı anlatırım meleklerr:D

güzel bayramlar geçirmek ümidiyle

ayyy çok güzel yaaaa :uhu: evet o eski bayramlar yok artık :uhu: benim küçüklüğümde de daha güzeldi ama ondan önceleride daha da bi güzelmiş :D:D çok beğendim cemom konunu ahh o eski bayramlar :uhu:

ahhh eski hatıralar ahhhh!!cemoşum biz yaşadık hatıralarıyla mutluyuz şimdi ama ya çocuklarımız onlar bizim gibi güzel çocukluk hatıraları olacakmı acaba? zaman okadar hızlı değişiyorki teknoloji herşeyin tadını değiştiriyor.umudum inşlh çocuklarımızda böyle güzel hatıralar bulur büyüdüklerinde :((

ayyy çok güzel yaaaa :uhu: evet o eski bayramlar yok artık :uhu: benim küçüklüğümde de daha güzeldi ama ondan önceleride daha da bi güzelmiş :D:D çok beğendim cemom konunu ahh o eski bayramlar :uhu:

ahh asim aahh şimdi bana desler gel seni o yıllara bayramlara götürücez hiç düşünmeden giderdim çocukluğumu özledim:uhu: çocukluğumun bayramalrını özledim:uhu: nenemide özledimm:uhu: şimdi bayramlardan nefret ediyorumm :uhu:

ahhh eski hatıralar ahhhh!!cemoşum biz yaşadık hatıralarıyla mutluyuz şimdi ama ya çocuklarımız onlar bizim gibi güzel çocukluk hatıraları olacakmı acaba? zaman okadar hızlı değişiyorki teknoloji herşeyin tadını değiştiriyor.umudum inşlh çocuklarımızda böyle güzel hatıralar bulur büyüdüklerinde :((
hiç sanmıyorum incim baksana insanlara herkes birbirine dargın dargın olmayanlarda bayramalrı tatil bilmiş hani kalabalık evler kalabalık bayramlar nerdeee

biz seninde dediğin gibi en azında o bayramalrı yaşadık anılarımız var çocuklarımızın anısı bile olmayacak

çocukalrın tek anısı bayramda çıktıkları tatil olacakk maleseff

Anneannem de yapardı şimdi ise teyzelerim ve annem yapıyor:) Bayram çöreği diyoruz biz buna:) Özel bir baharatı oluyor aromasını katıyor. Hatta annem bu bayram da yapacak :) Yaparsa resim çeker atarım buraya :D:D

Güzel bir anı, çocukluğumuzda ki herşey güzeldi. Şimdi sahura kalkmaktan eriniyoruz. :)

Bu güzel anını ve tarifi bizimle paylaştığın için tşkler Cemoş:)

Anneannem de yapardı şimdi ise teyzelerim ve annem yapıyor:) Bayram çöreği diyoruz biz buna:) Özel bir baharatı oluyor aromasını katıyor. Hatta annem bu bayram da yapacak :) Yaparsa resim çeker atarım buraya :D:D

Güzel bir anı, çocukluğumuzda ki herşey güzeldi. Şimdi sahura kalkmaktan eriniyoruz. :)

Bu güzel anını ve tarifi bizimle paylaştığın için tşkler Cemoş:)

evet baharatı çok güzel zatenn 7 çeşit barata falan koyulur ama ben isimlerini hatırlayamadım:D:D hatta o baharatlarıı havanda döverdik iyice ufaltırdıkk bu mutlu görevde biz çocukalrın olurdu:D:D

anen yaparsa mutkala at resmini çok merak ettim bizim buda da halen yapan var ama büyük evlerde yaplırı sadecee

evet baharatı çok güzel zatenn 7 çeşit barata falan koyulur ama ben isimlerini hatırlayamadım:D:D hatta o baharatlarıı havanda döverdik iyice ufaltırdıkk bu mutlu görevde biz çocukalrın olurdu:D:D

anen yaparsa mutkala at resmini çok merak ettim bizim buda da halen yapan var ama büyük evlerde yaplırı sadecee

Benim annem ve teyzelerim için bayram çöreği vazgeçilmezdir :D:D O havanda dövülen baharatı biliyorum annemde döver :D:D Bu yıl bayrama bir kaç gün kala Mizgin Abla'mla iftardan sonra sabahlıyıp yapacaklarmış:D:D Resimleri buraya atarım, sizin yerinize de bir kaç tane fazladan yerim:D:D

Hey gidi günler..:hıms: Bir aile büyüğümüz vardı Allah rahmet eylesin.Her bayramın 1.günü onlara giderdik.Bana hep mis gibi kokan jilet gibi ütülenmiş büyük bir mendilin içinde para verirdi.Hem de o dönemde ki tedavülde bulunan en büyük parayı:D:D Ayrıca verdikleri çikolataları ve bizim için hazırladıkları muazzam sofraları söylemiyorum.

Arefe günü alınan kıyafetlerimin ve ayakkabılarımın verdiği mutluluksa şimdi hiçbir şeyde yok..:hıms:

Çok eskilere götürdün beni cemoş,ellerine sağlık :tik:

Hey gidi günler..:hıms: Bir aile büyüğümüz vardı Allah rahmet eylesin.Her bayramın 1.günü onlara giderdik.Bana hep mis gibi kokan jilet gibi ütülenmiş büyük bir mendilin içinde para verirdi.Hem de o dönemde ki tedavülde bulunan en büyük parayı:D:D Ayrıca verdikleri çikolataları ve bizim için hazırladıkları muazzam sofraları söylemiyorum.

Arefe günü alınan kıyafetlerimin ve ayakkabılarımın verdiği mutluluksa şimdi hiçbir şeyde yok..:hıms:

Çok eskilere götürdün beni cemoş,ellerine sağlık :tik:

biz bayramlıklarımızla uyurduk ::D:D ayakkabılar baş ucumuzda elbiselerimize bakarak yatardık çabuk sabah olsundaa giyinelimm:D:D kapı kapıı şeker topalrdık:D:D

Geri