Kuru ve çatlak topuklar için bakım önerileri

Kuru ve çatlak topuklar için bakım önerileri
Günlük olarak yapılacak, temizleme ve nemlendirme içeren bir ayak bakımı, topukların kurumaması dolayısıyla topuk çatlakları oluşumunu engellemek için kullanılacak en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Topuk çatlaklarına engel olmanın yanı sıra çatlaklar oluştuktan sonra da oldukça yararlı olacak bu tip ayak bakımlarını yapmak oldukça kolaydır ve sadece evinizde bulabileceğiniz bazı ürünleri kullanarak kuru ve çatlak topukları tedavi etmeniz mümkündür.

Eğer siz de topuk çatlakları ve kuruyan topuklardan yakınan ve bir an önce onlardan kurtulmak isteyenlerdenseniz, aşağıdaki önerilere mutlaka bir göz atın. Ancak tüm bu uygulamalardan önce bir cilt doktoruna giderek topuklarınızın kuruması ve çatlamasının ardında herhangi bir başka neden olup olmadığını öğrenmeniz daha faydalı olacaktır.ç.jpgKüçük bir kase alın ve içinde bir çay kaşığı petrol jelini bir tam limon suyu ile karıştırın. Jojoba yağı, avokado yağı ve badem yağı gibi diğer birtakım nemlendirici yağlar da kuru ve çatlamış topukların tedavisinde kullanılabilecek doğal ve bitkisel ürünlerdendir. Ancak bu doğal yağlardan birini tercih ediyorsanız, beraberinde limon suyu kullanmayın. İki ayağınızı da iyice yıkayın ve kurulayın. Büyük bir kovaya bir litre ılık su koyun ve bir fincan bal ekleyin. Bal iyice dağılana kadar karıştırın.

Önceden hazırlamış olduğunuz bir kase nemlendiriciyi de bu suya ilave edin. Son olarak da ayaklarınızı suyun içine sokup 15-20 dakika kadar içinde bekletin. Böylece ıslatma yoluyla ayaklarınızı nemlendirmiş olursunuz ve bir yandan da topuk çatlaklarınızdan kurtulursunuz. Ayaklarınızı kovadan çıkardıktan sonra herhangi bir nemlendiriciyi ayak ve topuklarınıza masaj yaparak uygularsanız kuru ve çatlak topuklardan daha kısa sürede kurtulursunuz.

Kuru ve Çatlak Topukların Nemlendirici İle Bakımı
Tercih ettiğiniz her hangi bir nemlendirici karışımını tüm ayağınıza uygulayın. Özellikle de topuk çatlaklarınıza iyice ovarak sürün. Nemlendiriciden özellikle topuklarınıza bolca sürdükten sonra bir çift pamuklu çorap giyin. Çorap ne kadar ince olursa o kadar iyi olacaktır çünkü derinin hava almasını sağlayacaktır. Çorapları bütün gece boyunca çıkarmayın.

Bu uygulamayı istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar tekrarlayabilirsiniz. Eğer topuklarınızda ölü deri birikmişse bunları nemlendirici tedavisine başlamadan önce temizlemeniz tedavinin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız iki basit tavsiye ile topuklarınızın aşırı derece kurumasını ve bu kuruluk neticesinde oluşan topuk çatlaklarını kolayca engellemiş olursunuz. Topuk çatlakları için en basit engelleyici unsur düzenli olarak ayak ve topuk bakımı yapmak ve sıklıkla nemlendirici kullanıp derinin kurumasının önüne geçmektir.
 
Üst