Kumar bağımlılığı olan kişilerde intiharı önleme

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Kumar bağımlılığı olan kişilerde intiharı önleme
kumar oynayanın psikolojisi,kumar oynayanı intihardan döndürme,intiharı aklına koyan kumar bağımlısını intihardan döndürme,kumar bağımlısının intiharını önleme

intihar1.jpg

Kumar oynayan kişiler bazen kendilerini çok umutsuz hissedebilirler. Bu durumlarda intihar riski fazladır. Eğer intihar düşüncesi aklınıza geliyorsa bir uzmandan yardım almalısınız.

Ailesinde kumar sorunu olan biri bulunan olan kişilere tavsiyeler

• Yalnız kalmayın;

Sevdiğiniz kişinin kumar sorunu ile uğraşmak o kadar yorucu olabilir ki onun isteklerine mantıklı açıklamalar getirmeye çalışmak ve “bu son defa” demek daha kolay görünebilir. Öte yandan böyle sorunlar yaşayan tek insan olduğunuzu düşünüp utanç da duyabilirsiniz. Destek aramanız sizin gibi birçok ailenin böyle sorunlar yaşadığını görmenizi sağlayacaktır. Terapi yardımı ile de karmaşık duygularınızla baş edebilirsiniz.

• Para idaresinde sınırlar koyun;

Eğer sevdiğiniz insan kumar sorunu için ciddi şekilde yardım almayı düşünüyorsa ailenin finansal sorumluluklarını siz alabilirsiniz. Böylece nüksü de önlemeye yardım etmiş olursunuz. Ancak bu kumar sorunu olan kişinin kumar oynama arzusunu kontrol etmesinde sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelmez. Sizin ilk sorumluluğunuz ailenizin parasının riskte olmamasını sağlamaktır.

• Para istekleri ile nasıl baş edeceğinizi düşünün;

Kumar sorunu olan kişiler genellikle para isteme yollarında çok iyidirler. Bunu bazen yalvarma, bazen manipülasyon, bazen de tehdit ve suçlama yoluyla yaparlar. Onların para istemelerine nasıl cevap vereceğinizi öğrenmek biraz zaman alacaktır.

Geri