Kürtaj sonrası ne zaman adet olurum?

Uzman SühaN

Administrator
Kürtaj sonrası ne zaman adet olurum?
kürtaj oldum adetim gelmedi,kürtajdan sonra kanama,kürtaj sonrası ilk kanama,kürtaj sonrası ne zaman adet olunur,kürtaj hakkında bilgiler

kk.jpg

Bazen özellikle küçük gebeliklerde müdahaleden 3-4 gün sonra parçalı kanama, kasık ağrısının artması ile meydana gelebilir.Genelikle rahim ağzının spazm ile kapanması ve içeride kan toplanmasından dolayı meydana gelen bu durum gelip geçici olup özel bir müdahaleyi gerektirmez.Çok nadir bazı vakalarda içeriden toplanan kan fazla olur ve küçük bir müdahale ile bu kana boşaltmak gerekebilir.

Bazen küçük gebelikler müdahale yapılmasına rağmen gebelik devam edebilir.Hekimiz yeterince parça geldiğini düşünerek işlemin sonlandığını düşünebilir.Bir çok hekim müdahale odasında bulunan ultrason ile işleme son vermeden muayene ederek ,içeride parça kalıp kalmadığını saptayabilir.Bu komplikasyonu önlemenin en iyi yolu budur.

İçeride parça kalması ile ilgili , hastalarımızdan,doktorlarının" ikizmiş ama birisini almamışım" dediği hakkında yorumlar duyuyorum.Bunun bir komplikasyon olduğunu ve vaginal ultrason ile dikkatli muayene ile kontrol edersek yakalanabileceğini bilmemiz bence daha doğru bir yaklaşımdır
Kürtaj Sonrası İlk Adet
Kürtajdan 30-40 gün sonra adet görmediyseniz; hekiminiz ile bu konuyu tartışınız..Eğer aile planlaması yöntemi aldıysanız ve hekiminiz işlemden sonra ultrason ile rahminizi tekrar gördü ise endişe edilecek bir şey yoktur.

Eğer işlemden sonra böyle önlemler alınmadı ise kürtajdan on beş gün sonra yumurtlama olabileceği ve yeni bir gebelik oluşabileceği bilinmelidir.Çok uzağa gitmenize gerek yok, yakındaki bir laboratuarda kandan gebelik testi yaptırınız ve rahatlayınız

Geri