Meclis menüsünün meşhur tatlısı vişneli tayfır tarifi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Meclis menüsünün meşhur tatlısı vişneli tayfır tarifi
vişneli tayfır, vişneli tayfır malzemeleri, vişneli tayfır nedir, vişneli tayfır nasıl yapılır ile ilgili bilgiler sizlerle...

Son zamanlar da eğer haberleri izlediyseniz vişneli tayfır ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Yıllardır meclis menüsün de zaman zaman tartışmalara yol açan vişneli tayfır tatlısı zaman için de menuden çıkartılıp tekrar konulsa da meclis başkanının tatlının ismini beğenmemesinden dolayı menüden çıkartılmasını istediği için tekrar meclis restaurant menüsünden çıkartıldı.

Oldukça merak uyandıran vişneli tayfır tatlısı için bizde sizlere bu tatlının malzemeleri ile birlikte yapılışı hakkın da bilgi vermek istedik.

Nedir bu vişneli tayfır tatlısı nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Aslın da vişneli tayfır tatlısının isninin nerden ve kim tarafından verildiği bilgisi bulunmuyor. Oldukça hafif bir tatlı ve çocuklarınızın da çok severek yiyeceğine inanıyorum. Dediğim gibi isminden dolayı menudün çıkartıldı:)

1.JPG

Malzemelerine gelince;

Üst kısmının malzemeleri

1 Paket vanilyalı puding
2,5 su bardağı vişne suyu

Alt kısmının malzemeleri

5 Yemek kaşığı irmik
10 yemek kaşığı toz şeker
4 su bardağı süt

orta kısım için malzemeler

1 paket petibör sade büsküvi

etimektatlısı.JPG

Bu meşhur tatlının yapılışına gelince;

Tencerenin içine vanilyalı puding ile birlikte vişne suyu boşaltılır ve birlikte kıvam alıncaya kadar pişirilir

Silikon kabın taban kısmı malzemelerin yapışmaması için hafifçe ıslatılır ve pişirdiğiniz karışım içine kabın içine dökülür. Bu arada karışımın ılımasını beklerken bir paket petibör büskiviyi rondadan çekerek ılıyan karışımın üzerine dökülür.

Son olarak tencerede irmik, şeker ve süt koyu bir kıvam alıncaya kadar pişirilir ve ılıdıktan sonra bisküvilerin üzerine dökülür.

Tatlımız iyice ılıdıktan sora buzdolabına kaldırılır ve mümkünse bir gece buzdolabında bekletilir. Servis edeceğiniz de dilimleyerek servis edebilirsiniz. Ayrıca vişneli tayfır tatlısının üst kısmını dondurulmuş vişnelerle süsleyebilirsiniz tercih tamamen size kalmış;)

yok yanlış değil vişneli tayfır adı:):) ama tatlının adını unutmamak için Ferdi Tayfur'u hatırlayabilir;):D:D

haberi bende izlemiştim vişneli tayfır tatlısı dendiğinde nedense sanatçılız ferdi tayfurun adı aklıma geldi hafif bir tatlı olduğunu düşünüyor ve en kısa zamanda yapmayı istiyorum hafif sütlü tatlıları her zaman için tercih ediyorum vişnenin de sütlü tatlıya yakışacağını düşünüyorum

Geri