Kürtaj oldum adetim düzene girmedi ne yapmalıyım?

Uzman SühaN

Administrator
Kürtaj oldum adetim düzene girmedi ne yapmalıyım?
kürtajdan sonra ne zaman adet olurum,kürtaj sonrası adet ne zaman düzene girer,kürtaj sonrası adet düzensizliği,kürtaj sonrası adet düzensizliği tedavisi hakkında bilgiler

Merhaba 4 ay önce kürtaj oldum 45 günde bir adet olurum adetim ne zaman düzene girer ? Normalde mensinizin düzene girmesi gerekirdi mutlaka doktorunuzla iletişme geçin gerekli hormon tetkitleri yapılıcaktır

Kürtajdan sonra adet, kürtaj olduktan sonra adet görme genellikle 40-50 gün sonra gerçekleşmektedir. Fakat bu süre 20 gün içinde de gerçekleşebileceği gibi daha uzun bir dönemde de olabilir. Kürtaj gerçekleştikten sonra kadın 2 ay boyunca adet görmemişse bir komplikasyon olasılığı nedeni ile mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

k.jpg

Hastaya uygulanacak basit bir ultrasonografi ile kürtaj dolayısı ile oluşabilecek yapışıklık ya da hormonlarla alakalı bir sorun olup olmadığı kolaylıkla belirlenebilir. İncelemeler sonucu tespit edilen sorunlar uygun bir tedavi yöntemi ile mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Kürtaj sonrası adet olamama ya da gecikmesi çok sık rastlanan bir problemdir. Kürtaj sonrası dönem takip edilerek 1,5 ayın ardından adet hala görülmemiş ise zaman kaybetmeden doktor ile iletişime geçmek gerekir.

Bu dönemde yeni bir gebelik başlayabilir. Çok sık rastlanmasa da kürtaj esnasında gebelik alınamadığından da adet gerçekleşmeyebilir.

Kürtaj sonra adet kanamasının olmamasının bir diğer nedeni kürtaj dolayısı ile rahimde meydana gelen yapışıklıktır. Oluşan yapışıklık nedeni ile hasta adet görmeyebilir. Fakat bu ihtimal oldukça düşük oranlardadır.Kürtaj Adet Düzensizliği İlişkisi

Kürtaj normal şartlarda adet düzensizliğine yol açan bir durum değildir. Çünkü kürtaj hormonları olumsuz bir şekilde etkileyen bir işlem değildir. Kürtajın ardından adet zamanında farklılık yaşanabilir, fakat devam eden adet döngüsü kadının normalde gördüğü adet düzeni gibi gerçekleşir. Kürtaj öncesi adet döngüsü düzensiz olan kadınlarda kürtaj sonrası da düzensizliklerin yaşanması gayet normaldir. Bu gibi durumlarda ekstra tedavilerin uygulanması gerekebilir.

Kürtaj Sonrası adet Gecikmesi

Kürtaj sonrası adet gecikmesi genellikle büyük gebeliklerin kürtaj edilmesi sonucu oluşur. Bu durumda 2 ay kadar adet gecikmesi normaldir. Bazı vakalarda kürtaj sırasında rahmin iç bezlerinin aşırı kazınması sonucu kadın bir daha adet göremez. Bu durum Amenore olarak tanımlanır.

Kürtaj Sonrası Kanama

10 hafta ve daha düşük haftalardaki gebeliklerin kürtaj edilmesi nedeni ile 1 hafta boyunca azar azar kanama yaşanabilir. Eğer bu kanama parçalı ya da aşırı ise mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Kürtaj sonrası yaşanan lekelenmenin ardından 35-40 gün sonra normal adet başlar.

Geri