Minyatür bahçeli teraryum modelleri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Minyatür bahçeli teraryum modelleri
teraryum nedir, teraryum modelleri, teraryum dekorasyonu ile ilgili bilgiler sizlerle...

Son zamanlar da eğer dekoratif ürünlere göz atmışsanız teraryum modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Teraryum ne demek öncelikle bundan size kısaca bahsetmek istiyorum.

Teraryum için bir nevi kara ortamının akvaryumu diyebiliriz. Küçük cam fanus içeresin de bir takım ortama uygun bitkiler ve uygulanan dekorasyonla teraryumlar size oldukça şirin bir ortam sunuyor. Tabi ki her bitki cam fanus içerisin de yetiştiremiyor. Ortama uygun bitki seçimi ve bunun yanın da hayal gücüne ve yaratıcılığa bağlı dekoratif ürünlerin de eklenmesi ile minyatür bir bahçeye dönüşen teraryumlar sıradışı bir hediye seçeneği haline geldiği gibi eviniz de dekorasyonuna farklı bir tarz katacak ürün haline geliyor.

Teraryum, anlatıldığı üzere ilk olarak botanik tutkunu Dr Nathaniel Ward tarafından bulunmuştur. Londra'nın kirli havasından sıkılıp ve bu kirli havayı sevmeyen Nathaniel Ward, tesadüf sonucu içlerin de torak kalıntısı kalmış kavanozların için de bitkilerin daha iyi ve rahat yetiştiğini gözlemlemiştir.

Zamanla bu düşünce geliştirilerek iç mekanlar da bakımı zor olan bazı bitkilerin akvaryum ve fanus içlerin de yetiştirilmesi geliştirildi. Adına Terrarium (teraryum) denilen bu hobi ile adeta sanat eserleri diyebileceğimiz dekorasyonlar uygulandı.

Fiyatını merak edenler için ondan da bahsetmek istiyorum... Uygulanın işçilik ve akvaryum için de kullanılan bitkilerin kalitesi fiyatı değiştiriyor. Ortalama130-150 tl civarından başlayan teraryum fiyatları oldukça uçuk rakamlara bile çıkabiliyor.

Sevdikleriniz için farklı bir hediye olarak da düşünebileceğiniz teraryumları kendiniz de eviniz de yapabilirsiniz.

teraryum1.jpg
teraryum2.jpg
teraryum3.jpg
teraryum4.jpg
teraryum5.jpg
teraryum6.jpg
teraryum7.jpg
teraryum8.jpg
teraryum9.jpg
teraryum10.jpg
teraryum11.jpg
teraryum12.jpg
teraryum13.jpg

Teraryum nasıl yapılır?

Peyzaj mimarı Nihan Günay Özcan'ın Derya Baykal'ın programın da tarifini verdiği teraryum yapılışını sizler için paylaşıyoruz.

Geri