Kuranda Geçen Kız ve Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kuranda geçen isimler

bence güzel çünkü ahiret günü ismi kuranıkerimde olmayanlar adsızz olarak adlandırılacaklar bu yüzden bilgimiz oluyor allah razı olsun

$ul€

Yeni Üye
Üye
düşünüyorum düşünüyorum yazmadan duramayacağım. ben doğru bildiğimi söyeyimde belki gene yasaklarsınız. konu yu beğendim. uğraşılmış çabayıda beğendim takdir ettim. ama başlık yanlış. nedenmi yanlış1- kur an ı kerim de erkeklere yada kızlara konulacak isimlerin yazıldığı bir ayet olduğunu ben hatırlamadım. kur an ı kerimde geçen kız erkek ismi konunu başlığı sakıncalı. sanki bire bir ayette geçiyormuş ya ni ayetle sabit farzmış gibi algılanıyor. oysaki burdaki kelimeler kur anı kerimde geçiyor. biz isimleri kur an ı kerim de yer alan kelimlerden seçebiliriz,ki bu kelimelerden bize bildirilen insan isimleri dışındakilerinin kız ya da erkeğe uygun olduğunu sadece anlamları itibariyle mantıkla bulabiliriz. bu başlıkla sanki kız lara şu şu şu isimleri erkeklere de şu şu şu isimleri koyun. anlamnda bir ayet in bulunduğu zannediliyor. bu nedenle bence başlık kur anı kerimde yer alan kelimelerden seçilebilecek ad lar olmalıydı. teşekkür ederim
Bu konuda sonuna kadar size katılıyorum başlık hiç şüphesiz genel olarak yazılmış.. Eminim ki bunu okuyan herkes sizin gibi düşünmüştür. Yani konuyu paylaşan arkadaşımızda kız ve erkek isimlerinin toplandığı bir ayet olarak yazmamış zaten bu konuyu ama zaten bilen bilir Kur'an da geçen kelimelerdir bunlar ve anlamı güzel beğenilen kelimeri çocuklarımıza veririz.

İlginiz için tşkler

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
kız isimleri

benim de nasip olursa bi kzıım olucak adını hemen hemen hiç duymadım bi isim duydum "GÜLCE" cok hoşuma gittii ve anlamı gül yüzlü gül cehreli küçük gül anlamına gelioyr.sagılar

K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
ben en çok CEYLİN ismini beğendim beniim ismim de berre nazlı çok güzel ceylinin manası da kendisi de yhaaaaa

misal

Yeni Üye
Üye
anlaşılan o ki birkaç yıl sonraki nesilde bol bol "belinay"la karşılaşıcaz. :) isimleri beğendiğiniz için çocuğunuza verebilirsiniz ama kuranda geçtiği için tercih etmek garip. bu kelimelerin tamamı Arapça. ayrıca kuranda geçen kelimelerin anlamlarını iyice araştırın derim. burada yazılanlar doğru ama mesela "aleyna"... evet kuranda geçiyor fakat anlamsız bir kelime, sadece bir bağlaç.

best_dream

Hamiş Melek
Ya asıl Kur'anda geçen büyük isimler yazılmamış.Sanki eksik bir alıntı var yada devamı olcak bu isimlerin.Erkek isimlerinden Mustafa,Muhammed,Ahmet,Ömer,Osman nerede.
Buna örnek verebileceğim bayan isimlerinde de eksikler var.Bence bu liste 1 olsun.Devamını yapalım.2.liste,3.liste diye.

I

ibrahim

Forum Okuru
arkadaslar bende buğlem ısmını cok begendım anlamı da cok guzel

arkadaslar bende buğlem ısmını cok begendım anlamı da cok guzel

K

~KybeLee~

Forum Okuru
Arkadaşlar burdaki çoğu isimlerin gerçek anlamları bunlar değil lütfen iyice araştırın gerçek anlamlarını öyle çocuklarınıza isim olarak koyun mesela ecrin in anlamı ücret demek tuana nin anlamı güçlü kuvvetli demek belinay in anlamıda farklı bende ilk ecrin düşünüyordum vazgeçtim sonra tuana düşündüm onunda anlamı farklı olunca ikisindende vazgeçtim nisanur koyucam Allahın izniyle kızımın ismini

M

müesser

Forum Okuru
l lerde niye yok iva nerede?livayı atlamışsınız çok ayıp.mahşer gümünde liva sancağının altında toplanacaksınız ama görürsünüz o zaman.