Kürtaj yasası ne zaman çıkıyor kızlar bilen var mı ?

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Kürtaj yasası ne zaman çıkıyor kızlar bilen var mı ?
Başbakan Erdoğan 2012 yada 2013 yıllarında Kürtaj yasasının çıkacağını söylemiş, hatta bir hastahane açılışında bundan bahsetmiş kızlar. Bu konu hakkında bilginiz varmı yasa sizce ne zaman çıkar ve bu yasa doğrumu sizce ?

METİN BAŞAR/İSTANBUL

Başbakan Erdoğan, Pendik Kurtköy’de bulunan Emsey Hastanesi’nin açılış törenine katıldı. Açılışta Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş ve AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu da hazır bulundu. Hastane önünde toplanan yüzlerce kişiye seslenen Erdoğan, sağlık ve eğitim alanında yaptıkları yatırımlardan bahsetti. Erdoğan, uygulamaya koydukları sağlıkta dönüşüm programıyla bütün vatandaşlara etkili ve kolayca ulaşılabilen sağlık hizmeti sunmaya başladıklarını söyledi. Hastane kapılarında, çile kuyruklarında büyüdüklerini belirten Erdoğan, “Hastane kapılarından o çile kuyruklarında muayenehanenin adı bize verildi. Hep bunları yaşadık. Ama şimdi devran değişti. O kötü günleri bir daha dönülmemek üzere geride bıraktık” şeklinde konuştu.

Doktorlar başta olmak üzere sağlık personeline yönelik saldırıları şiddetle kınadıklarını vurgulayan Erdoğan, “Sağlık personeline yönelik hiçbir saldırıya, hiçbir densizliğe karşı müsamahamızın olmadığını bilinmelidir. Sadece teşekkürü ve takdiri hak eden bu kardeşlerimizin daima yanındayız, desteğimiz daima onlarla beraberdir” dedi.
Erdoğan, son günlerde tartışılan “kürtaj ve sezaryen” konusuna da değindi. Bu konuda Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve doktorların da konuşması gerektiğini belirten Erdoğan, “Çünkü karşı çıkanların neden karşı çıktığını doktor arkadaşlarımın da çok iyi bilmesi lazım” diye konuştu.
“KÜRTAJLA İLGİLİ YASAYI ÇIKARTIYORUZ”
Kürtajla ilgili yasayı hazırladıklarını ve bu yasayı çıkartacaklarını ifade eden Erdoğan, “kürtaj yaptırmak bir haktır, kadın isterse kürtajı yaptırır, o onun kendi hakkıdır, siz onun vücudunda müdahalede, tasarrufta bulunamazsınız” diyenleri eleştirdi. Başbakan Erdoğan, “Bırak intihar edene de müdahale et. Niye köprüden atlarken adamın işine karışıyorsun, hakkını kullansın, atlasın aşağı. Böyle bir saçmalık olur mu? Burada iki tane cefa var. Bir ana karnındaki ceninin öldürülmesi olayı var, iki kendisine zararı var. Biz unları konuşurken bilimsel konuşuyoruz ve ana karnındaki ceninin öldürülmesiyle doğumdan sonra öldürülmüş bir insanın arasında hiçbir fark yok. Bu konuda ben hanım kardeşlerimizin çok hassas olmasını başbakan olarak kendilerinden rica ediyorum
“Bu bir cinayettir” sözlerini yineleyen Erdoğan, Amerika’da kürtaja karşı mücadele olduğunu, benzer şekilde batının birçok toplumunda da bununla ilgili yasalar olduğunu söyledi. Erdoğan, kendilerinin de yasayı çıkarmak için çalıştıklarını ifade ederek, şunları söyledi;

“Bunun bizim değerlerimizde bir yeri var, buna müsaade edilmez. Allah göstermesin bir ölüm tehdidi gibi şeyler ayrı bir konu. Aynı şeyi sezaryen için söylüyorum. İnşallah Emsey Hastanesi sezaryenle doğumda öne çıkan hastanelerden olmaz. Çünkü son dönemlerde ne yazık ki özel hastaneler sezaryenle doğumda maşallah ileri gittiler. Yüzde 60-70, yüzde 90 bile olan var. Çünkü sezaryenle doğumdan iyi para kazanılıyor. Artık doğumun en kritik anında yapılıyor. Orada kadıncağız, yanındaki ailesi ne yapsın, teslim oluyor. Ben buna da karşıyım. İstisnaları konuşmuyorum, onlar ayrı bir olay. Bu olsun yüzde 5-10.Ama özel hastanelerde yüzde 90, ortalamalarda yüzde 50 olursa bu konuda konuşmak gerekir. Sezaryen olayı aynı zamanda bu milletin nüfusunu dengeleme, engelleme operasyonundan başka bir şey değildir. Niye? 2 çocuktan fazla olmasın. Sezaryenle olursa ikiden fazla olmaz. Bazı terbiyeden muaf tipler ‘Başbakan bu işlerle iyi uğraşıyor’ diyor. Bu ülkede her meselenin sorumlusuyum ben bir başbakan olarak, hepsiyle ilgilenirim. Ama bu konuda da özellikle duyarlı olan kesimleri daha hassas davranmaya davet ediyorum. Sağlık alanındaki çalışmalarımızı, hizmet standartlarını her geçen gün daha da yükselterek devam ediyoruz. Ama biz bu meseleleri ideolojilere kurban veremeyiz.”

Erdoğan, bugün artık Türkiye’nin kendi vatandaşlarının yanında bölge ülkelerinden ihtiyaç duyan herkese sağlık hizmeti verebilen bir düzeye ulaştığını ifade ederek, “Barışın, kardeşliğin, hakkaniyetin, adaletin savunucusu olan Türkiye aynı zamanda bir şifa merkezi olarak dostlarına ve dünyaya hizmet vermeyi sürdürecektir. Bunlar Türkiye olarak, bu insanları olarak gurur duyacağımız gelişmeler. Sosyal devlet, işte biz onun gereğini yapıyoruz. Vatandaşına sırtını dönen değil, işte bu şekilde onu kucaklayan devlet. Türkiye sağlığıyla, eğitimiyle, demokrasisiyle, ekonomisiyle her geçen gün daha da büyüyor. İnşallah 2023 yılı hedeflerimize adım adım ulaşacak ve ülkemizi dünyanın muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracağız” dedi.

Geri