Marmara Üniversitesi

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Marmara Üniversitesi
Marmara Üniversitesi, 124 yıllık geçmişi, 3.000 civarında seçkin öğretim elemanı ve 60.000'e yaklaşan öğrenci sayısıyla, en büyük kentimiz olan İstanbul'da, Türkiye'nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. Türkçe ve İngilizce eğitim veren, Mühendislik, Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile birlikte, dört dilde öğrenim sunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliği ile Türkiye'nin tek “çok dilli” üniversitesidir. Üniversitemizde eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve bilimsel faaliyetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi, gerek akademisyenlerimizin gerekse öğrencilerimizin katılımları ve özverili çalışmaları sonucu gerçekleştirilmektedir.

Marmara Üniversitesi, birincil görevi olan, çağdaş eğitim ve öğretimle birlikte, Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda, demokratik ve katılımcı bir yönetimi amaç edinerek, gençlerimizi geleceğe hazırlamaktadır. Bu hedefler temelinde, akademik kadrolarımızda başarılı hizmetler veren 558 profesör, 234 doçent, 569 yardımcı doçent, 237 öğretim görevlisi, 987 araştırma görevlisi, 172 okutman, 78 uzman, toplam 2839 öğretim elemanı ve 3 çevirmen, 1 eğitim-öğretim plânlamacısı görev yapmakta; 1354 idarî personel ise çeşitli birimlerde istihdam edilmektedir. Yaklaşık 500 öğretim elemanımız, diğer üniversitelerdeki derslere de destek olmakta, bilgi ve tecrübelerini Ülkemiz gençliği ile paylaşmaktadırlar.

Marmara Üniversitesi, 2005–2006 eğitim ve öğretim yılı itibariyle, 51.227 öğrenciye, 2.839 akademik, 1.354 idari personele sahiptir ve bu yapısıyla Türkiye'nin üçüncü büyük üniversitesidir. Üniversitemiz, 13 fakültesi, 9 yüksekokulu, 11 enstitüsü, 31 araştırma merkezi ve çoğu İstanbul'un Anadolu yakasındaki 13 ayrı yerleşimi ile oldukça büyük bir yüksek öğretim kurumudur.

Hemen her alanda dünya standartlarında eğitim veren, yabancı uyruklu öğrencilere kapısını açmış, uzun ve başarılı geçmişinden güç alarak, hızla, geleceğin çağdaş dünya üniversitesi haline gelen Marmara Üniversitemiz, çeşitli bilimsel toplantılara, kültür, sanat, spor etkinliklerine özel önem vermekte; ulusal ve uluslararası etkinliklere katılmakta veya ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitemiz; Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA)'nin, Türkiye'de değerlendirmeye aldığı az sayıdaki üniversiteden biridir.

Mühendislik ve Teknik Eğitim Fakültemiz, uluslararası ABET çalışmalarını sürdürmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz ve Sosyal Bilimler Enstitümüz, Avrupa'da işletme ve ekonomi eğitimi akreditasyonu yapan EQUİS değerlendirmesine girme hazırlıkları içindedir. Sosyal Bilimler Enstitümüzün, kısa adı "EFMD" olan Avrupa Yönetim Geliştirme Kurulu (European Foundation for Management Development)'na kurumsal üye olarak kabul edilmiştir.

Fakülteler

Atatürk Eğitim Fakültesi
Dişhekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Teknik Eğitim Fakültesi