Mahidevran Sultan kimdir ?

zeki olmak mı? insan olmak mı? devam

önemli olan zeki insan değil, zekasını doğru yolda kullanan insandır. sizce bu kadın zekasını doğru yolda kullanmış mı? Hayır kuyllanmamış. Tarihte birçok insan zekasını kullanmış hassan sabbah gibi dahada sayabilirim ama zekasını nerede kullandığına bakmak lazım. Osmanlı padişahlarını severim ama kanununi sevmem.Babasından aldığı hazineyi boşaltmış ve bundan sonra osmanlı devleti çöküşe geçmiştir. Diğer devletler keşifler yaparken, ileriyi göremeyen padişah sadece fethettiği yer ile yetinmeye başlamış. kısacası yeniliklere ayak uyduramamıştır. ve öyle padişah düşünün kü bir kadının fitnesi yüzünden öz oğlunu boğdurmuştur.Tamam kabul ediyorum kanuni zamanında osmanlı en doruk çağını yaşamış ama bir o kadar da çöküşe giden yoluda onun zamanında başlamış bunuda kabul etmek lazım.
yukarıda da söylediğim gibi uzun seferlerin yapılması hazineyi boşalttı. Çoğrafi keşifler dalgasına katılamaması yeniliklere ayak uydurulmaması bunlar en önemli etkenlerdir çöküş için.
Ha bu arda şunu da söyleyeyim. süleymendan sonra tahta geçen Selim'in nasıl ülkeyi yönettiğini bilmeyen yok herhal acaba sehzade mustafa tahta geçseydi durum farklı olur muydu? Yetişrilme şekline bakılırsa neden olmazdı? belki devletin kaderi değişebilirdi? Bu satrançta hamle hatasına benzer bir hamle yanlış yaparsan oyunu kaybetmeye doğru gidersin geri dönüşü olmaz. Şehzade mustafanın öldürülmesi ve Selim'in tahta geçmesi geri dönüşü olmayan bir hamle yapılmıştır. Tarih bunu bize gösterdi zaten.

hürrem sultan

SARAYDAKİ YAŞAMI
Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Güzelliği zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve sarayın ileri gelenleri arasında da kendine yer edindi. Hürrem Sultan saraya geldiğinde Kanuni'nin Manisa valisi iken birlikte olduğu Mahidevran Sultan'dan Mustafa isimli bir oğlu vardı. Mustafa zamanla çok sevilen bir şehzade haline geldi. Mustafa'nın Kanuni'den sonra padişah olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Bu da Mahidevran Sultan'ın Valide Sultan olacağı anlamına geliyordu. Oysa Hürrem Sultan her bakımdan Mahidevran Sultan'ın önüne geçti.

Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu. En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü. İkinci oğlu Selim tahta çıktı. Diğer çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir. Kızı Mihrimah Sultan'ı Vezir-i Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Vezir-i Azam'la bir ittifak oluşturdu. Kanuni, yeniçeriler tarafından çok sevilen oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü. Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi. Ancak Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu padişah II. Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı.

Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına hakim olup doğuya doğru yayılmaya başladılar.

Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 tarihinde eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 sene önce 52 yaşındayken öldü. Oğlu II. Selim'in tahta çıkışını göremedi. Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü. Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır.

bunlarda bilgileri arkadaşlar böle bir kadınmiş

hürrem ve süleyman

herkese diyorum arkadaşlar hürrem akıllı süleymanda akıllı hürrem süleymanı daima sevmiş sizin tek bildiğiniz yalan haberleri okumak muhteşem süleyman ı okuyun herşeyi anlar ve pişman olursunuz hürrem gerçekten sevmiş siiz herlade show tv nin hiç haberlerini görmüyosunuz herlade yayında (GERÇEK AŞK ) <3 diye çıkıyor izleyin anlarsınız.....!

herkese diyorum arkadaşlar hürrem akıllı süleymanda akıllı hürrem süleymanı daima sevmiş sizin tek bildiğiniz yalan haberleri okumak muhteşem süleyman ı okuyun herşeyi anlar ve pişman olursunuz hürrem gerçekten sevmiş siiz herlade show tv nin hiç haberlerini görmüyosunuz herlade yayında (GERÇEK AŞK ) <3 diye çıkıyor izleyin anlarsınız.....!

sadece yazarın yorumuna dair yazılan bir kitap malesef beni hürremin aşkına ikna edemiyor. Reytink amaçlı bir dizi de beni ikna etmeye yetmez. Ben sonuca bakarım. Sonuçta bu kadın valide sultan olmak için güya en büyük aşkının en gözde oğlunu öldürtmüş mü öldürtmüş. Devleti kendi çıkarları uğruna çıkmaza sokmuş mu sokmuş. E o zaman hangi aşktan hangi sadakatten bahsediyoruz biz. Tarih sonuçlarıyla karşımızda dururken hiç inandırıcı değil.

....

önemli olan zeki insan değil, zekasını doğru yolda kullanan insandır. sizce bu kadın zekasını doğru yolda kullanmış mı? Hayır kuyllanmamış. Tarihte birçok insan zekasını kullanmış hassan sabbah gibi dahada sayabilirim ama zekasını nerede kullandığına bakmak lazım. Osmanlı padişahlarını severim ama kanununi sevmem.Babasından aldığı hazineyi boşaltmış ve bundan sonra osmanlı devleti çöküşe geçmiştir. Diğer devletler keşifler yaparken, ileriyi göremeyen padişah sadece fethettiği yer ile yetinmeye başlamış. kısacası yeniliklere ayak uyduramamıştır. ve öyle padişah düşünün kü bir kadının fitnesi yüzünden öz oğlunu boğdurmuştur.Tamam kabul ediyorum kanuni zamanında osmanlı en doruk çağını yaşamış ama bir o kadar da çöküşe giden yoluda onun zamanında başlamış bunuda kabul etmek lazım.
yukarıda da söylediğim gibi uzun seferlerin yapılması hazineyi boşalttı. Çoğrafi keşifler dalgasına katılamaması yeniliklere ayak uydurulmaması bunlar en önemli etkenlerdir çöküş için.

bence bu sözün yanlış çünkü kanuni de birçok yer kazanmış akıllı birii.. ayrıca ben hürremi destekliyorumm

azerbaycandan

men azerbaycandan yaziram. buradada muhtesem yuzyil dizisini izliyoruz. ben hurreme nefret ediyorum. keske sultan suleyman hurremin hiylelerinin farkinda ola bilseydi. mahidevran sultanla iliskisini koparmasaydi. ta onceden annesini dinleseydi. yalanlarla dolu bir ask yasamasaydi, gozu acik olsaydi, hurremin tatli yalanlarina kanmasaydi belki her sey bambaska olurdu

o resimdeki mah-i devran sultan değil sultan süleymanın kızı mihr-i mah sultandır.

Vay be hayata bak ama gercekten cok zor ve karmaşıkmış bazı meraklarım vardı mustafa ve selim sehzade hakkında... Öğrenmiş oldum paylaşım adına tşk ederim pasim..

Geri