Kuran'da Geçen Kadın sahabe isimleri anlamları

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Kuran'da Geçen Kadın sahabe isimleri anlamları
Hiç duyulmamış kuranda hadislerde geçen kadın hanım sahabe isimleri, çocuğuma verebileceğim kadın hanım sahabe isimleri Allah'ın sevdiği kadın ashap isimleri Allah'ın selameti bereketi ve mağfireti hepinizin üzerine olsun. Google üzerinden arayarak çocuklarınıza vereceğiniz ( kız çocuk ) isim için arayışa girdiniz. Öncelikle Alimden zalim, zalimden de alim olur bunu unutmayalım. İsmi Hatice olan bir kişinin yanlış yolda da olma ihtimali var doğru yolda da olma ihtimali var. Ama siz, anne baba olarak çocuklarınıza ahirette çağırılacakları ve Allah'ın sevdiği bir isim koymak üzere buraya geldiniz doğru yerdesiniz. Kuranda hadislerde geçen kadın sahabe hanım isimleri ve anlamları ile birlikte sizlere bir araştırma yapacağım, umarım beğenirsiniz. Sizler de bu konu ile birlikte bildiğiniz bir isim var ise lütfen konumuza kayıt olmadan yorum olarak atınız. Çorba da bizim gibi sizlerin de tuzu bulunsun

hanım sahabe isimleri ve anlamları.jpg

Çocuğuma verebileceğim kadın sahabe isimleri ( kız çocuk isimleri )

Peygamberimizin Hanımları
1. Hatice
2. Sevde binti Zem’a
3. Aişe
4. Hafsa binti Ömer

5. Zeynep binti Huzeyme 6. Ümmü Seleme
7. Ümmü Habîbe (Remle binti Ebî Süfyan)
8. Cüveyriye binti Hâris
9. Safiyye binti Huyey
10. Mâriyetü’l-Kıbtiyye (Ümmü İbrahim)
11. Meymûne binti Hâris
12. Hz. Zeyneb bînti Cahş
Peygamberimizin Kızları
Fatıma

Rukiyye Ümmü Gülsum
Zeynep

hadislerde geçen en güzel kadın sahabe isimleri.jpg

Peygamberimizin Torunları

Peygamberimizin kızlarından Zeyneb’in Ümâme adında bir kızı ile Ali adında bir oğlu;
Rukiyye’nin Abdullah adında bir oğlu;
Fatıma’nın Hasan, Hüseyin ve Muhsin adında oğulları
ile Ümmü Gülsüm ve Zeynep adında kızlarının olduğu bilinmektedir.
Diğer Hanım Sahabiler
Afra Hatun
Âtike Binti Zeyd
Cemile Binti Sabit
Cemile Binti Übey İbni Selül
Dürre Bint-i Ebi Leheb
Esma Bint-i Amr
Esma Bint-i Umeys
Esma Binti Yezid
Fatima Bin Esed
Fatime- Bint-i Hattab
Fatime Bint-i Kays
Habibe Binti Cahş
Hâlime Hatun
Hind Binti Amr
Hamne Binti Cahş
Havle Binti Hakim
Havle Binti Kays
Havle Binti Salebe
Hind Binti Utbe
Huleyde Binti Kays
Hansa Amr İbni eş-Şerid
Leyla bint-i Ebi Hasme
Rubeyyi Binti Muavviz
Seffane Binti Hatim
Sümeyye Binti Habbat
Sümeyra Binti Kays
Şeyma Binti Hâris
Şifa Binti Abdullah
Tümadır Binti Amr
Ümmü Atıyye
Ümmü Büceyd
Ümmü Eymen
Ümmü Fadl
Ümmü Hâni
Ümmü Kühha
Ümmü Şerik
Ümmü Gülsüm Binti Ukbe
Ümmü Hakim Binti Haris
Ümmü Mabed
Ümmü Râfi Selmâ
Ümmü Ruman
Ümmü Süleym
Ümm-i Ümare
Ümm-ül Hayr Bint-i Sahr
Ümmü Varaka
Ümmü Zer Gifarriye
Ümmü Zinnire

Anlamları ile alakalı net bir bilgi olmamasından dolayı sizlere şu isim şu anlama geliyor diye veremedim arkadaşlarım. Araştırma yaparak zaman içerisinde bu isimlerin anlamlarını da sizlere vereceğim. Buradaki isimleri tek olarak ta kullanabilirsiniz örneğin,
Zinnire, Mabed, Atıyye Sümeyra, Habibe Esma Dürre gibi ya da çift isim de verebilirsininiz tabiki bu sizlere kalmış Örneğin, Ümmü Gülsüm, Ümmü hatice diyebiirsiniz.
Ümmü ne demek ? Ümmü kelimesi arapçada " Annesi " anlamına geliyor hoşunuza gitti ise bu isimleri kullanabilirsiniz.
En güzel kadın sahabe ismi bana göre Ema Aişe dir. Tabiki sizler ne istiyor iseniz ona göre düşünebilirsiniz. Bunlar kadın sahabe isimleri kızlar. Sizler bilindik Zeypen, Fatma, Elif gibi isimler de kullanabilirsiniz. Unutmayın lütfen bu koyduğunuz isimler ile Ahirette çağrılacaklar. Hiç duyulmamış isimleri koymanızı tavsiye etmiyoruz.
OĞLUMA VERECEĞİM ERKEK SAHABE İSİMLERİ VE ANLAMLARI

Son düzenleme:
Lütfen sizlerin de bildiği isimler var ise ya da bu kadın sahabe isimlerinin anlamları hakkında bilgiye sahip iseniz bize yardımcı olur musunuz ?

BİNT Nedir Anlami Osmanlica sözlüge göre BİNT nedir anlami
BİNT: Kız. Kızı. "Fâtıma bint-i Resûl-i Ekrem (A.S.M.): Resûl-i Ekrem'in (A.S.M.) kızı Fâtıma (R.A.)"

Benim yakında bir kız bebeğim olacak Kuran' Kerimden isim arıyordum Ümmü Zeynep koysam ne olur ümmü gülsüm yerine ne diyorsunuz arkadaşlarım. Bir şekilde bizi de bağlayıcılığı var bu durumun. Özellikle ahiret günü inancı olan bir kişiyim. Rabbim kucağıma sapasağlam alacağım günü nasip etsin cümlenize. Kurandan koyacağım hani arkadaşlarım bana modern bebek ismi koy diyorlar ama ben Kurandan koymak istiyorum.

Ya ben de bir kız sahibiyim ben kızıma Elif İsmi koydum yani bu tamamen size kalmış, hayatınızı yaşarken kimseye hesap vermeyin. Hesabı vereceğiniz tek gücün Rabbimiz olduğunu unutmayın. Bu sizin hayatınız ile ilgili Düşündüğünüz isim gerçekten güzel. Rabbim sağ sağlim ve hayırlı şekilde kucağınıza alacağınız hayırlı ismi ile yaşayacak bir evlat nasip eder inşallah.

Rica ederiz yarfımcı olabildiysek size ne mutlu tabiki olabildiğince bilgileri derleyerek veriyoruz size ama eksikler tabiki olabilir

Tamda bebeğime isim kuracaktım aradım bu konuyu buldum sayenizde artık kurandan yaşamış geçmişi olan Peygamberimizin sevdiği bildiği isimlerden birisini koyacağım kızıma teşekkürler

Biz teşekkür ediyoruz güzel düşünceleriniz için sahi sizler ne isim koydunuz kızlar çocuklarınıza ya da çevrenizdeki kız isimleri ne misal benim bi kızım var ismi elif :) @Mügü @Likapam

Geri