Kusarak zayıflamanın zararları

Uzman SühaN

Administrator
Kusarak zayıflamanın zararları
kusarak zayıflama,kusarak formda kalma,kusarak nasıl kilo verilir,kusarak zayıflama zararlımıdır,kusarak zayıflama hakkında bilgiler

ku.jpg

Kusmanın faydaları ve zararları hakkında da şu hatırlatmaları yapmamızda fayda var..

Fayda ve Zararları:
Kusmak mideyi temizler ve kuvvetlendirir, baştaki a-ğırhğı giderir, gözün görme duyusunu kuvvetlendirir, böbrek ve mesane yaralarına, cüzzam, siroz, felç ve titreme gibi müzmin hastalıklara ve sanlık hastalığına karşı faydalıdır.

Çok kusmak ise mideye zararlı olup mideyi artıklann yerleşmesi için müsait hâle getirir, dişlere, göze, kulağa zararlıdır, çoğu kez baş ağnsı yapar, boğazında şişliği, göğsünde zaafı, nefes darlığı olanlar ile kusmakta güçlük çekenlerin bundan sakınmalan lâzımdır.

Mizaç kuruluğu, iç organlann zayıflığı veya kusan kimsenin zayıf olması hallerinde de kusmak zararlıdır. Kumanın en iyi zamanı ilk bahar ve yaz mevsimidir. Sonbahar ve kış mevsimi iyi değildir.

Kusma sırasında gözler kapatılmalı, kann kuşakla sanlmahdır. Kusma işi bittikten sonra el-yüz soğuk su ile yıkanmalı, hemen sonrada çamsakızı suyu ile elma şurubu içilmelidir. Gülsuyu da gayet faydalıdır. Kısma; aşağıdaki organlardan yukanya doğru çeker ve ağız yoluyla dışan boşaltır. İshal ise, yu-kandaki organlardan aşağıya doğru çeker ve makat yoluyla dışan boşaltır.
• Bazan kusma ile ishal aynı anda devam eder. Nitekim Tabiinden Tavus (r.a.) şöyle demiştir: “Bir kimse çokça şarap içmişti, müteakiben hemen kusmaya başladı. Onu bir minderde yatarken gördüm, bilmiyorum ağzından mı çok kusuyordu, yoksa arkasından mı çok ve süratli çıkıyordu.
Kusma İçin Faydalı veya Zararlı Olan Bazı Maddeler:
• Tuz kusmayı tahrik eder,
* İlaç almadan önce sakız çiğnenirse, kusmayı önler. nane kusmayı önler,
‘ Nergis yemek, insanı kusturur,
  • Turunç; safra, ishal ve kusmayı keser, çarpıntıyı da önler.
  • Şam fıstığının kırmızısının kabuğunun kaynatılmış suyu kusmayı önler ve ishali keser. limon şurubu kusmayı önler ve mide bulantısını keser.
• Meyan kökü kusmaya yardım eder, balgama ve öksürüğe karşı faydalıdır.
  • Çivit kusmayı tahrik eder.
  • Ekşi nar ile naneli nar şerbeti yapılıp içilirse, kusmayı önler, mideyi kuvvetlendirir, safrayı keser.
  • Çivit yaprağının özsuyu çıkartılıp bir miktar içildiği zaman, şiddetli şekilde kusturur.
  • Ayva çeşitlerinin hepsi de susuzluğurve kusmayı teskin eder.
  • Şeker kamışı kusmaya yardım eder, idran çoğaltır, cinsi münasebet istek ve arzusunu da tahrik eder.
  • Nergis çiçeği, pişirilip suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti de çeker.

Geri