minyatür park Miniaturk

  • Konbuyu başlatan Misafir
M

Misafir

Forum Okuru
miniatürk nerede istanbul minyatür park minyatürk nerde minyatür nerede park
30 Haziran 2001 tarihinde temeli atılan Türkiye'nin ilk minyatür parkı olan Miniaturk, 02 Mayıs 2003 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyük bir törenle ziyarete açılmıştır.

Toplam 60.000 metrekare alan üzerine kurulan Miniaturk'te, 15.000 metrekare maket alanı, 40.000 metrekare yeşil ve açık alan, 3.500 metrekare kapalı alan, 2.000 metrekare havuz ve suyolu, 500 araçlık otopark yer almaktadır.

minyatur-park-miniaturk-jpg.68533 minyatür park Miniaturk Melekler Mekanı ForumEş zamanlı yürütülen proje koordinasyonu sayesinde 22 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Miniaturk, dünyanın en geniş maket alanına sahip ve en kısa sürede tamamlanan minyatür kentidir.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniaturk'te, 45 eser İstanbul'dan, 45 eser Anadolu'dan 15 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere, ilk etapta 105 sabit eser sergilenmektedir. Ancak daha sonraki eklemeler dikkate alınarak rezerv alanları da oluşturulmuştur. Altyapı, eklemelerin getireceği gereksinimler de hesaplanarak düzenlenmiştir. Böylelikle Miniaturk, bir anlamda, planlı kentleşmeye örnek oluşturarak büyümeye devam edecektir.

Maketler yurtiçinde 10, yurtdışında 3 atölye olmak üzere toplam 13 atölyede üretildi. Atölyeler dışında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Döner Sermaye İşletmelerinde de Miniaturk için üretimler gerçekleştirildi.

Maket yapımında sanayide kullanılan plastik bazlı, açık hava şartlarına uygun malzeme kullanıldı. Maketler yerlerine yerleştirilmeden önce, Miniaturk Test Alanında bekletilerek açık hava şartlarına uygunluğu bir kez daha test edildi.

Ayasofya'dan Selimiye'ye, Rumeli Hisarı'ndan Galata Kulesi'ne, Safranbolu Evleri'nden Sümeli (Sümela) Manastırı'na, Kubbet-üs Sahra'dan Nemrut Dağı Kalıntıları'na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılmıştır.

Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin Miniaturk'te yer almasına özen gösterilmiştir. Miniaturk ile Antik Çağ'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, 3000 yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşınmıştır.

Miniaturk'te yer alacak eserlerin seçimi Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Doç. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un danışmanlığında bir kurul tarafından yapıldı. Seçimde eserlerin maketi yapılabilir nitelikte olmalarına özen gösterilmiş ve her biri ait oldukları teknolojisini, sanatını ve kültürünü yansıtan, binlerce yıldır ağır istilalara, savaşlara ve yıkımlara tanık olan bir coğrafyada hiçbir uygarlığın, sırf daha öncekiler yaptı diye yok etmeye kalkışmadan, koruduğu, onardığı, yaşattığı eserler Miniaturk'te maketleriyle yer almaktadır.

Kendi içine kapalı “masalsı” bir ortam yaratmayı hedefleyen Miniaturk projesi, Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserlerin oluşturduğu üç ana bölümde ele alınmıştır. Bölümler küçük peyzaj düzenlemeleriyle birbirlerinden ayrılırken, sürekliliği sağlanmış, ziyaretçiyi yönlendiren bir gezi güzergahı oluşturulmuştur.

Alanın peyzaj planlaması altyapı çalışmalarıyla eşzamanlı olarak başlatıldı. Kullanılacak bitki türleri, Haliç kıyısındaki iklim şartlarına uygun ortamda yetiştirildi.

Miniaturk'ün genel konseptine uygun olarak maket alanında ince tekstürlü çimler, bodurlaştırılmış bitkiler ve bonzailer kullanıldı. Maketlerin yerlerine alınmasının ardından çimler serildi ve bitkiler dikildi.

Miniaturk'te, bir açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra, ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da tasarlanmıştır; 400 kişilik oturma kapasitesiyle amfitiyatro, Miniaturk'ü hatırlatacak hediyelik eşyaların satışa sunulduğu alışveriş merkezi, küçük ziyaretçilerimizin ilgisini çekecek oyun alanı, satranç ve labirent bunlardan bazılarıdır.

ziyaret saatleri
hafta içi 09:00 19:00
hafta sonu ( cumartesi pazar ) 09:00 21:00
arası açıktır.

