Kuranda Geçen Kız ve Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları

Hz.İsmail'in annesi ACER değil Hacer dir..Bazı kelimelerin isim kökeni yanlış.Bazılarının anlamları farklı.
Örnek : Ecrin: para demek...

Kuran isim kitabı değildir, okuyup anlamak ve hayatına uygulamak için indirilmiştir
Başlığa Kur'an'da geçen isimler yazıp, sonrasında Gizem isminin açıklaması için "Sır karşılığı olarak kullanılan uydurma bir kelime" yazan vatandaşı çok merak ediyorum. Bunu buraya yazan arkadaşın hiç okumadan bir yerden kopyalayıp yapıştırdığı aşikar. Ayrıca maalesef çok yanlış bilinen Ceylin isminin anlamı da aşağıdaki gibidir:
Ceylin
Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor.
Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir.
Ceyl Farsçada 'yengeç' demek. Ceylin'in baska bir anlami: yengeç yuvasi.

Çocuklarımıza verdiğimiz isimlerden sorumlu olduğumuzu ve isimlerin onlar üzerinde etkileri olacağını unutmayın.

baran ismi veya diğerleri hangi ayette geçiyor.bu şekilde daha geniş çalışma olursa daha iyi olur

Kuran isim kitabı değildir, okuyup anlamak ve hayatına uygulamak için indirilmiştir
Başlığa Kur'an'da geçen isimler yazıp, sonrasında Gizem isminin açıklaması için "Sır karşılığı olarak kullanılan uydurma bir kelime" yazan vatandaşı çok merak ediyorum. Bunu buraya yazan arkadaşın hiç okumadan bir yerden kopyalayıp yapıştırdığı aşikar. Ayrıca maalesef çok yanlış bilinen Ceylin isminin anlamı da aşağıdaki gibidir:
Ceylin
Çoğu yerde Ceylin’in anlamı ‘Cennet kapısı’ olarak belirtilmiştir. Fakat Ceylin Kuran-ı-Kerim’de geçmeyen ve ‘Cennet kapısı’ anlamına gelmeyen bir isimdir! Cennetin sekiz kapısı vardır: Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka, Hac, Af, Eymen ve Zikir-İlim kapısı. Gördüğünüz gibi Ceylin bu kapılar arasında yer almıyor.
Ceylin Ingiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir. Jaylin ‘sakin’ manasına gelen bir isimdir. Ceylin veya Jaylin ismini koymak bir Müslüman için uygun değildir.
Ceyl Farsçada 'yengeç' demek. Ceylin'in baska bir anlami: yengeç yuvasi.

Çocuklarımıza verdiğimiz isimlerden sorumlu olduğumuzu ve isimlerin onlar üzerinde etkileri olacağını unutmayın.

Vallahi iyi bi açıklama idi bende ceylin isminin anlamını kuranda geçtiği şekli ile cennet kapısı olarak biliyordum. Selim kuranda geçmiyor demiş acaba dediği gibi ingilizce bir ismin türkçeleştirilmiş anlamı mı şimdi kardeşimin isminin anlamı cennet kapısı değil mi tam olarak bilgi sahibi olan yada bu konuyu teyit edebilecek yada yok öyle değil böyle diyecek birileri var mı arkadaşlarım ya lütfen bana da bi bilgi verir misiniz ?

ALLAH razı olsun güzel bir konu olmuş. Birçok anne ve baba, kız veya erkek doğacak bebekleri için isim arıyor. Bu tür faydalı konuların açılması, anne ve babalara oldukça fayda sağlıyor. Bende kısmet olur da evlenirsem, alemlerin rabbi olan ALLAH'tan hayırlısıyla iki tane evlat istiyorum. Birisi kız ve birisi de erkek. Kızımın ismini ecir, oğlumun ismini de ibrahim koymayı düşünüyorum. Ecir ve ibrahim de kuran-ı kerim de geçen isimler arasında. Konu için yönetime teşekkür ederim, bizde içimizi dökmüş olduk. ALLAH razı olsun, iyi forumlar. :)

Geri