ücret tarifesi
tam bilet : 5 ytl
öğrenci, öğretmen ve askeri personel bileti :3 ytl
sivil grup bileti: 4 ytl
öğrenci grup bileti: 2 ytl
yabancı uyruklu ziyaretçi bileti: 10 ytl, 6 euro, 8 dolar

miniatürk parkı ziyaret saatleri dışında düğün toplantı ve kutlama vb organizasyonlar yapılabilir.

extra atraksiyonlar
1) trambolin

Çocuk Oyun Alanında kurulu trambolin her yaşta ziyaretçi için stres atığı köşelerden biridir.

Fiyat: 2 ytl.

2) masal ağacı


Miniaturk’e uyarlanmış 6 adet masalı dinleyebildikleri yüz mimikleri hareketli masal ağacına çocuklar tarafından yoğun bir ilgi vardır.

Fiyat: 1 ytl.

3) miniatürk expres


Aynı anda 24 çocuğun binebildiği Miniaturk Ekspress Tren de çocuklar eğlenirken aynı zamanda bütün alanı da tanıma fırsatı bulmaktadırlar.

Fiyat: 1 ytl.

4) feribot


Büyük havuzda bir uçtan bir uca yolculuk eden Topkapı Feribotu maketi de hareketli maketlerimizden birisidir.

Fiyat: 1 ytl.

5) labirent ve satrançMiniaturk Çocuk Oyun Alanı’nın hemen yanında yer alan labirent ve satranç alanında çocuklar zeka geliştirici oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirmektedirler.

Fiyat: 1 ytl.


Zafer Müzesi

Miniaturk Panorama Zafer Müzesi, 25 Aralık 2003 tarihinde Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 80. yılında ulusal hafızamıza da bir armağan olarak açıldı.

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki. Zafer Müzesi'nde Milli Mücadele'yi sadece cepheden, yani ölmekte olan askerlerin arasından seyretmiyorsunuz. Cephe gerisinde süre giden günlük hayatı da ses ve ışık efektleri arasında canlanan maketlerle izleyebiliyorsunuz. Ama savaş,cephede olduğu kadar cephe gerisinde de yaşanıyor. Yurdun her yanı adeta bir cephe.

Cumhuriyet'imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi'nde aynı zamanda Anadolu köy hayatı ve Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk'ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

Türkiye'nin Vitrini Miniaturk'te Panorama Zafer Müzesi ile Türkiye'nin tarihine de tanıklık ediyoruz.“Kristal İstanbul”

Dünyanın ilk ve tek kristal müzesi “kristal İstanbul” Miniaturk’te yerini aldı…

Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi…

İstanbul’un birbirinden değerli 16 tarihi eserinin, kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan dünyanın en büyük figürleri “Kristal İstanbul”da...
“Miniaturk” Minyatür Türkiye Parkında yer alan, Işıklandırmada yüksek değerli değişken RCB sistem LED teknolojisinin kullanıldığı “Kristal İstanbul” müzesi, ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

“Kristal İstanbul” müzesinde yer alan eserler;

Galata Kulesi, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Çırağan Sarayı, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, İstanbul Büyükşehir Belediye Binası, İstanbul Üniversitesi, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii, Rumeli Hisarı, Dolmabahçe Sarayı, Süleymaniye Camii ve Boğaziçi Köprüsü…Ulaşım

Parkımıza ulaşabileceğiniz toplu taşıma araçları ;
54 HT [Hasköy / Taksim] Taksim'den, Belediye Otobüsü
54 HŞ [Hasköy / Şişli] Mecidiyeköy ve Şişli'den, Belediye Otobüsü
47, 47 Ç, 47 E Eminönü'nden, Belediye Otobüsleri
41 ST [Seyrantepe / Topkapı] Topkapı'dan, Belediye Otobüsü
Ayrıca Seyrantepe / Topkapı minibüsleriİletişim Bilgileri


Adres : İmrahor Caddesi Borsa Durağı Mevkii Sütlüce 34445

Beyoğlu / İstanbul
 
Üst